Bebek Bezi Değiştirme

1

Hiç kimse içgüdüsel olarak bebek bezini nasıl düzgünce değiştireceğini bilmemektedir. İlk kez anne-baba olan insanlar, bebek bakımı konusunda önceden tecrübesi bulunmayan insanlardır ve bebek bezi değiştirme düşüncesinden endişe duyabilirler. 

Bebeğinizin bezini değiştirmek için ipucu olarak kokuya güvenmeyin; Günde 10 bebek bezi kadar değiştirebilirsiniz. Bebek bezi ağırdır veya bebeğinizi ıslak veya kirli olup olmadığına bakmak için bel bandını veya bacağının kenarından bakarak kontrol edebilirsiniz. Bebeğinizin bezini her uykudan önce ve sonra kontrol etmelisiniz. Bebek bezi kirlendiğinde derhal değiştirmeli ve böylelikle bebek bezinin yaratacağı döküntüleri de önlemiş olabilirsiniz.

Bebek bezi değiştirmeden önce ellerinizi sabunlu suyla yıkamalısınız. Elleriniz yıkayamayacağınız bir ortamdaysanız el temizleme maddesi elinize sürülebilir, el temizleme maddesine de sahip değilseniz, ellerinizi temiz bir ıslak bebek mendili ile silebilirsiniz.

Bebeği, bezini değiştireceğiniz yüzeye yatırın ve yeni bir bebek bezi çıkartın.

Kirli bezi çözmek için bezin yan bantlarını kenarlarından çekin. Kirli bezi ön kısmından başlayarak yuvarlayıp içe doğru katlayın ve bebeğinizin bacakları hafifçe kaldırın. Bez üzerinde kaka varsa, kirli bezin ön yarısını bebeğinizden elinizden geldiğince uzak tutmak için kullanın. Kirli bezin bebeğin erişemeyeceğinden emin olun. Eğer bebek bezi değiştirirken çiş yapan bir oğlunuz varsa, bezi değiştirirken penisine temiz bir bez atmayı düşünebilirsiniz.

Islak bebek mendili yardımı ile bebeğin cinsel organlarını önden arkaya (yukarıdan altta doğru) silin. Bakteri enfeksiyonlarını önlemek için önden arkaya doğru yapılan temizlik önemlidir. Bebeğin poposunu silecekseniz bacaklarını ayak bileklerini tutarak hafifçe kaldırın ve bebeğin poposunun arasını silin.

Bebeğinizin altını temiz ve kuru tutarak bebek alt kızarıkları / pişikleri önleyebilirsiniz. Temiz bezi koymadan önce bebeğin poposunun birkaç saniye kurumasını bekleyin. Bebeğinizde döküntü varsa yeni bezini koymadan önce çinko oksit içeren pişik merhemleri uygulayın.

Bebeğinizin bezini değiştirmek için bir alan seçin. Evinizde erişilmesi kolay yerlerde bir veya iki adet bez değiştirme alanı oluşturun. Örneğin, yatak odanızda yatağınızın üzerinde veya banyoda değiştirmek için masa kurabilirsiniz. Değiştirme masasını kullanmak istemiyorsanız, bebeğinizin bezini rahat ve düz bir yüzeyde (yatak gibi) kolayca değiştirebilirsiniz.