0-3 Aylık Bebek Gelişimi

0

Yeni doğan bebeğiniz dünyaya geldi ve hayatınız sonsuza dek değişti. Yeni bebeğinizle olan ilk birkaç hafta büyülü olabilir, ancak aynı zamanda zor da olabilir. Fakat zihninizi rahatlatmaya yardımcı olacak bir şey: Bebeğiniz için hayat şu anda oldukça basittir.

Onun için gerçekten önemli olan şey her iki saatte bir beslenmek, güvenli bir şekilde ve sık sıkı uyumak, temiz bir bebek bezi ve çok fazla sevgi görmektir. Bebeğiniz için yaşam şimdilik oldukça basit ve bu kadarla sınırlıdır. Fakat sizin için aynı şey söz konusu değil; yeni bir ebeveyn ve bunlarla ilgili her şey size daha zor gelebilir ve hayat çok daha karmaşık hissedilebilir.

0-3 aylıkken, bebekler tamamen bağımlı bir yeni doğandan aktif ve duyarlı bir bebek haline dönüşmeye başlarlar. Bu ayda bir bebeğin görüşü dramatik bir şekilde değişmektedir; çevresi ile daha fazla ilgilenmektedir. Bir bebek hareketli bir cisim izleyebilmekte, tanıdık şeyleri ve mesafedeki insanları tanıyabilmekte ve koordinasyon içinde ellerini ve gözlerini kullanmaya başlayabilmektedir. Bu ayda, bebekler genellikle tanıdık seslere yönelmekte ve ebeveynlerinin yüzlerinde veya tanıdık yüzlere gülümsemektedir. Aynı zamanda “aaa” gibi sesli mırıldanmalar başlamaktadır.

Yaşamın ilk üç ayı yeme, uyku ve ağlama ile ilgilidir. Ama aynı zamanda bebeğin başını kaldırıp değişik sesler çıkarması ve size gerçek bir ilk gülümseme sunması için sabırsızlanabilirsiniz.

Bebeğinizin size gülümsediği ilk kez, uykusuz geceler, sabah bulantısı ve yeni doğan stresi aniden bir milyon kat daha fazla değecek gibi görünmektedir. Bebeğin yüzünün mutlu bir şekilde tanınması veya zevkle aydınlanması kadar tatlı bir duygu yoktur. Gülümseme, bebeğin büyüyen sosyal becerilerinin hoş geldiniz işaretidir.

Peki, bebeğinizden gelen bu ilk ses nedir? Bebekler konuşmaya başladığında eğlendirici bir izleyici kitlesine sahip olma eğilimi göstermektedirler: Bir bebeğin ilk seslerini nasıl öğrenebileceğini öğrenmekten daha eğlenceli ve sevimli bir şey yoktur.

Boyun kasları bu ilk birkaç ay boyunca güçlenmektedir. İlk başta, bebekler başlarını sadece birkaç saniye tutabilmektedir. Başlar her tutulduğunda kaslar güçlenmektedir. 3 aylıkken, karnının üzerinde yatan bebekler başlarını ve göğüslerini önkollarına kadar destekleyebilmektedir.

Bu aşamada kol ve el hareketi hızlı gelişmektedir. Bir zamanlar yumuk olan eller, şimdi nesneleri tutan ve vuran açık bir eldir. Bebekler onları yüzlerinin önüne getirip ağzına koyarak ellerini keşfederler.

Bebekler hayatlarının ilk yıllarında inanılmaz hızlı bir hızda büyümektedirler. Boy ve kilo olarak fiziksel büyümeye ek olarak, gelişimsel kilometre taşları olarak adlandırılan büyük başarı evrelerinden geçmektedir.

Gelişimsel kilometre taşları, bebeğin yapabileceği kolay tanımlanabilir becerilerdir (ör. Dönme, oturma ve yürüme gibi) .

Bu kilometre taşları genellikle üç kategoriye ayrılır:

Motor becerileri

Karın üstünde olduğunda başını ve üst vücudunu destekler
Bacaklarını uzatır ve karın üstünde veya sırt üstünde yattığında tekmeyi basar
Elleri açar ve kapatır
Elleri ağzına götürür
Elinizden oyuncakları yakalar ve sallar
Sarkan objeleri kavrar ve sallar
Düz bir yüzeye geldiğinde bacaklardan aşağı kendini kaydırır
Hareket eden nesneleri gözlerle takip eder
Başını sese karşı dönerek çevirir

Dil becerileri

Mırıldanma gibi sesler çıkarır

Sosyal / Duygusal Beceriler

Tanıdık yüzlere gülümser
Başkalarıyla oynamaktan hoşlanır

Bebekler bu kilometre taşlarıyla aynı ilerlemeyi takip etme eğilimindedir. Belirli bir gelişimsel kilometre taşının gerçekleştirileceği bir dizi zaman vardır (örneğin, bebekler 9-16 aylıkken bağımsız olarak yürümeyi öğrenirler).

Bebekler de, bir sonraki aşamaya geçmeden önce her aşamada farklı zaman harcamaktadırlar. Bir bebeğin gelişimiyle ilgili endişeleriniz varsa bir sağlık uzmanıyla iletişime geçin.