Çocukların Okula Uyum Sağlaması

0

Ebeveyn olarak çocuğunuzun ilk ve en önemli öğretmensiniz. Ebeveynler çocuklarının okullarında yer aldığı sürece çocuklar eğitim hayatları boyunca daha iyi olur ve okula gitmek konusunda kendilerini daha iyi hissederler.

Birçok çalışma, ailenin eğitim konusunda yaptıkları bir çocuğun okul başarısında, ailenin ne kadar para kazandığından veya iyi derecede eğitime sahip olduğundan daha önemli olduğunu göstermektedir. Ebeveynlerin çocuklarının öğrenimlerini evde ve okul hayatları boyunca destekleyebilecekleri birçok yol vardır.


Çocuğunuzun Öğretmenleri ve Okul personeli ile İletişim halinde Olunması

Çocuğunuzun öğretmeniyle tanışın: Okul yılı başlar başlamaz çocuğunuzun öğretmeniyle tanışmanız önemlidir. Çocuğunuzun öğrenmesine yardımcı olmak isteğinizi öğretmenine bildirin. Çocuğunuzla ilgili herhangi bir sorun ortaya çıkarsa, öğretmeninden sizinle iletişime geçmesini istediğinizi belirtin.

Çocuğunuzun okulunda kimlerin olduğunu öğrenin: Çocuğunuzun okulunda öğrenmesine, sosyal ve duygusal olarak büyümesine ve okul ortamında gezinmesine yardımcı olmak için birçok kişi bulunmaktadır. Öğrenimine katkıda bulunacak bu kişilerin kim olduğunu, görev ve sorumluluklarının neler olduğunu öğrenin.
Ebeveyn-öğretmen görüşmelerine katılın ve çocuğunuzun öğretmeni ile irtibatta kalın: Okullar genellikle her yıl bir veya iki ebeveyn-öğretmen toplantısı yapmaktadır. Toplantıların haricinde de yıl boyunca her zaman çocuğunuz hakkında öğretmeniyle görüşmeyi isteyebilirsiniz.


Çocuğunuzun Akademik olarak Desteklenmesi

Çocuğunuzun ne yaptığını öğrenin: Öğretmeninize, çocuğunuzun sınıftaki diğer öğrencilerle karşılaştırıldığında ne kadar iyi olduğunu sorun. Çocuğunuz özellikle de okuma-yazma söz konusu olduğunda, sizin veya okulun yardım edebileceği şeyleri sorun. Çocuğunuzun geride kalmaması için erken hareket etmeniz önemlidir.

Çocuğunuza ev ödevi verildiğinden emin olun: Çocuğunuza eğitimin önemli olduğunu ve ödevin her gün yapılması gerektiği bilgisini verin. Çocuğunuza ödevini yapması için özel bir yer ayırarak, ev ödevi için düzenli bir zaman ayarlayarak ve ev ödevi sırasında televizyon ve sosyal telefon görüşmeleri gibi dikkati dağıtmaktan vazgeçerek yardım edebilirsiniz.

Unutulmaması gereken bir not: Çocuğunuzun ödevini onun için yapmak uzun vadede kendisine yardım etmez.

Gerekirse çocuğunuz için ödev yardımını bulun: Eğer ödev veya okul projelerinde çocuğunuza yardım etmekte zorlanıyorsanız, yardımcı olabilecek başka birini bulup bulamayacağınıza bakın. Ders grupları, okul sonrası programlar, etüt merkezleri ile iletişime geçin veya çocuğunuzdan sınıf olarak daha büyük bir öğrenci, komşunuz veya arkadaşınız yardımcı olabilir.

Çocuğunuzun testlere hazırlanmasına yardımcı olun: Testler, bir öğrenci notunun belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Çocuğunuza, okul yılı boyunca eğitimi konusunda hangi düzeyde olduğunun tespiti için bir veya daha fazla test yapıla bilinir.


Çocuğunuzun Okuluna Katılın

Okulun sunduğu şeyleri öğrenin: Okulun eve bilgi amaçlı gönderdiği yazıları okuyun. Okulun hangi programları sunduğunu öğrenmek için diğer ebeveynlerle konuşun. Belki de çocuğunuzun keyif alacağı bir müzik programı, okul sonrası etkinlik, spor takımı veya ders programı vardır. Okul yılı boyunca etkinlikleri takip etmeyi unutmayın.

Çocuğunuzun okulunda gönüllü olun ve okulunuzun ana-baba-öğretmen grubuna katılın: Ebeveynler okulda öğretmene yardım edince takdir edilirler. Katkıda bulunabileceğiniz birçok yol vardır. Çocuğunuzun sınıfında veya okul kütüphanesinde gönüllü olabilirsiniz. Bir okul etkinliği için yemek yapabilirsiniz. Gün boyunca çalışıyorsanız, “anne baba gecesi” etkinliklerine veya çocuğunuzun performans etkinliklerine katılabilirsiniz. Çoğu okulda, bir grup anne okulla ilgili konuşmak için düzenli olarak toplanır. Toplantılar, diğer ebeveynlerle konuşma ve okulun iyileştirilmesi için birlikte çalışmak için iyi bir şans tanır.


Bilgilendirilmek ve Çocuğunuz için bir Savunucu Olmak

Soru sormak: Çocuğunuzun öğrenmesi veya davranışıyla ilgili sizi ilgilendiren bir şey varsa, öğretmenine ya da müdüre sık sık sorular sorun, onlardan tavsiyelerde bulunmasını isteyin. Örneğin, sorularınız aşağıdaki gibi olabilir:

Çocuğumun okumasında ne gibi özel bir problemi vardır?

Bu problemde çocuğuma yardım etmek için ne yapabilirim?

Çocuğumun ev ödevini nasıl yaptırabilirim?

Çocuğum hangi okuma grubunda? gibi.

Okula endişelerinizi bildirin: Çocuğunuz okulda iyi mi? Öğrenmesi, davranması veya okumakta zorluk çekiyor mu? Başka bir öğrenci, öğretmen veya yönetici ile ilgili bir sorun mu var?


Çocuğunuzun Evde Öğrenmesini Destekleyin

Çocuğunuza eğitim konusunda olumlu bir tutum gösterin: Günlük yaşantımızda söylediğimiz ve yaptıklarımız, çocuğumuzun okul ve öğrenmeye karşı olumlu tutum geliştirmelerine ve kendilerine güven oluşturmalarına yardımcı olabilir. Çocuklarımızı hem eğitime hem de günlük yaşantımıza değer verdiğimizi göstermek onlara güçlü modeller sağlar ve okul başarısına büyük katkıda bulunur.

Buna ek olarak, çocuklarının eğitimine ilgi göstermek, çocuklarda coşku uyandırabilir ve onları olumlu bir anlayışa yönlendirebilir – öğrenmenin keyif verici olmasının yanı sıra ödüllendirici olabilmesi ve gerekli çabaya değer olduğu anlamına gelir.

Çocuğunuzun televizyon izlemesini, oyun oynamasını ve İnternet kullanımını takip edin: Günümüzde çocuklar ortalama olarak ödev veya diğer okulla ilgili etkinlikleri tamamlamaktan çok televizyon izlemeye, video oyunları oynamaya ve İnternet’i kullanmaya çok daha fazla zaman harcıyorlar. Bunun takibi ve önünüze çıkacak olumsuz sonuçları değerlendirmek önemli bir görevdir.

Çocuğunuzu okumaya teşvik edin: Çocuğunuzun okur-yazar olmasına yardımcı olmak, çocuğun okulda ve yaşamda başarılı olmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz tek önemli şeydir. Okuma, tüm okul hayatı boyunca çocuklara yardımcı olur. Daha da önemlisi, hayat boyu öğrenmenin anahtarıdır.

Çocuğunuzla konuşun: Konuşma ve dinleme, çocukların okul başarılarında önemli rol oynamaktadır. Anne babalar ve diğer aile üyeleri işitme yoluyla konuşur ve bu konuşmaya cevap vererek, küçük çocukların, ihtiyaç duyacakları dil becerilerini almaya başlarlar. Örneğin, çok konuşma duymayan ve konuşmaya teşvik edilmeyen çocuklar sıklıkla okuma öğrenmede sorun yaşarlar ve bu da diğer okul sorunlarına neden olabilir. Buna ek olarak, dikkatle dinlemeyi öğrenmemiş çocuklar sık ​​sık yönergeleri takip etmekte ve sınıfta dikkat etmekte güçlük çekerler. Ayrıca çocuğunuza söyleyecekleriyle ilgilendiğinizi göstermeniz de önemlidir.

Çocuğunuzu kütüphaneyi kullanmaya teşvik edin: Kütüphaneler herkes için öğrenme ve keşif mekânlarıdır. Çocuğunuzun kütüphaneleri keşfetmesine yardım etmek onu bağımsız bir öğrenci olma yoluna sevk eder.

Çocuğunuzun sorumluluk sahibi olmasını ve bağımsız çalışmasını teşvik edin: Sorumluluk sahibi olmak ve bağımsız çalışmak okul başarısı için önemli niteliklerdir. Çocuğunuza bu nitelikleri geliştirmek için makul kurallar koyarak tutarlı bir şekilde uygulamanıza yardımcı olabilir, çocuğunuza hem evde hem de okulda sorumluluk alması gerektiğini sağlarsınız.

Aktif öğrenmeyi teşvik edin: Çocuklar okumak ve ödev yapmak gibi aktif öğrenmeye ihtiyaç duyar. Aktif öğrenme, soru sorma, cevaplama ve sorunları çözmede keşfetmeyi öğretir. Aktif öğrenme, çocuğunuz spor yaparken, arkadaşlarıyla vakit geçirirken, müzik aleti çalarken veya müzeleri ve kitapçıları ziyaret ettiğinde de gerçekleşebilir. Aktif öğrenmeyi teşvik etmek için çocuğunuzun fikirlerini dinleyin ve onlara cevap verin. Birlikte kitap okurken soru sormaya yönlendirin. Evde bu tür çalışmalara teşvik ettiğinizde, çocuğunuzun okula olan katılımı ve okula gösterdiği ilgi artacaktır.

Uzunca bir tatil sonrası, eğitim-öğretime başlamanın tatlı heyecanını yaşıyorsunuz. Şimdi okula umutla ve heyecanla başlama zamanı geldi. Yeni eğitim öğretim yılının tüm öğretmen arkadaşlarımıza, öğrencilerimize ve velilerimize hayırlı olmasını ve bol başarılı, enerji, mutluluk ve sağlık dolu bir yıl olmasını diliyoruz.