Bebeklerde ve Çocuklarda Emzik Kullanımı

1

Çoğu bebeğin güçlü bir emme refleksi vardır. Bazı bebekler doğumdan önce baş parmaklarını veya diğer parmaklarını emiyor olabilir. Beslenmenin ötesinde, emme genellikle yatıştırıcı, sakinleştirici bir etkiye sahiptir. 

Peki, Emzik bebeğiniz için gerçekten iyi mi? Emziği kullanmanın faydaları ve riskleri, önemli güvenlik ipuçları ve bebeğinizi emzik kullanıyorsa bıraktırmak için gerekli adımları bilmenizde yarar vardır.


Avantajlarını düşünecek olursa:

Emzik, huzursuz bir bebeği yatıştırabilir: Bazı bebekler, bir şeyi emdikçe çok mutlu olurlar.

Bir emzik geçici rahatsızlıklar için elverişli olabilir: Bir emzik, aşı esnasında ve sonrasında, kan testleri veya diğer işlemler için kullanışlı olabilir.

Emzik bebeğinizin uykuya dalmasına yardımcı olabilir: Bebeğiniz uykuya dalmada sorun yaşıyorsa, emzik kullanıla bilinir.

Bir emzik uçuş esnasında kulak basıncı rahatsızlığını hafifletebilir: Bebekler hava basıncı değişiklikleri nedeniyle kulak ağrısını hafifletmek için kasıtlı olarak yutkunarak veya esnemek suretiyle kulaklarını “patlatamaz”. Emzik emmek yardımcı olabilir.

Bir emzik bebeği, ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riskini azaltmaya yardımcı olabilir: Sabah ve yatmadan önce emzik emmek, SIDS riskini azaltabilir. Eğer emzirmekteyseniz, bebeğinizin 3 ila 4 hafta etkili bir bakım rutini oluşturana kadar bir emzik sunmak için bekleyiniz.

Emzik tek kullanımlıktır: Emzikleri atma tarihi geldiğinde onları atınız.

Peki, Dezavantajları Nelerdir?

Erken emzik kullanımı emzirmenizi engelleyebilir: Meme emmek, bir emzik veya biberonu emmekten farklıdır ve bazı bebekler bu farklılıklara duyarlıdır. Bazı araştırmalar emzik kullanan bebeklerin emzirmenin daha az sıklıkta yapılmasına veya emzirmenin sadece birkaç ay sonra sona ermesine sebep olmaktadır.

Bebeğiniz emziğe bağlı olabilir: Bebeğiniz uykuya dalmak için emzik kullanıyorsa, uyku halinde emzik bebeğinizin ağzından düştüğünde sık sık uyanır. Bundan ötürü ağlamaya yönelik durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Emzik kullanımı orta kulak enfeksiyonu riskini artırabilir: Bir çalışmaya göre, emzik kullanan çocuklar, kullanmayan çocuklara göre kulak enfeksiyonu yaşama ihtimali neredeyse iki kat daha fazladır.

Uzun süre emzik kullanıldığında diş problemlerine neden olabilir: Yaşamın ilk birkaç yılında normal emzik kullanımı uzun süreli diş problemlerine neden olmaz. Bununla birlikte, uzun süre emzik kullanmak bir çocuğun dişlerinin düzgün şekilde sıralanmamasına neden olabilir. 2 yaşından sonra, bebeğinizin üst veya alt ön dişleri eğilebilir veya eğilebilir ve zaman ilerledikçe problem daha da kötüye gidebilir.

Emzik Kullanımı için İpuçları

Emzik, bebeğinizin yaşam parçasıysa emzik kullanımı hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda olacaktır:

Bisfenol-A (BPA) içermeyen bir marka kullanmalısınız. Araştırmalar, bebekler üzerindeki etkileri konusundaki endişelerini artırdı.

Emzik düşmesin diye emziği tutturmanız gerekirse emzik kordonu kullanacaksınızdır boğulma tehlikesinden dolayı bu konuda dikkatli olmalısınız

Emziği doğru büyüklükte almak gerekir. Ağzına uyduğundan emin olmak için bebeğinizin ayı ve yaşı ile eşleştirmelisiniz.

Çocukların emzik paylaşmasına izin vermemelisiniz. Mikropları paylaşmalarını istemezsiniz. Ayrıca, emziğin hijyen bakımı için emzikleri sıcak su ile yıkamalısınız.

Emziği olduğu gibi verin. Tatlandırırsanız, bebeğinizin dişlerine zarar verebilir.

Emzikten Uzaklaştırmanın Adımları

Çocuğunuzu emzikten yavaşça ayırmalısınız. Unutmayın, çocuğunuz emzik ile bir bağ oluşturduğundan bundan vazgeçmek onlar için kolay olmayabilir.

Çocuğunuzun emziği en çok istediği saatleri belirlemelisiniz: Emzik istediğinde onlara sonradan alabileceklerini söyleyebilirsiniz. Onsuz olduklarında onlara rahatlatmaya çalışmalı ve başka bir etkinliğe geçmelisiniz.

Emzik yerine bir atıştırmalık veya oyuncakla dikkat dağıtmalısınız: Emziğini düşünmelerini önlemek için, emzik yerine onlara başka şeyler vererek dikkat dağıtmalısınız

Çocuğunuzu emzik olmadan iyi uyku uyuyacağı fikrine inandırmalısınız: Oyuncak ayıya sarılmak veya özel bir battaniye ile uyumak gibi, kendi kendine yatıştırıcı yöntemler bulmalarında onlara yardımcı olmalısınız.

 

Emzik, çocuğunuzun ilk sevgisi ve bu sevgiden ayrılmak zor olabilir. Her çocuk farklıdır ve tüm bu yöntemlerin her çocuğa uygulanacağının garantisi yoktur. Küçük çocuğunuza hangi yöntemi uygulayacağınızı öğrenmek için deneme yanılma yöntemini kullanmanız gerekebilir. Bununla birlikte, biraz sabır ve kararlılıkla emzikten uzaklaştığını göreceksiniz.