Bebek Masajının Faydaları

0

Kucağınızda olan bebeğiniz bırakıldıktan sonra ağlar. Onu yeniden aldıktan sonra yine sakinler ve gülümser. Demek ki, bebeğinizi tutmak o kadar rahatlatıcı olabiliyorsa, bebeğinize yapacağınız vücut masajından nasıl mutlu olacağını siz hayal edin. 

Aslında çalışmalar, bir bebeğin masaj yaparak ağlamayı ve mızmızlığı azaltabileceğini, onun daha rahat uykusuna yardımcı olabileceğini ve kabızlık ile kolik gibi yaygın ağrı uyarılarını hafiflettiğini göstermektedir. Bazı çalışmalar ise, bebeğin mikroplarla mücadele kabiliyetini artırdığını bile söylemektedir.

Miami Tıp Fakültesi’ndeki Dokunma Araştırma Enstitüsünün direktörü Dr. Tiffany Field, “Bebeğinize masaj yaptığınızda, aslında merkezi sinir sistemini teşvik ediyorsunuz” diyor. Ek olarak Dr. Tiffany Field; “Dokunma, bir zincirleme reaksiyon başlatmaktadır: Beyinde daha fazla serotonin, iyilik hissi veren bir kimyasal madde ve strese cevap olarak salgılanan hormon olan daha az kortizol üretmektedir. Sonuç olarak, bebeğinizin kalp hızı ve solunumu yavaşlar ve daha rahat olur “diyor.

Bebeğinize düzenli masaj yapmak onun duygusal iyiliği için de iyi bir durumdur. “Sevecen dokunuş ve ritmik hareket, bebekler ve ebeveynleri arasındaki iletişimin en güçlü biçimlerinden biri olmaktadır; bu nedenle bağ kurmanın en iyi yolları bizleriz.” Kurulan bu bağ ile bebeğinizin tepkilerini fark etmeyi ve benzersiz ihtiyaçlarına daha iyi cevap vermeyi öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Bebeğinize masaj yapmak eğlenceli olduğu kadar basittir. İhtiyacınız olan tek şey 10 ile 15 dakikadır. Rahat olduğunda ve bebeğiniz sessiz olduğunda bir zaman seçin aksi halde bebeğiniz mızmız olduğunda masaj yapmaya çalışırsanız, onu aşırı derecede uyarabilir ve onu daha mutsuz hale getirebilirsiniz. Bir bebek bezi değişikliğinden sonra veya banyo vaktinden sonra deneyebilirsiniz.

Bebeğinize yapacağınız masaja başlamadan önce, odanın sıcak ve sessiz olduğundan emin olun. Parmağınızda ya da kolunuzda takı varsa çıkararak avucunuzun içine biraz bebek yağı alın. Bebeğinizi, bezine kadar soyup başının altına yumuşak bir yastık koyarak yatırın. Bebeğinizin ellerini tutarak başlayın ve birkaç kez avuçlarınızı baş parmaklarınızla hafifçe ovuşturun. Tanımlanan bu yatıştırıcı teknikleri bebeğinizin bacaklarından başlayarak vücuduna kadar uygulamaya devam edin.

Masaj Türleri

Bacak Masajı

Bacağı her iki elinizle yukarı kaldırarak tutun ve ellerinizi bir birine ters yöne çevirerek bacağını ovun, kalçadan bileğe doğru ellerinizin bu hareketini sürdürün. Bebekler de yetişkinler gibi bacaklarına masaj yapılmasından hoşlanırlar.

 

Karın Masajı (Kolik Rahatlatıcı Masaj)

Bağırsak hareketlerini hızlandırarak sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler, kolik sancısını azaltır ve bebeğinizin rahatlamasını sağlar. Yapılan her manevra bağırsakların çıkış yönü olan saat yönüne doğru yapılmaktadır ve bebeğinizin karnının sol tarafında ve alt kısmında sonlandırmaktadır. Bebeğinizin dizlerini kendi gövdesi üzerine bükülerek 10 saniye bekletilir ve hafif hafif ileri geri hareket ettirilir. Böylelikle anüs açılarak, bebeğinizin gazının çıkmasına yardımcı olunur.

 

Kol Masajı

Bebeğinizin kolunu hafifçe ellerinizin arasında yuvarlayın, omzundan başlayarak bileğine doğru hareket ettirin. İki ila üç kez tekrarlayın ve sonra diğer koluna geçin.

 

Sırt Masajı

Bebeğinizi yüz üstü battaniyeye veya yastığa yatırın. Her iki elinizin işaret ve orta parmağı, omurganın her iki yanına konur, omuzdan kalçaya doğru minik dairesel hareketler yapılır. Sırt boyundan kalçaya doğru hafifçe sıvazlanarak masaj tamamlanır.

 

Yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlar;

Bebek masajının yeni doğanların rahimde geçirdikleri 6-9 aydan sonra doğumun yaşamlarına getirdiği büyük değişimin bir sonucu olarak yaşadıkları stresi azalttığını göstermektedir.

Masaj sırasında bebeğinizle konuşmak, öpmek veya göz teması yapmak her iki taraf için de masajdan alınan keyfi artıracaktır. Masajın belli bir sırası yoktur, bebeğinizin isteğine göre özel olmalıdır, anneler zamanla kendi yöntemini geliştirebilirler.

Masaj sayesinde ebeveyn ve çocuk arasında ses, görme ve dokunma dâhil duyuların tümü ile gerçekleşen bağlanma süreci pekişmektedir. Ebeveynler ve çocuk arasında olduğu kadar bebeğinize, yaşamındaki diğer önemli insanlarla kaliteli zaman geçirme deneyimi sunmaktadır.