Bebeklerde Pişik

1

Bebeklerde pişik yaygın bir durumdur ve bebeğinizin altına bakma konusunda ne kadar dikkatli olursanız olun pişik yaşanması olasıdır. Öyleyse, önceden planlayın ve çocuk bezi döküntüsü yani pişiği nasıl tedavi edeceğinizi ve olmasını önlemeyi öğrenmenizde fayda olacaktır.

Bebeklerde Pişik Oluşmasının Nedenleri

Ana nedeni alt bezinin sık sık değiştirilmemesidir. Çok uzun süre ıslak veya kirli bebek bezi cilt için ıslak ve sıcak bir ortam oluşturmaktadır. Uzun süre nemlilik, sürtünme ve amonyak maddeleri çocuğunuzun cildini tahriş edebilir.

Pamuklu olmayan pantolon genellikle derideki döküntüyü daha da kötüleştirir, çünkü hava normal olarak dolaşımını durdurmakta ve bez bölgesini nemli tutmaktadır.

Bazen çocuklar, pişik ile birlikte aynı zamanda egzama veya sedef hastalığı gibi deri döküntüsünü daha da kötüleştirebilecek başka koşullara da sahip olurlar, bu da pişik durumunu daha da çekilmez hale sokmaktadır. Bebeğiniz son zamanlarda antibiyotik kullanıyorsa da pişik olması olası bir durumdur.

Pişik Oluşmasının Belirtileri 

Bebeğinizin alt kısmında kırmızı lekeler olabilir veya tüm bölge kırmızı olabilir. Lekeli ciltte sızlama veya ağrı yaşanabilir ve dokunduğunuzda kırmızı lekeli bölge sıcak hissedilebilir. Döküntü; bebeğinizi sinirlendiren rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir.


Bebeklerde Pişik Nasıl Önlenebilir?

Basit önlemler çoğunlukla en iyisidir. Bebeğinizdeki pişik için aşağıdaki adımları takip ederseniz birkaç gün içinde pişik daha iyi olur veya gider.

Bebeğinizin bezini sık sık değiştirmelisiniz
Sık bez değişikliği bezini kuru tutar ve çocuğunuzun cildi iyileştirme şansını tanır. Bebeğin bezinin ıslak ya da kirli olup olmadığını görmek için her saatte bir kontrol etmelisiniz. Islak veya kirli bezleri hemen değiştirmelisiniz.

Bebeğinizin alt bölgesini havalandırmalısınız
Her gün olabildiğince uzun süre havalandırmanız da fayda vardır. Havayı serbestçe dolaştırmak için, bezini gevşek bir şekilde bağlamayı deneyebilirsiniz.

Bebeğinizin cildini temiz tutmalısınız
Bebeğinizin cildini yıkamak için ılık su ve bebek sabunu kullanmalısınız. Cildi iyice durulayıp nazikçe havlu ile kurutmalısınız. Mümkünse bebeğinizi temizlemek için akan su kullanmalısınız.

Tek kullanımlık mendiller kullanıyorsanız, bebeğinizin cildini tahriş edecek alkol veya diğer tahriş edici maddeler içermediğinden emin olmalısınız. Ayrıca, bazı bebekler tek kullanımlık silme bezlerinde koruyuculara karşı alerjik olabilir. Tek kullanımlık mendillerin içeriğine dikkat ederek almanız alerji açısından büyük önem taşımaktadır.

Her bez değişikliğinden sonra uygun pişik krem ​​kullanmalısınız
Çinko değeri yüksek bir krem uygulamanız pişiğin azalmasına fayda sağlayacaktır. Bu kremleri reçetesiz bir bebek ürünleri satan mağazadan veya eczaneden alabilirsiniz.

Bebe pişiği için talk tabanlı tozlar önerilmemektedir, çünkü talk pudrası dökülürken o an nefes alması halinde bebeklerde solunum zorluklarına neden olabilmektedir.

Ne Zaman Doktora Götürmelisiniz?

Yukarıda belirtilen tedavi adımlarını uygulamanız halinde pişik üç gün sonra düzelmelidir. Eğer kabarcıklar, kabuklar veya sivilceler ortaya çıktıysa, bebeğiniz üzgün ve uyumuyorsa, açıklanamayan bir ateşi varsa, pişik yayılıyorsa oğlunuzun penisinin sonu kırmızı ve şişmiş ya da üzerinde bir kabuk varsa mutlaka doktora götürmelisiniz.