Amniyosentez Nedir ? Neden ve Nasıl Yapılır ?

5

Amniyosentez, üçlü tarama testinin anormal çıkması sonucunda sağlık uzmanınız tarafından tavsiye edilen tanı testidir. Bazı ebeveynler, bebeklerinde belirgin genetik bozuklukların olup olmadığını belirlemek için amniyosentez yapılmasını tercih etmektedirler.


Amniyosentez Nasıl Gerçekleştirilir?

İğne yoluyla doğru ve güvenli yer belirlemek için ultrason yardımıyla kesenin içine girilerek amniyon sıvısının toplanmasıdır. Sıvı toplama işlemi beş dakikadan az sürse de işlem yaklaşık 45 dakika sürmektedir.

Fetustan salınan hücrelerin içerdiği amniyon sıvı analiz için laboratuvara gönderilmektedir. Sonuçlar, birkaç gün ile birkaç hafta arasında bir süre alabilmektedir.

Amniyosentez Ne Zaman Yapılır?

Amniyosentez genellikle 14 ila 20 hafta arasında yapılır. Amniosentez, üçüncü üç aylık dönemde daha sonra birkaç nedenden dolayı kullanılabilir. Rahim hastalığını değerlendirmek için zarlarınız erken yırtılıyorsa, sağlık bakım sağlayıcınız prosedürü tavsiye edebilir.

Amniyosentez, Rh hastalığı olan bebeklerde fetal aneminin şiddetinin belirlenmesine yardımcı olabilir ve doktorunuza fetusun can kurtaran kan nakli gerektirip gerektirmediğini belirlemesine yardımcı olabilir.

Amniyosentez Testi Ne Arar?

Amniyosentez; kromozom anomalileri, nöral (sinir) tüp defektleri ve genetik bozuklukları tespit eder. Down sendromu, en yaygın kromozom anormalliğidir. Genetik bozukluklar kistik fibroz gibi bozuklukları içerir. En yaygın nöral tüp defekti spina bifida’dır .

Amniyosentez, hamilelikte bebeğin akciğerlerinin olgunlaşıp büyümediğini değerlendirmek için zaman zaman da kullanılmaktadır.

Amniyosentez, doğumdan önce babalık testi için DNA’ya erişim sağlamaktadır. Potansiyel baba adayından DNA’sı toplanır ve amniosentez sırasında bebekten alınan DNA ile karşılaştırılır. Babalık belirlenirken sonuçlar (% 99) doğru çıkmaktadır.

Amniyosentez, kromozom anomalileri, nöral tüp defektleri ve genetik bozuklukları yüksek düzeyde doğrulukla tespit eden (% 98-99) bir tanı testidir. Tanımlama olasılıkları yüksek olmasına rağmen, bu test bu doğum kusurlarının ciddiyetini ölçmemektedir.

Alfa-fetoprotein seviyeleri ve ileri seviye ultrasonlar, bulunabilecek özürlülüğü değerlendirmede yardımcı olabilmektedir.

Amniyosentez’in Anne ve Bebeğe Riskleri ve Yan Etkileri Nelerdir?

Amniyosentez güvenli bir işlem olarak kabul edilmesine rağmen, potansiyel risk oluşturan bir tanı testi olarak kabul edilmektedir. Yılda yaklaşık 200.000 kez gerçekleştirilmektedir.
Çok nadir olmasına rağmen, iğnenin bebekle temas etmesi mümkündür. İğneyi bebeğin dışına yönlendirmek için bir ultrason kullanmak büyük önem taşımaktadır. İğne cilde veya rahime girdiğinde anne adayı keskin bir ağrı yaşayabilir ya da hissedebilir.

İşlemin tamamlanmasını takiben, anne aşağıdaki yan etkileri yaşayabilir:

  • Kramp
  • Sıvı Sızıntısı
  • Delinme yerinde hafif tahriş

Bu yan etkiler devam ederse doktorunuza danışmalısınız.

Aminoyosentez Testi İstemenin Nedenleri Nelerdir?

Test yaptırmak istemelerinin nedenleri, kişiden kişiye ve çiftlerden çiftlere değişmektedir.
Testlerin yapılması ve teşhisin teyit edilmesi size bazı fırsatlar sunmaktadır:

  • Olabilecek olası müdahaleleri araştırmanız için fayda sağlayacaktır. (örn. Spina Bifida için fetal cerrahi)
  • Özel ihtiyaçları olan bir çocuk doğacaksa onun bakımı için planlamaya başlamanız gerekmektedir.
  • Size yeni yaşayacağınız bu özel yaşantınızda yardımcı edecek destek gruplarını araştırmalısınız.

Bazı bireyler veya çiftler, çeşitli nedenlerle test yaptırmamayı seçebilir:

Sonuç ne olursa olsun yaşanacak özel durumu kabullenmiş olacaklardır.
Bazı ebeveynler, gelişmekte olan bebeğe zarar verme riski taşıyan herhangi bir teste izin vermemektedir.

Doktorunuzla testlerin risk ve yararlarını iyice tartışmak önemlidir. Doktorunuz, sonuçlardan elde edilen faydaların işlemden kaynaklanacak herhangi bir riski bertaraf edip etmeyeceğini değerlendirmenize yardımcı olacaktır.