Çocuklar Televizyon İzlerken Nasıl Etkilenir?

0

Yüksek teknolojili bir dünyada yaşıyoruz. Öğretim süresince çeşitlilik katmak, öğrenci etkileşimini artırmak ve öğrencilere farklı bakış açılarını kazandırmak ve bilgi sahibi olunması gibi öğretim sırasında teknolojiyi kullanmanın birçok avantajı olduğunuz biliyoruz. Ancak, teknolojinin uygun olmayan ya da aşırı kullanılması sonucunda olumsuz yanları olabileceği gibi beraberinde ciddi ve uzun vadeli sonuçları doğabilmektedir.

Teknoloji araçlarından en iyi şekilde yararlanabilmek için, öğretmenler ve ebeveynler eksik yanlarını ve olumsuz bunlardan nasıl kaçınılacağını bilmeleri önemlidir.

Teknoloji kullanmak çocuğun beynini değiştirdiği gibi fiziksel yapısını da değiştirmektedir:

İki yaşın altındaki çocukların yarısından fazlası mobil cihaz kullanmaktadır. Bu sayı, çocukların yaşları ilerledikçe yaşları ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Teknoloji kullanımında harcanan zaman sadece çocuklara yeni şeyler öğretme imkânı vermemektedir, beyinlerinin çalışma biçimini de değiştirmektedir. Örneğin, her zaman arama motorlarını kullanan çocuklar, bilgi bulmada çok iyi olabilirler; ancak bunu hatırlama konusunda pekiyi değildirler.

Bir çocuğun yaşamının ilk 2 yılında beyin gelişme dönemindedir. Televizyon, bir çocuğun anne-babasıyla ve diğer çocuklarla etkileşim halinde olmaları gereken zamanlarını keşfetme ve öğrenme yönlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Başkaları ile oynamaya zaman ayırmak, çocukların bilişsel, fiziksel, sosyal ve duygusal olarak ihtiyaç duydukları becerileri geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. Ebeveynler, okul öncesi dönemde çocuğunun izlediği televizyon programlarını eğitim veya yaşa uygun olması durumuna göre sınırlandırması iyi olabilir. Çocuğunuza özellikle 2-7 yaş arasında korkunç canavarlara sahip filmleri izlemeye izin verirseniz, o korkunç yüzleri hatırlarlar. Bu yaştaki çocuklar bu korkunç yüzlerin gerçek olup olmadığı konusunda ayrım yapmakta zorlanmaktadırlar, bu yüzden canavarların gerçekte var olmadığını söylemek önemlidir.

Bir başka açıdan bakılacak olunursa obezitenin artması uzun süreli televizyon izlenmesine bağlanmaktadır. Televizyon izlerken çocuklar genellikle hareketsiz bir şekilde oturmaktadır ve genellikle televizyon izlerken de bir şeyler atıştırmaktadır. Ayrıca, televizyondaki pek çok reklamın sağlıksız yiyecek yemeye teşvik etmesi de obeziteye neden olmaktadır. Çoğu reklam, şekerli ürünleri göstererek çocukları hedef almaktadırlar. Çocuklar, reklamlar tarafından etkilendiklerinden dolayı, bu sağlıksız ürünlerin alınması için ebeveynlerine diretmektedirler. Kreş çağındaki çocuklar (1-4 yaş arası) üzerinde yapılan bir araştırmada, çocukların günlük aşırı televizyon izlemeleri saat olarak % 6 artmaktadır. Eğer çocuğunuzun odasında televizyon varsa, aşırı kilolu olma ihtimali, izlenen her saat için % 31 oranında artmaktadır. Yine kendi odasında televizyon bulunan okul öncesi çocukların her hafta ilave 4 saat izlediği görülmektedir.

Ebeveynler; televizyon izlemeyi bir ayrıcalık olarak değerlendirmeli, belki de çocuklarının odasında televizyon olmasına izni vermemek, aşırı kilolu çocukların olma ihtimalinin yüzdesini azaltmaya yardımcı olacaktır. Basit bir yöntemle, çocuklarınızın zihinleri veya bedenleri ile bazı şeyleri keşfedecek fiziksel aktivitelere katılım sürelerini arttırmak onlar için yapacağınız en sağlıklı karar olacaktır. Bu nedenle, çok fazla televizyon izlemenin herhangi bir yaştaki çocuk veya herhangi bir yetişkin için sağlıklı olmadığını açıkça görmekteyiz.