Çocuğun Boşanmaya Olan Tepkisini Belirleyen Faktörler

0

Çocuğun boşanmaya olan tepkisini belirleyen faktörler şunlardır:

Cinsiyet

Boşanma erkekleri ve kızları eşit derecede etkiliyor, ancak bazı durumlarda belirli bir cinsiyetin daha olumsuz bir reaksiyon gösterebilmesi muhtemel biri durumdur. Örneğin, boşanma nedeniyle depresyon durumu erkeklerde kızlara göre daha yüksek düzeyde görülmektedir. Öte yandan, kızların ciddi davranış problemleri yaşama eğilimi daha fazladır. Genel olarak boşanma, her iki cinsiyetten olan çocukların psikolojik tepkilerini aynı ve eşdeğer seviyede tutar.

Yaş

Çocuğun yaşı ebeveynlerinin boşanmasına tepki verme konusunda kritik bir rol oynamaktadır:

Anaokulu Öğrencisi Çocuklar

Bir bebek boşanmayı anlamayacak kadar küçüktür, bu nedenle çocuk yürümeye başlayan çocuk olduğunda yani bebeklikten çıktığında ayrılmayı fark edecek yaşa gelmiş olacaktır.

Boşanma olayının yürümeye başlayan bir çocuk üzerindeki etkileri yüzeysel olmakla birlikte derinleşebilir. Bebeklik çağından çıkmış büyümeye başlayan bir çocuk, bir ebeveynin artık hayatının bir parçası olmadığını, ancak bunun sebebini anlamıyor olduğunu gözlemler.

Bebeklerde sinirlilik halini hissedebilir ve diğer ebeveynlerini kaybettiklerinde veya ebeveynlerin eksikliğini fark ettiklerinde ağlarlar.

Çocuklar

Çocuk, annesinin ve babasının ilişkisinde bir şeylerin yanlış olduğunu kavrayabilir. Boşanmayı ilişki problemiyle ilişkilendirebilir, ancak boşanmanın amacını anlayamaz.

İlkokul öğrencileri, artık anne ve babası ile birlikte yaşayamayacağının farkında olduklarında endişe duyar ve vurgularlar.

Ergen

Ergenler / gençler boşanmayı anlar ve arkasındaki nedenlerin net bir şekilde farkına varırlar. Bu nedenle, ebeveynlerinin ayrı yollara gittiklerini görme konusunda duygusal olarak üzülme olasılıkları daha yüksektir.

Bir ergen zayıf ders notlarıyla uğraşır, mevcut arkadaş çevresinden kendini soyutlar ve geri çeker. Öfke ve hayal kırıklığı yüzünden anne ve babadan biriyle konuşmayı red edebilir.

Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı gibi madde kullanımına yönelik ilk eğilimini gösterir. Ayrıca, stres yüzünden küfürlü ve kavgacı olma davranışında bulunacaktır.

Boşanma acısının, çocuğun yaşadığı kaçınılmaz bir gerçeği olduğu açıktır, ancak bunu hafifletmek için ebevenyler çaba göstermelidir.