Bıngıldak Nedir ? (Fontanel)

1

Bıngıldak özetle yeni doğan bebeğinizin kafatası üzerinde bulunan yumuşak noktadır. Parmaklarınızı yeni doğan bebeğinizin başına hafifçe dokunursanız, kemik yerine birkaç yumuşak nokta hissedebilirsiniz. Bebeğinizin kafatası kemiklerinin kaynaşmadığı bu yumuşak noktalara bıngıldak denir. Normal bir gelişim sürecinin parçasıdır. Bununla birlikte, bıngıldaktaki değişiklikler bazen sağlık sorununu gösterebilmektedir.

Erişkinlerin aksine bebeklerin kafatası kemikleri birbirine sıkıca bağlı değildir. Kafatası kemikleri arasındaki boşluklar önemlidir, çünkü bebek doğum kanalını geçtiğinde kemiklerin hareket etmesini ve hatta üst üste binmesini sağlar. Bu boşluklar bebeğinizin beyninin büyümesine de olanak sağlar.

Yenidoğan bebeklerin beyin hacmi, 6. ayından üç buçuk yaşına geldiğinde iki katına çıkar. Bıngıldaklar, kafatasının beynin hızlı büyüme taleplerini karşılamasına izin verir. Bir yenidoğanda, normal bıngıldaklar 2 santimetre ölçülür, ancak 0.6 santimetreden 3.6 santimetreye kadar değişebilir. Ön bıngıldak, bebeğin sekizinci ve on beşinci ayları arasında sertleşecektir. Arka bıngıldak ise üçüncü ve dördüncü ay arasında sertleşmektedir.

Bıngıldak Nasıl Olmalıdır?

Bebeğinizin yumuşak noktası bebeğin kafasında düz durmalıdır. Batmış bir yumuşak nokta dehidrasyonun bir belirtisi olabilmektedir. Şişen yumuşak nokta, bebeğinizin beyninde biriken aşırı sıvı olan menenjit (beyin zarlarının iltihaplanmasından ileri gelen hastalık) veya hidrosefali (beyin omurilik sıvısının çoğalmasıyla, beyin karıncıklarının, kimi zaman da kafatasının büyümesine yol açan bir hastalık) belirtisi olabilmektedir. Hidrosefali bazen doğumda görülür ancak daha sonra gelişebilmektedir. Bebeğin hidrosefali semptomlarına genel olarak şunlar sayılabilir: olağandışı büyük baş, bebeğin başının üstünde şişen yumuşak nokta, kusma, uyku hali veya nöbetlerdir. Hidrosefali için risk faktörleri arasında gebelik sırasında rahim içinde bir iltihap veya fetal gelişimde sorunlar bulunur.

Ayrıca, erken kapanma çocuk doktorunuz tarafından yapılan bir muayene ile belirlenir. Bununla birlikte, bıngıldak açık olabilir, ancak fiziksel muayene ile saptanamaz. Erken kapanma normal olabilir, ancak baş çevresi dikkatle izlenmelidir. Örneğin, çocuğunuzun baş çevresi beklenen değerlerin altına düşmeye başlarsa, baş çevresi doğumda yüzde 50’dir ve daha sonra yüzde 10’dur, dolayısıyla anormal kapanmanın tıbbi nedenlerini ortaya çıkarmak için daha ileri değerlendirme gerekir.

Dikişlerin çok erken kapanması, Kraniyosinostoz olarak adlandırılan bir durum, bıngıldağın erken kapanması ile ilişkilendirilmektedir. Kraniosynostosis anormal bir baş şekli ve normal beyin ve kafatası büyümesi ile sonuçlanmaktadır. Dikişlerin erken kapanması kafanın içindeki basıncın artmasına da neden olabilmektedir. Durum fiziki muayene ile teşhis edilebilir, ancak teşhisi doğrulamak ve diğer anormallikleri ortadan kaldırmak için çoğunlukla röntgen veya bilgisayarlı tomografi taraması gerekmektedir.