Bebekler Hakkında Bilgiler

0

Bebek ve çocuk gelişimi, bebek büyüdükçe ve fiziksel olarak sağlıklı, zihinsel olarak uyanık ve duygusal ve sosyal açıdan sağlıklı olmak üzere gelişen değişiklikleri ifade eder.

Bilim adamları, insanın evrimsel olarak bebekleri sevimli bulmasını sağlamak adına, hatta huzursuz geceler ve kolik nöbetleri geçirirken anlayış göstermeleri için programladığına inanırlar.

Çocukluk gelişimi genler ve çevresel değişkenler arasındaki etkileşime bağlıdır. Örneğin, bir çocuğun boyunun uzunluğu büyüme genlerine sahip olabilir, ancak uygun beslenmeye sahip değilse asla boy uzunluğunda olması gereken tam uzunluk elde edilemez.

Dilin gelişimi dört aşamada gerçekleşir:

1) gevezelik aşaması,
2) tek kelimeli aşama,
3) iki kelimelik aşama
4) çoklu sözcük aşamasıdır.

Araştırmalar, ebeveynlerin büyük çoğunluğunun çocuklarını yetiştirmede dört farklı ebeveynlik stili kullandıklarını gösterir:

1) otoriter,
2) otoriteden daha demokratiktir,
3) esnek
4) özgürlük tanıyan ebeveynlik.
Bu dört ebeveynlik stili, çocukların daha mutlu, yetenekli ve başarılı olmalarını sağlamaktadır.

Tüm çocuklar benzer kalıplarla büyürler ve ancak gelişirlerken, her çocuk kendi hızıyla gelişir.

Bir çocuğun hayatının ilk beş yılının özellikle ilk üç yılı en önemli yıllarıdır. Beynin çalışması; gelişimini ve yaşam boyunca işlev görmesini şekillendirir.

Çocuklarda gelişimsel gecikmenin en yaygın türü dil ve konuşma problemidir. Konuşma, sözcüklerin oluşturulma biçimi gibi sözlü anlatımı ifade eder. Dil daha kapsamlıdır.

Toplumsal ve duygusal gelişimsel gecikmelerin yaygın nedenleri arasında otizm bulunur. Otizmin bazı erken belirtileri, göz temasından yoksun olma, kucaklaşmayı reddetme ve ebeveynlere veya bakıcılara karşı ilgisizliği içerir.

Bebeklerin gelişimde televizyonun katkısı yoktur, çünkü bebekler onlara cevap veren şeylere yanıt verirler. Bir bebekle oynamak, en pahalı video sisteminden bile çok daha değerlidir.

Günde üç saatten fazla televizyon, video veya DVD izleyen çocuklar davranış problemleri, duygusal belirtiler ve ilişki sorunları yaşamaları muhtemeldir.

Çalışmalar, bedensel cezanın entelektüel gelişimi engelleyebileceğini göstermektedir.. Başka bir deyişle, tokat atma ve düşük IQ arasında belirgin bir ilişki vardır.

Hamileliğin 28inci haftasında bebekler koku almaya başlayabilir. Nitekim, amniyon sıvı bir bebeğin kokusunu arttırır.

Yaklaşık 18 ayda, yürümeye başlamış bir çocuk konuşmalarına yaklaşık iki saatte bir yeni kelimeler ekler. 6 yaşına geldiğinde, yaklaşık 13.000 kelimeyi anlar (bir yetişkinin 60.000’ine kıyasla), ancak çoğunlukla bu kadarını konuşurken kullanmaz.

Bir bebek, sıvı dolu akciğerlerinin annenin diyaframının ve göğüs kaslarının ritmik kasılmaları nedeniyle genişlemeye başladığı 26. haftasında “nefes almaya” başlar.

Bir bebeğin gözleri yetişkin boyutunun yaklaşık %75‘idir, ancak görüşü bulanıktır. Bebeğin görüşü 6. ayına kadar gelişmesi gerekir.

Bebekler kedileri köpeklerden ayırt edebilir.

Bebekler 2 ile 4. ayına kadar iki boyutlu görürler. Bundan sonra bebeğin serebral korteksi, her iki gözün de olgunlaştırır.

Bir çocuğun mahremiyeti genellikle 8-9 yaşlarında başlar.

Açık havada daha fazla vakit geçiren çocukların miyop olma eğilimi azdır.

Bilim adamları, doğumdan önce bile erkek ve kız beyninin farklı geliştiğine inanmaktadır; ancak tamamen erkek veya kız beyni diye bir şey olmadığını hemen belirtmektedirler.

Erkek bebekler 25 yaşındaki bir erkeğin sahip olduğu kadar testosteron ile doğar. Doğumdan sonra testosteron seviyeleri düşer.

Sosyal etkileşim, bebekler de dâhil olmak üzere her yaştaki öğrenmenin hızını ve doğruluğunu arttırır.

Çocuklar yaklaşık 7 yaşından itibaren kendi hafızasında öğrendikleri her bilgiyi organize etmeye başlayabilir.

Birden çok çalışma, bebeklerin TV izlemesinin zayıf dil gelişimi ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Bebeklikte öğrenilen lezzet tercihleri ​​yıllarca sürebilir.

Her hangi bir müzik aleti çalma, çocukların yaşam becerilerini öğrenmeleri ve neleri sevdiklerini öğrenmeleri için en etkili yoldur. 

Klasik müziğin çalınması beyin gelişimine katkısı yüksekken, çocukların müzik aleti çalması görsel, motor, dikkat ve matematik becerilerini artırabilir.