Bebeklerde Yüzme Eğitimi

0

Bebeklerde Yüzme Eğitimi; Bebeğinize hayat boyu fayda sağlamak için erken yüzmeye başlatın. Bebeğinizin ilk defa yüzmeye ne zaman başlaması gerektiğine karar vermek, ebeveynler için göz korkutucu bir karar olabilir, ancak erken yüzmeye başlamanın yararları oldukça fazladır. 

  1. Bebekler tekme refleksi ile doğmaktadır. Bu refleks, bebeğiniz 6 aylıktan beri beyne kaydetmekte, bu yüzden bu inanılmaz refleksi harekete çevirebilmek için önce yüzmeye yönlendirmek doğru olabilir.
  1. Yüzme, tüm vücudu çalıştıran, bebeğin kas, akciğer ve kalp gelişimini teşvik eden hafif bir egzersizdir.
  1. Erken yüzmeye başlayan bebeklerde, daha iyi denge, yakalama ve kavrama becerileri edinme konusunda sağlık açısından yararlarını uzun vadede görmektedir.
  1. Yüzme fiziksel gelişmeyi teşvik ettiği gibi zihinsel gelişmeyi de teşvik etmektedir. Erken yüzmeye başlayan bebekler, okula başladıklarında akranlarına göre sayısal ve dilsel becerileri daha ilerlemiş olacaktır.

 

  1. Bütün aile, aktif yaşam tarzının bir parçası olarak birlikte yüzmenin tadını çıkarabilir. Obezite riski göz önünde bulundurulursa hayatın erken döneminde sağlıklı alışkanlıklar edinmek önemlidir.

 

  1. Yüzme ile yapılan tüm egzersizler, yorgun ebeveynlerin ruhsal sağlığına da fayda sağlayabilmektedir.

 

  1. Havuz, bebeğinize odaklanabileceğiniz dikkat dağınıklığı olmayan bir mekândır. Ten teması ve sarılmak gibi bağlanma adına gelişecek değerli anlarının keyfi çıkarılmalıdır.

 

  1. Yüzme egzersizi, bebeğinizin daha iyi beslenmesine ve daha uzun süre uyumasına yardımcı olacaktır.

 

  1. Çocuğunuzda yüzme yetkinliğine sahip olmaya başladıklarında övünmek, çocuğun benlik saygısı için harikadır.

 

Bazı bebekler hemen suya alışırlar; bazıları ise daha çekingen dururlar. Bebeğinizin verdiği tepkileri takip etmek ve hazır olmadığı herhangi bir şeyi denemek için onu zorlamamak önemlidir. Eğer bebeğiniz ağlamaya başlarsa veya telaşlanırsa, zorlamayın.

Hangi yöntemi seçerseniz seçin bebeğin yaptığı su sıçratmasını ve suda kıkırdamasını seyrederken ve suyun tadını çıkarırken harika anların keyfini sürün.