Bebeklerde Kabızlık Nedenleri ve Tedavisi

0

Kabızlık, dışkının bağırsaktan normal ve düzenli olarak geçilmediği, dışkıların geniş olduğu ve tuvalete çıkmanın acılı olduğu bir durumdur. 

Yeni doğan bebek kabız olursa, tavsiye için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bir bebeğin yaşadığı normal bağırsak hareketleri miktarının, yaşına ve ne yediğine bağlı olarak değiştiğini unutulmamalıdır. Ayrıca, bebek zayıf karın kaslarına sahiptir ve çoğunlukla bağırsak hareketleri sırasında zorlanma gösterir. Bebeğiniz birkaç dakikalık zorlamadan sonra yumuşak bir bağırsak hareketi gösterirse bebekte kabızlık olası değildir. Bebeklerde kabızlık çoğu zaman katı gıdaya başlama sürecinde yaşanmaktadır.


Kabızlık Belirtileri

Yeni doğanlarla ilgili her konuda olduğu gibi, bazen neler olduğunu anlamak zor olabilir. Her çocuğun bağırsak rutininin farklı olduğunu unutmayınız. Her beslenmeden sonra bir bebeğin bağırsak hareketi olabilir, ancak başka bir bebekte günde yalnızca bir tane olabilir ve bazen belirgin bir sebep olmadan bir gün bile atlayabilir.

Kakanın Görünüşü
Yenidoğan kabızlığı, sık sık rahatsız edici bir durum olarak ortaya çıkar. Kaka geçişi, muhtemelen kuru ve sert olup çocuğun rahatsızlığına neden olabilir. Çocuğunuz üç veya dört gün içinde bir bağırsak hareketi geçirmezse ve rahatsız görünüyorsa kabızlık sebebi olabilir.

Rahatsızlık Gösteren Davranışlar
Kuru ve sert dışkıların ötesinde bebeğinizin rahatsız olduğunu göstermenin başka yolları olacaktır. Dışkıları geçerken uğraşan, çığlık atan bir bebek kabızlık yaşadığının kesin bir işaretidir. Çok küçük bebekler sanki bir şeylerden kurtulmaya çalışıyormuş gibi, bacaklarını göğsüne art arda çekebilir. Hiçbir sebep olmadan sakin olan bebekler yaygara ve ağlama halinde olabilir, hatta beslenmeyi reddedebilirler.


Bebeklerde Kabızlık Nedenleri

Yeni doğan kabızlığının en yaygın nedeni beslenmesinde değişikliklerdir. Anne sütünden formül mamaya geçiş gösteren bebekler, katı gıdalar yemeye yeni başlayan çocuklar gibi sorun yaşayabilir. Bazen bir bebek, yeni bir sebze veya et gibi yeni bir yemek tanıttığınızda kabızlığı geliştirebilir.

Diğer nedenler su kaybı olabilir: Bebeğiniz yeterince sıvı almıyorsa, dışkıları geçecek kadar yumuşak olmayacaktır.

Tıbbi koşullar veya bazı hastalıklar yenidoğanlarda da kabızlığa neden olabilir. Sağlıklı bir bebekte bu nadirdir.


Bebeklerde Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir

Neyse ki rahatsızlıktan kurtarmaya ve işlerin tekrar ilerlemesine yardımcı olacak birçok yol var. İşte size yardımcı olduğu kanıtlanmış birkaç öneriler:

Sıvı tüketimi

Normal beslenmesine ilaveten bebeğinizin her gün doktorunuz belirtiği miktarda su tüketmesi gerekmektedir. Suyun bağırsak hareketleri üzerinde herhangi bir etkiye sahip olup olmadığını gözlemlemek önemlidir.


Doğru yiyecek seçimi

Katı gıdaya geçen bir bebek tahılı seviyorsa bir süre pirinç unu yerine tam tahıllın gıdalara geçmeyi deneyebilirsiniz.


Meyve suyu tüketimi

Öğün aralarında verilecek suya ek olarak  püre olarak yedirilebilir ya da sıkılmış erik suyu, elma suyu, armut suyu, şeftali suyu verilebilir.


Evde mayalanmış yoğurt

İnek sütü alerjisi bebeklerde bağırsaklardaki probiyotik-flora gibi bakterileri desteklemek amaçlı, evde mayalanacak yoğurt kabızlığın çözümünde yardımcı olabilir.


Bebek egzersizi yaptırılması

Bebeğiniz sırt üstü yatarken, bacaklarını yarı bükük bir pozisyonda biraz tutabilirsiniz. Karın içi basıncı arttırabilir ve bunu için bebeğinizin bacaklarını karna doğru bastırıp çekebilirsiniz, bu küçük egzersizler bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilir.


Ilık su ile banyo yaptırılması

Bebeğiniz için ılık bir banyo oldukça rahatlatıcı olacaktır. Duş sırasında ılık suyun içinde 15-20 dakika bebeğinizi tutarak, kaslarının gevşemesi için bekletebilirsiniz. Bu bebeğinizin bağırsaklarının çalışmasına destek olacaktır.


Göbek Deliği Masajı

Bebeğinizin sırtına hafifçe masaj yapabilirsiniz. Sırtını saat yönünden sağa sola küçük hareketlerle ovmanız bebeğinize çok iyi gelecektir. Ayrıca bebeğinizin göbeğine tam 3 parmak genişliğinde, elinizin ucuyla sıkıca yumuşak bir şekilde masaj yapabilirsiniz. Karnında bir kütle hissedene kadar göbeğine bastırabilirsiniz. Kabız olan bir bebeğin yanı sıra aşırı miktarda gazı bulunan bir bebek için de iyi bir sonuç olabilir. Ayrıca, bebekler bu masajın genellikle eğlenceli olduğunu düşünürler.

Tüm bu bilgiler ışığında;

Dışkılamada zorlanma ve kan varsa ayrıca ateşlenme ve kusma gibi şikâyetler de beraberinde görülüyorsa bu durum kabızlık işaretidir ve vakit kaybedilmeden bir çocuk doktoruna başvurulması şarttır. Doktorun tavsiyesi olmadan bebeğe hiçbir ilaç verilmemelidir.