Bebeğinize İsim Koymanın Önemi 

0

Bebeğiniz büyüdüğünde tembel mi olacak, çalışkan mı? Utangaç, agresif veya yaratıcı bir kişiliğe mi sahip olacak? Düşünceli, dürüst, tutarlı veya kararlı mı olsun isterdiniz?  Çocuklarımızı tanımlamak için kullandığımız kelimeler neden önemlidir ve onlara nasıl doğru isim verebiliriz? 

Bir bebek için en önemli hususlardan biri, bebeğiniz için mükemmel isimi seçmektir.  İnsanların, bebeğiniz hakkında öğrendikleri ilk şeylerden biri; konulması planlanan ismi olacaktır. Bazı ebeveynler, maalesef ki bir çocuğun adının kimliğinin bir parçası haline geldiğini kabul etmemektedirler. Hâlbuki ki ‘sadece bir isim’ olarak düşünülse de, seçtiğiniz isim: bebeğinizin ileri ki hayatında nasıl bir kişiliğe ve karaktere sahip olacağının en önemli sebeplerinden biridir.

Kelimeler ile dolu bu dünyada, tanımlamak, sınıflandırmak ve bağlantı kurmak için dil kullanılmaktadır. Kendimizi ve çevremizdeki kişileri tanımlamak için kelimeleri etiketleriz. Başkalarını tanımlamak için kullandığımız sözcüklerin, onlara nasıl davranacağımızı ya da kendileri hakkında nasıl hissettiklerini etkileyebileceğini düşünmeye hiç başladınız mı?

Bebeğinize İsim Vermeden Önce Düşünülmesi Gereken Noktalar 

Bebekler temiz bir yazgı ile hayata başlar, bu nedenle bebeğiniz için seçtiğiniz isimler, kendi kişiliğinizden daha çok onların kişiliklerini ortaya çıkarır.

Bebeğiniz için doğru isimi seçtiğinizden nasıl emin olabilirsiniz: 

  • Bebeğiniz için seçtiğiniz isim, insanların gülümsemesine sebep olur.
  • İsim, çocuğunuz ile birlikte büyür.
  • Seçtiğiniz isimin sizin için özel bir anlam taşır.
  • Defalarca söylemekten zevk alırsınız. Herkesle paylaşmak istersiniz.
  • Bebeğiniz yeni doğduğunda ona ismiyle hitap ettiğinizde, isim bebeğinize tam uyacaktır.

Eğer çocuğunuza kullanışsız bir isim seçmişseniz, tüm dikkatleri üzerinize çekersiniz. Bazı ünlüler sırf dikkati kendi üzerilerine çekmek için, çocuğuna bilerek kullanışsız ve sıra dışı – farklı bir isim koymaktadırlar.

Eğer çocuğunuzun eski-moda bir isimi varsa, aslında siz muhafazakar taraftasınız demektir. Eski moda isimler, aslında günümüz çağında pek kullanılmasa da, eskiyi muhafaza etme güdüsüyle konulan isimler; her zaman “eski-moda” olarak güvenle ayakta durmaktadır.

Yaratıcı hecelemeli veya değişik söylemli bir isim seçmişseniz, sizin her türlü yeniliğe cesaretiniz var anlamına gelmektedir.

Bebeğinizin isminin hayat boyu ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istedik. Bununla birlikte, yolumuza devam ettiğimiz farklı hayatlarla ve isimlerimizin arkasındaki farklı anlamlarla, bazılarımızın isimleri aynı olsa bile aslında hepimiz birbirimizden farklıyız.  Bebeğiniz için seçtiğiniz ya da seçebileceğiniz isimler hakkında çok daha ayrıntılı düşünmenizi öneririz.