9-12 Aylık Bebek Gelişimi

0

9.uncu ayına gelen çoğu bebek desteksiz otura bilmektedir. Aynı zamanda karınları üzerinde nasıl duracaklarını ve tekrar oturur pozisyona döndüklerini anlarlar. Bazı bebekler sürekli hareket halindedir; karınları üzerindeyken etraflarına bakar ve ayakları üzerinde durur ve nesnelere tutunurlar.  

Tüm bu faaliyetler, genellikle 8-11 ay boyunca emekleme için hazırlanıyor anlamına gelmektedir. Emekleme, beynin iki bölümü arasındaki entegre iletişimin geliştirilmesi için önemlidir. Bazı bebekler hiçbir zaman emeklemezler, daha ziyade yerde gezinmek gibi karın üzerindeki hareketlerini sürdürürler, sürünürler.

Bebekler bu aşamada giderek daha fazla gezinir hale gelir; şimdi yaralanma olasılığına karşın güvenlik alma zamanıdır. Bebek için kapılar, merdivenler veya tehlikeli olabilecek odalara (banyo gibi) girmeyi engellemek önemlidir.

Emeklemeye hâkim olduktan sonra, bebekler ayakta durmaya başlarlar. Daha sonra destek için bir şeylere tutunarak bazı adımlar atmaya başlarlar. Bu, mobilyaların etrafında gezinme şekline dönecektir. Buna, halk dilinde sıralama denmektedir. Denge geliştikçe, bebekler tutmaksızın kademeli olarak birkaç adım atabilirler. Çoğu bebeğin ilk adımları yaklaşık 12.ayında başlar.

Bu ayların sonunda, bebekler başparmak ve birinci veya ikinci parmağı kullanarak küçük nesneleri alabilmeye başlarlar. Bebekler parmakları nasıl açacaklarını öğrenirler. Bebekler parmaklarını sallayarak, nesneleri bir yerlere vurarak ve nesneleri elden ele geçirerek daha kapsamlı bir şekilde araştırırlar. Bebekler, tekerlekleri olan ve açılıp kapanan hareketli parçalara sahip nesnelerle ilgilenirler.

Bebekler bu dönemde dil gelişiminde çok fazla ilerleme kaydederler. Ayrıca, başkalarının söylediği konuşma seslerini de taklit edebilirler. 12 aylıkken, birçok bebek açıkça en az bir kelime (anne dışında) söyler. Hayırı kelimesinin anlamını anlarlar ve basit komutları uygulamaya başlarlar.

Bu aylarda, bebekler nesne kalıcılığını da öğrenirler; bir nesnenin görüşten çıkarıldığında hala var olduğu kavramını farkında varırlar. Örneğin, bir oyuncak bir battaniye altında saklanırsa, bebekler battaniyeyi alır ve ararlar.

Ayırılma kaygısı tekrarlanabilir ve bu dönemde yabancılara karşı kaygı gelişebilir ve bebeklerin duygusal gelişiminin normal bir parçasıdır. Ayrılma kaygısı, çocuklar ebeveynlerden, ayrıldıkları zaman aşırı derecede kaygılı ve sıkıntılı gözükürler, ağlamaklı halleri büyük sıkıntıya neden olur. Ayırılma kaygısı genellikle yaşları 9-18 ay arasında doruğa ulaşır ve iki yaş doğum gününden sonra azalır.

Bu döneme kadar, çoğu bebek aşağıdaki becerileri kazanır:

Motor becerileri

Bağımsız bir oturma pozisyonuna sahiptir
Eller ve dizler üzerinde pozisyon alır ve emekler
Kendini ayakta duran konuma çeker, mobilyalara tutunur, desteksiz durur ve nihayetinde destek olmadan birkaç adım atar ve yürümeye başlar
Nesneleri oyuncak kutusuna yerleştirir ve oyuncak kutusundan çıkarır
Bir kaşık tutmak veya bir kitaptaki sayfaları çevirmek gibi daha işlevsel etkinlikler yapmaya başlar.

Dil becerileri

“Ah-oh!” gibi ünlem kullanır.
Kelimeleri taklit etmeye çalışır ve ilk kelimeyi söyleyebilir
“Hayır” için parmak sallama veya “güle güle” için el sallama gibi basit hareketleri kullanır

Sosyal / Duygusal Beceriler

Gizli nesneleri kolayca bulur
Telefonu kulağa kadar götürmek veya içmek için bir bardağı ağzına götürür
Anne ya da baba tarafından bırakıldığında ağlamaya devam eder