Bebeklerde Diş Çıkarma ile Başa Çıkma

0

Diş çıkarma her bebek için farklıdır ve bebeğiniz için uygun bir şeyler bulana kadar birkaç farklı şeyi denemek zorunda kalabilirsiniz. Diş çıkarmayla ilgili en zor şey, belirtilerin diş yüzeyinde 2-3 ay önce başlamasıdır. 

Diş çıkarma ile beraberinde gelen rahatsızlık çok fazla olması durumunda bebek ve aile için zorlu günler başlıyor demektir. Diş çıkarma bazı bebekler için sıkıntı yaratabilir, ancak kolaylaştırmanın yolları vardır.

Bebekler ne zaman diş çıkarmaya başlar?

Bazı bebekler ilk dişleriyle doğarlar. Bazıları 4 aydan önce diş çıkarmaya başlarken, bazıları ise 12 ay sonra çıkarmaya başlar. Ancak çoğu bebek yaklaşık 6. ayda diş çıkarmaya başlar.

İşte bebeklerin diş çıkarma tablosu:

6 ve 7. ayda alt çene de iki ön kesici dişler,
8 ve 9. ayda üst çene de iki ön kesici dişler çıkar,
10 ve 11. ayda üst çene de iki yan kesici dişler,
12 ve 13. ayda alt çene de 2 adet yan kesici dişler,
14 ve 16. ayda üst çene de sağda ve solda birer azı dişi,
16 ve 17. ayda alt çene de sağda ve solda birer azı dişi,
18 ve 19. ayda üst ve alt çene de ikişer adet köpek dişi,
21 ve 22. ayda üst çene de ikinci 2 adet azı dişleri,
23 ve 24. ayda alt çene de ikinci 2 adet azı dişleri,
İlk çıkan 20 diş 6 yaşından itibaren değişmeye başlar.

6 yaşından sonra çıkan dişler değişmez.

2 yaşına kadar tamamlanan ilk dişlere süt dişi adı verilir.
7 yaşında alt ve üst çene de ikişer adet öğütücü diş çıkar.
8 yaşında ilk kesici dişler değişmeye başlar.
9 yaşında ikinci kesici dişler değişmeye başlar.
10 yaşında birinci azı dişleri değmeye başlar.
11 ile 13 yaşlarında alt ve üst çene de ki köpek dişleri değişmeye başlar.
11 ile 15 yaşlarında alt ve üst çene de ikinci 2 adet öğütücü dişler çıkmaya başlar.
13 ile 16 yaşlarında alt ve üst çene de ikinci 2 adet öğütücü dişler çıkmaya başlar.
15 ile 30 yaşları arasında alt ve üst çene de üçüncü 2 adet öğütücü dişler çıkmaya başlar.


Diş Çıkarma Belirtileri 

  • Bebeğinizin diş eti acıyor ve dişin geldiği yer kırmızıdır.
  • Her zamankinden daha çok ısırıyor olabilir.
  • Gece deliksiz uyuyan bebekler birkaç kez uyanmaya başlarlar. Gecenin sessiz saatlerinde, bebek sık sık diş çıkarma ağrısı hissedebilir, çünkü geceleri daha az dikkat dağıtıcı vardır. Ayrıca, bebekler bu dönemlerde daha az uyuduğundan sabah erken kalkacaklardır.
  • Ateş, kızarıklık, öksürük ve diyare olabilir. Bebekler ekstra salyaya maruz kaldığından boğazın arka kısmında toplandığı için öksürüğe neden olabilir.
  • İştah azalır. Bebekler acı çektiğinde genellikle boğaz ağrısı olduğundan dolayı yemek istemezler. İştahsızlığa rağmen olabildiğince beslemeye çalışmaya devam edilmelidir
  • Kulak kaşıma ve çekiştirme yapabilir.


Diş Çıkaran Bebeğe Yapılması Gerekenler

Emzirme

Bazı bebekler için diş ağrısı seviyesini artırabilirken, bazı bebekler daha düzgün bir rahatlık için emmek isteyebilir. Bebeğiniz annenin meme uçlarını diş çıkarma oyuncağı olarak kullanıyor mu? Diş çıkarma emzirmenin sonunun gelmesi anlamında olmamalıdır. Bebeğinize emzirme esnasında ısırmak cazip geliyorsa, emme başlamadan önce diş etlerine temiz olan parmağınızı sürtmeyi deneyebilirsiniz.


Diş Masajı

İhtiyacınız olan tek şey eski moda bir yöntem olan diş çıkarmayı rahatlatmak için temiz bir parmaktır. Bir bebeğin diş etlerine uygulanan parmak masajının verdiği nazik baskı diş çıkarma ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.


Soğuk Keseler

Dondurulmuş veya sadece soğutulmuş, soğuk bir ıslak havlu bebeğin kemirmesini kolaylaştırabilir.

 

Soğuk Meyveler

Rendelenmiş elma dilimleri veya muz gibi soğutulmuş meyveleri beslenme süzgeci içine yerleştiribilir; ağızda diş eti hissi olan bir bebek için rahatlama (ve lezzetli bir atıştırmalık) olabilir.


Soğutulmuş Diş Kaşıyıcı


Bebeğinize sunmadan önce 15-20 dakika buzdolabında koyarak yatıştırıcı güçlerini artırabilirsiniz. Talimatlara uyarak soğutmanın ne kadar süreceği doğru olarak yapılmalıdır.


Silikon Diş Kaşıyıcı

Yumuşak silikon dişlik, diş çıkarmanın verdiği sancıyı hafifleterek, hassas diş etlerini rahatlatmak için kullanılabilir. Yumuşak, ince silikon bebeğinizin diş etlerine nazikçe masaj yapar.


Diş Ağrı Jeli

Diş etlerinde hafif bir lokal anestezi etkisi vermektedir, bu da diş çıkarmadan kaynaklanan herhangi bir ağrı veya rahatsızlığı uyuşturmaya yardımcı olur. Ayrıca jeller, bebeğinizin ağzındaki herhangi bir boğazda veya deride yara bulaşmasını önlemeye yardımcı olan antiseptik bileşenler içerebilir.

 

Çiğ Sebzeler
Diş kaşıyıcılar yerine havuç gibi çiğ sebzeler eline verebilir.

 

Anne ve baba olmak emek ister, çaba ister, sabır ister. Bu zorlu ama geçici dönemde bebeğinizi kucağınıza alın ve onun yanında olduğunuzu hissettirin, bebekler bu dönemlerde size ve sevginize daha çok ihtiyaç duyarlar.