Bebeklerde Kaka Rengi

0

Bebeklerde Kaka Rengi; Bebeğinizin sağlığı ile ilgili birçok şeyi, bebek bezindeki değişimlerden anlayabilirsiniz. Bebeğinizin ne tükettiğine bağlı olarak kaka rengi, kıvamı ve kokusu değişebilmektedir. Büyüdükçe, anne sütü veya formül mama tükettikçe veya katı gıda ile beslenmeye başladığında kakasında bir takım değişiklikler (yumuşak kıvamlı sarı, kahverengi veya yeşilin varyasyonu olan bir tonu) görmek normaldir, ancak kakanın rengi (kanlı, siyah veya beyaz) ve kıvamın sağlık problemlerini işaret edebileceği durumlar vardır.

Dönem Bazlı Kaka Çeşitleri

“Normal” olarak kabul edilen bebek kakası çeşitleri bebeğinizin yaşına ve beslenme yöntemine bağlı olarak değişim göstermektedir.

 • Yenidoğan Bebek Kakası

Bebeğinizin kakası doğumdan sonra ki ilk birkaç gün boyunca çok farklı görünecektir. Yeni doğan bebekler, motor yağına benzeyen yeşilimsi siyah, katranlı, yapışkan bir kakaya sahiptir. Buna Mekonyum (İlk Kaka) denmektedir ve Amniyotik sıvı, mukus, deri hücrelerin karışımından oluşmaktadır.

 • Anne Sütü ile Beslenen Bebek Kakası

Bebeğinizin kakası hardal sarısı, yeşil veya kahverengi bir renk olduğunda, anne sütü ile beslendiğinden normal kabul edilmektedir. Tipik olarak yumuşak ve kremsi hale sahip olacaktır. İshale (Diyare) benzeyecek kadar akıcı olabilmektedir. Bu çok normal bir durumdur. Endişelenmenize gerek yoktur.

 • Devam Sütü (Formül Mama) ile Beslenen Bebek Kakası

Formül mama ile beslenen sağlıklı bebeğin kakası, tipik olarak, tereyağı gibi bir kıvama sahip sarı veya kahverenginin bir tonudur. Formül mama ile beslenen bebekler de emzirilen bebeklerden daha az, ancak daha büyük ve daha kokulu kakalar yapmaktadır.

 • Demir Damlası Takviyeli Bebek kaka

Bebeğinize demir takviyesi verirseniz, kakası koyu yeşil veya neredeyse siyah olabilir. Bu sık sık olmaz, ama yaşandığı zamanda endişe edilecek bir durum değildir. Yine de endişeniz var ise doktorunuzu aramak iyi bir olacaktır.

 • Ek Gıdaya Geçişte Bebek Kakası

Bebeğiniz ek gıdaya yani katı gıdayla beslenemeye geçtiğinde kakasının rengi yeşilimsiden kahverengiye dönmektedir, git gide rengi de kıvamı da koyulaşmaktadır. Beslenmesinde tercih edilen katı gıdaların çeşidi ve beslenme sıklığı arttıkça kakanın kokusu yetişkinlerinkine benzemeye başlayacaktır. Kıvamı sertleşeceğinde kabızlık yaşanması muhtemeldir.

 • Sindirilmemiş Gıda Tüketimi Sonrası Bebek Kakası

Zaman zaman bazı yiyecekler sindirilemez ve bu tarz yiyecekler sindirilmeden bağırsaklardan çok çabuk hareket edeceğinden tamamen bozulmaya uğramadan vücuttan dışkı olarak çıkmaktadır. Bu durumda bebeğinizin kakalarında yemek parçalarının ortaya çıkmasına ve şaşırtıcı bir renk almasına neden olmaktadır.

 • İshal

Bebeklerde ishal kakası sarı, yeşil veya kahverengi olabilir ve bezden dışarı sızabilmekte veya sırtına da çıkabilmektedir.

İshal, bir enfeksiyon veya alerji belirtisi olabilir ve eğer tedavi edilmeden bir süre devam ederse, dehidratasyona (su kaybına) yol açabilmektedir. Bebeğiniz 3 aylık veya daha küçükse, iki veya üç ishal dolu bebek bezi varsa doktora başvurmanızda fayda vardır. Ayrıca önemli bir bilgi; bebeğinizin ishali kan veya mukus içeriyorsa, hemen doktoru aramalısınız.

 • Beyaz Renkli Kaka

Beyaz renkli kaka karaciğer ve safra kesesi sorunlarından kaynaklanabilmektedir. Bebeğinizin kakası kahverengi rengini karaciğerde üretilen ve safra kesesinde depolanan safra (öd) sıvısından almaktadır. Sindirim esnasında bu sıvı ince bağırsaklara salgılanarak sindirime yardımcı olmaktadır. Eğer bebeğinizin karaciğeri öd sıvısını üretmiyorsa ya da bu sıvı bir tıkanıklık dolayısıyla ince bağırsağa ulaşamıyorsa bebeğin kakası beyaz olmaktadır. Beyaz kaka durumunda acilen doktora danışılmalıdır.


Mutlaka Doktora Danışmanız Gereken Kaka Soruları

 • Bebeğiniz yeni doğan değilse (ilk 3-4 gün geçmişse), demir takviyesi almıyorsa buna rağmen kakası hala koyu yeşil ya da siyahsa
 • Kakayla beraber bol miktarda ve/veya koyu renkli kan geliyorsa
 • Bebeğiniz beyaz renkli kaka yapıyorsa
 • Bebeğinizin ishali geçmiyorsa
 • Bebeğinizin kabızlığı geçmiyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır.