Çocuğum Neden Yemek Yemiyor?

0

Kilolu olan bir bebek normal şekilde gelişmeyebilir, bu nedenle bebeğinizin yeterli miktarda besin alması esastır. Hiçbir bebeğin beslenme programı aynı olmaz. Bazıları her gün aynı saatte yemek yemeye hazırdır ve diğerleri bir gün açlık çeker ve bir sonraki gün de yemek yemek istemez. 

Yeme alışkanlıklarındaki değişiklikler genellikle endişelenmeniz gereken bir şey olmakla birlikte, bir şeylerin yanlış olduğunu hissettiğiniz anda çocuk doktorunuzu mutlaka aramalısınız.

Tipik olarak, bir bebeğin hayatının ilk ayında 24 saatlik bir periyotta sekiz ile 12 kez beslenmesi gerekir. İkinci ve üçüncü aylarında yedi veya sekiz kez yemelidir. 6 aylıkken günde beş ile altı kez yemek yemesine ihtiyaç duyacaktır. Bebeğiniz 6 ay ile 1 yaşındayken günde dört ya da beş kez günlük anne sütü ile bezlenme ya da formül mama ile beslemesi ile birlikte iki ya da üç kez katı besin ile beslenmesi gerekmektedir.

İştahta Yavaşlama

Bebeğiniz aniden daha az yiyor ama sağlıklı ve yemek yemeye hevesli görünüyorsa, muhtemelen sağlıklı bir yavaş evreye giriyor demektir. 4-7 aylık bebeklerde, daha az yemek yemesi diş çıkışına başladığına işaret edile bilinir. Dişlerinin çıktığını düşünüyorsanız, onu rahatlatmak için gereken yöntemleri uygulayın. Bazı durumlarda daha az yemek yemesi, daha büyük bir tıbbi problem olduğunu gösterebilir. Bir şeylerin yanlış olduğundan şüpheleniyorsanız bir çocuk doktoruna danışmalısınız.

Bebek Bezi Her Şeyi İşaret Eder

Ne kadar bez değiştirdiğinize dikkat edin. Yeterli miktarda beslenen bir bebek günde beş ile altı bez ıslatmalı ve günde en az bir bağırsak hareketi yaşamalıdır. Bebeğinizin cildi pürüzsüz olmalıdır ve yüzü doğumunun üçüncü haftasında yuvarlak hale gelmektedir. Emziriyorsanız, göğüslerinizde besleme sonrasında daha yumuşak hissetmelisiniz.

Ayrıca, yeterli miktarda günlük beslenme almayan bir bebek sık idrara çıkmaz ve idrarı koyu sarı veya turuncu olabilir. Sadece birkaç günde bir kez bağırsak hareketleri yaşayabilir ve dışkıları sert ve kuru olabilir. Bebeğinizin ağırlığı, yiyip yemediğini izlemenin en emin yollarından biridir. Sağlıklı bir bebek hayatının ilk gününden sonra sürekli kilo almalıdır. Kilo almıyorsa ya da kaybediyorsa, çocuk doktorunu derhal ziyaret etmelisiniz.

Dikkat Dağınıklığı Yemeyi Etkiler

Çocuğunuz masadaki oyuncaklardan veya televizyondan kolayca rahatsız olabilir ve bu durum da yemek üzerine olumsuz bir etkisi yaratabilir. Çocuğunuzun yemeğe odaklanmasına ve masada yemek yemesine izin vermek en iyisidir; daha sonra oynamaya ya da televizyon izlemeye geri dönebilir.

Hastalandığında İştah Azalır

Çocuğunuz hasta olduğunda ağırlıklı olarak iştah azalması nedeniyle daha az yemeye başlar. İştahı, daha iyi hissetmeye başladığında eskisi gibi beslenmeye başlayacağından bu durum endişe verici değildir. Su kaybını önleme, çocuğunuzun hastalığında dikkat edilmesi gereken en önemli husustur.

Sağlıklı beslenme ve sağlıklı beslenme için olumlu bir tutumu teşvik eden beslenme ortamı, çocuğunuz için harika bir başlangıçtır. Bu sebeple yemek saatlerini keyifli hale getirin ve yemek saatlerini eleştiri ya da kontrol mücadelesiymiş gibi yapmaktan kaçının. Çocuğunuzun yanında onun ne kadar az yediği hakkında konuşmayın. Ailenin geri kalanının yemek yemesi sonrasında çocuğunuzu yemek masasında oturtmayın. Bu sadece çocuğunuzun kendisi ve yemek zamanı hakkında kötü hissetmesine neden olacaktır. Masaya her zaman birlikte oturun.