Çocuk Sahibi Olmak: Ebeveynlik

1

Hamileyseniz veya hamilelik süresince ortaklığın bir parçası olduğunu bildiğiniz andan itibaren, siz artık birer anne babasınız. Artık besleyecek, bakım yapacak ve endişelenecek bir çocuğunuz var demektir. 

Hamilelik ve ebeveynlik için hazır olduğunuzu sorguluyorsanız, zaten oyunun içindesinizdir. Ebeveyn olmak ciddi ve zor bir iştir! Ciddiye alınmalıdır. Anne veya baba olmayı düşünürken, düşünmek zorunda olduğunuz bazı konular vardır. Mesleğiniz ne olursa olsun, ebeveyn olmak en önemli ve ödüllendirici işinizdir. Çocuğunuzun yaşı ne olursa olsun, en etkili ebeveynlik yöntemlerini öğrenmek ve bunları kendi hayatınıza uygulamak için şimdiye kadarkinden daha iyi zaman yoktur.

Ebeveyn olmak kolay değildir, ancak uzmanların ve çocuk psikologların faydalı ipuçları ve pratik tavsiyeleri ile iyi bir ebeveyn olursunuz ve mutlu, sağlıklı ve huzurlu çocuklar yetiştirebilirsiniz.

Ebeveynlik hakkında Philadelphia’daki Temple Üniversitesi’nden seçkin bir psikoloji profesörü olan Steinberg, empati, dürüstlük, kendine güven, kendini kontrol, şefkat, işbirliği ve neşe duygusunu artırmaya yardımcı olur diyor. Aynı zamanda, entelektüel merakı, motivasyonu ve elde etme arzusunu da teşvik eder. Çocukları anksiyete, depresyon, yeme bozuklukları, anti-sosyal davranış ve alkol ve uyuşturucu istismarı geliştirmeye karşı korur.

Ayrıca, Steinberg sözlerine “Ebeveynlik, sosyal bilim alanının tamamında en çok araştırılan alanlardan biridir” diye de devam etmektedir.

Çocuk Sahibi Olmak İstemenin Doğru Sebepleri

Bir çocuğun sevgisi, bir ebeveynin, bir eşin veya arkadaşın sevgisinin yerini tutmaz. Evet, çocuklarımızı sevmek bizi sevindiriyor. Bizim işimiz onları öfkeyle değil duygusal olarak doldurmaktır.

Çocuk, var olan sevgiyi paylaşmak için dünyaya gelmiştir. Aslında hayatı her haliyle bir bütün olarak paylaşmaktır. Bir çocuk, hayatlarında bir sonraki büyük bir macera olarak gören ve ailelerin tam olarak yaşamanın önemli ve değerli bir parçası olduğu fikrine kapılan insanlar için doğmuş olmalıdır.

Çocuk sahibi olma fikrine çift olarak hazır olduğunuzu dürüstçe değerlendirmelisiniz. Her ilişki, çocuğun hayatının ilk yılı boyunca eşler arasındaki ihmali göz önüne almalıdır. Her iki ebeveyn de çok az uyku, daha fazla finansal talep ve diğerleri için daha az zaman geçirdiğinden gergin olacaktır. Bu durumları yaşamak çok normaldir. Eşler arasındaki ilişki sağlam temeller üzerine atıldıysa, tökezlenmez. Fakat siz veya eşinizin gerçekten çocuk sahibi olmaya kararlı değilseniz, iletişim kuramıyorsanız veya nasıl bir ekip olarak çalışacağınızı bilmiyorsanız, olağan yaşanacak sorumluluklar sınırlandırabilir.

Bebeğin ihtiyaçları yüzünden kendi istediğiniz şeylerden vazgeçmek zorunda kalmaya hazır mısınız? İyi ebeveyn olmanın bir parçası, sahip olmak istediğimiz bir şeyi ortadan kaldırmak anlamına geldiğinde bile, bir çocuğun ihtiyaç duyduğu şeyleri sağlayabildiğimiz için kendimizi iyi hissetmektir.

Bebekler doğduklarında bir kullanım kılavuzu ile dünyaya gelmezler. Her sağlıklı çocuk, anne-babalarını ve sınırlarını düzenli olarak test eder. Hayatınızda akıl hocası olabilecek daha büyük ebeveynler var mı? Ebeveyn eğitimi veya destek grupları var mı?

Destekçiniz olacak bir ortakla veya diğer kişilerle konuşarak akıllıca bir karar vermenizde yardımcı olabilir.

Aslında yukarıda bahsi geçen konulara yabancı değilseniz bir çocuğu hayata getirmeye hazırsınız, bu konularda düşünmek sizi iyi bir ebeveyn olacağınız anlamına getirmektedir.