Çocukların Resimlerindeki Renk ve Çizginin Anlamı

0

Çocuk çizimlerini nasıl çözeceğinizi ve çocuğunuzu ve iç kişiliğini daha iyi tanımayı öğrenin. Küçükler için çizmek ve çizimle birlikte renkleri kullanmak genellikle çok zevkli bir doğal aktiviteyi temsil etmektedir. Duygularını ifade etmek için çizerler, çünkü farklı hisleri kelimeler aracılığıyla nasıl ifade edebileceklerini henüz tam anlamıyla bilmeyebilirler. Korkularını, sevinçlerini, hayallerini, umutlarını ve kâbuslarını çizerek ifade etmektedirler ve aynı zamanda dünyayla ve diğer şeylerle olan ilişkilerini yönlendirmektedirler.

Çizim iletişim için bir çıkış noktasıdır ve çocuk sanat eserleri kişiliklerinin bir görünümünü temsil etmektedir. Çocuk çizimleri eşsiz ve benzersizdir. Her bir çizim bir şeyi veya bir duyguyu temsil etmektedir.

Her ebeveyn çocuğun resminde bir anlam bulmayı umut etmektedir. Çocukların çizimlerini yorumlamak, düşündüklerine ve hissettiklerine daha derin bir olgu keşfettiğiniz anlamına gelmektedir.

Çocuklarda Çizimlerin Gelişim Dönemleri

Çocuk çizimlerinin üç aşaması vardır:

 1. Karalama (2-4 yaş)

Bu aşamada, resimlerde gerçekçilik yoktur ve daha çok oyun amaçlı çizimlerdir. Çoğunlukla bir sayfada sadece işaretler bulunmaktadır. Resimde hiçbir şey yokmuş gibi görünebilir, ancak bazen çocuklar “tesadüfi gerçekçilik” diye bir şey yaratmaktadırlar. Bu, karalamalar yapıldığı zaman, bir arabaya veya bir eve benzeyen belirli şekilleri görebileceğiniz anlamına gelmektedir.

 1. Şema Öncesi Dönem (4-7 yaş)

Bu aşamada, çocuklar gözleriyle gördükleri şeyleri yaratmaya çalışmaktadırlar. Yüzler, çöp adamlar, arabalar, kamyonlar, ağaçlar ve evler gibi en basit şeyleri çizebilmektedirler. Bu çizimlerde genellikle gerçekçi detaylar yoktur. Bir evin önünde çiçek veya çubuk figürleri üzerindeki kıyafetler gibi fikirlerini birbirinden ayıran bazı şeyleri eklemeye başlarlar.

 1. Şematik Dönem (7+ yaş)

Bu aşamada birçok detay var ve çocuk kelimeler ve semboller kullanmaktadırlar. Örneğin, Kuşlar için “v”, okyanusta martı, denizyıldızı, bir plaj topu, mayo giyen insanlar vb. şekiller kullana bilmektedirler. Becerileri izin verdiği ölçüde gerçekçi bir şekilde çizmektedirler ve resmi belirli bir bakış açısından veya perspektiften göstermektedirler. Bu çizimler ile genellikle net bir hikâyeyi anlatmaktadır. İnsan çizimlerinde muhtemelen çiller dâhil olmak üzere daha fazla ayrıntıya sahip olacaktır. Daha fazla derinlik ve gerçekçilik vardır ve yeni bakış açılarının kullanılması mümkündür.


Cinsiyet ve Renk Tercihleri

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kızların ve erkeklerin nasıl ve ne çizdikleri arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Kızlar genellikle çiçekler, kalpler gibi yuvarlak şekiller çizerlerken, Erkekler ise daha düz çizgiler içeren sembolleri resmektedir; örneğin, arabalar, otobüsler vb. Genel anlamda, çocuklarda kendi cinsiyetlerini ön plana çıkartacak çizimleri tercih etme eğilimi bulunmaktadır.

Buna ek olarak, bazı araştırmacılar, kızların her bir çizimlerinde daha fazla renk kullandıklarını, daha sıcak renkler (pembe gibi) tercih ettiklerini ve erkeklerin daha soğuk renkler (mavi gibi) tercih ettiklerini bildirmektedirler.

Renk Seçimlerinin Anlamı

Sıcak Renkler

Genel olarak, sıcak renkler mutluluk ve rahatlık vermektedir. Büyük ve açık alan imkânı sunarak samimiyet yaratmaktadır. Turuncu, sarı, kırmızı ve pembeden oluşan cesur renkler zihni harekete geçirmekte ve vücut üzerinde enerji verici bir etkiye sahip olmaktadır. Büyüme ve gelişim için yararlıdır, ancak gece yatmadan önce veya yürümeye başlayan çocuğunuza aşırı enerji vereceğinden ebeveyn açısından dezavantaj sağlamaktadır.

Tüm odayı tek kırmızı veya sarı renk ile boyamak yerine, tek bir duvarı boyayarak birkaç eşleşen aksesuar ile dekore edebilirsiniz. Denge duygusu yaratmak ve herhangi bir olumsuz etkiyi hafifletmek için sıcak renkleri soğuk renkler ile eşleştirmeyi düşünebilirsiniz

 • Turuncu: Çocuğun çizimleri üzerinde egemen bir renk ise, bunun nedeni, insanlarla iletişim kurması ve hızlı ve dürtüsüz hareket etmesi gereken, sosyal ve aktif bir çocuk olmasından kaynakladır. Bu sıcak renk, arkadaş canlısı ve gençlik rengidir, çocuklar için güven, dışadönüklük ve bağımsızlığı teşvik ettiği için gerçekten harikadır. Bu rengin sosyal doğası, çocukları ve arkadaşlarını, iletişim ve işbirliğine ilham veren bir renktir.
 • Sarı: Çoğumuz sarıyı mutluluk ve neşe veren duygular ile ilişkilendiririz. Çalışmalar ayrıca bu parlak ve neşeli rengi motivasyonla birleştirmektedir; Açık sarı tonları konsantrasyona yardımcı olabilirken, daha parlak olanlar belleği artırabilmektedir.
 • Kırmızı: Hem kız çocukları hem de erkek çocukları arasında en gözde renklerden biridir. Aynı zamanda heyecanın rengi olarak da tarif edile bilinir, özellikle çocuklar tarafından herhangi bir şeyi kaçırmamak istemediği zaman kullanılabilir. Kırmızı renk, vücuda enerji verme ve zihni heyecanlandırma, kalp atışı ve nefes alma oranlarını artırma yeteneğine sahiptir. Coşku ve enerji yansıtmaktadır. Bu rengi kullanan çocuklar sürekli olarak baskındır ve dışa dönüktür. Bu çocuklar zorluklarda ve yarışmalarda hep kazanan taraf olmak isterler. Ancak, bazı araştırmalar kırmızıya çok fazla maruz kalmanın agresif davranışları ve odaklanamamayı teşvik ettiğini ileri sürmektedir.
 • Pembe: Sevgi ve takdire duyulan ihtiyacı göstermektedir, Rahatlatıcı ve sıcak bir renktir. Kızlar tarafından tercih edilmektedir, feminenliği temsil etmektedir.


Soğuk Renkler

Soğuk renkler vücut üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve çocuğunuzun odasını ferah ve rahatlatıcı hissettirebilir.

Huzur verici doğasına rağmen, soğuk renkler davetkâr değildir ve atmosfer olarak soğuk ve içine kapanıklık etkisi bırakabilir.

 • Mavi: Sakin ve huzurlu davranışları ifade etmektedir. Barışçıl ve uyumlu, sosyal ilişkileri kuvvetli ve başkalarıyla iletişimleri hoş ve sakin olmaya imkân sağlamaktadır. Dileklerini ve arzularını ifade etmeleri için zengin bir iç dünyaya sahiplerdir.
 • Yeşil: Farklı olmayı, sanatsal ve zeki olmayı sevenlerin tercih ettiği renktir. Yaratıcılığı körüklemektedir. Huzur, sakinlik ve sükûnlük vermektedir. Ayrıca yeşil rengi tercih eden çocuklar duygularını kontrol altında tutabilmektedir. Bilim adamları ayrıca yeşilin bir çocuğun okuma hızını ve kavrayışını geliştirebileceğini bulmuşlardır.
 • Kahverengi: Kahverengi renk, çocukların çoğunun makul ve ihtiyatlı kullandığı renktir. Aşırı kullanılırsa, çocuğun yaşına uygun sorumluluklar yaşamadan çocukluğunu kaybettiğinin farkında olduğunu göstermektedir.
 • Siyah veya mor: Maneviyatı simgeleyen bu renk, melankolinin hâkim olduğu bir çocuk olduğunu gösterebilir. Bir çizimde baskın renk olarak kullanılıyorsa, memnuniyetsizlik yaşayan çocuktan bahsedilmektedir.

Çocuk çizimlerindeki tercih edilen renkler genellikle yeteneklerini tespit etmekle doğrudan ilgilidir. Bu tarz etkinlikler çocuğun yeteneklerini ve hayal güçlerini en uygun şekilde geliştirmektedir.

 

Çizimin Sayfadaki Konumu

Sayfada konumlandırma söz konusu olduğunda, sayfanın sol tarafı geleneksel olarak geçmişle ve beslenmeyle ilişkilendirilmektedir. Ayrıca anneler ile de doğrudan ilişki vardır.

Sağ taraf ise ilgi ve iletişim kurmak için ihtiyaç duyulması ile ilgilidir. Bundan ötürü bu taraf babalarla ilişkilendirilmektedir.

Sayfanın üzerinde iyi bir boyutta çizim yapan bir çocuğun iyi dengelenmiş ve güvenli olduğu düşünülürken, aksine, kâğıdın alt kenarına ya da köşesine ya da köşesine yakın olan küçük figürler yetersizlik veya güvensizlik duygularını ifade etmektedir.

Çizilenler Duygularını Gösterir

Çocuğunuzun çizimleriyle ilgili birçok duygu ortaya çıkabilmektedir. Bununla birlikte, araştırmalar bir çocuğun gerçekten hissettiklerini gösterebilecekleri bazı noktalar olduğunu göstermektedirler:

 • Ayrıntılı ve dikkatli çizimler denemeye ihtiyaç duyan bir çocuk ortaya çıkarabilmektedir.
 • Cesur vuruşlar, özellikle birbirine yakınsa, stres, güçlü duygular, azim veya öfke belirtileri olabilmektedir.
 • Çizginin kalitesi de önemli olabilmektedir: Karalama ve kesik çizgilerle çizilmiş bir figür, tereddütlü veya güvensiz bir çocuk ortaya çıkarmaktadır. Buna karşılık, kesik olmayan keskin hatlı çizgiler ise özgüven ve güvende olduğunun duygusunu ifade etmektedir.

Şekiller çizilirken çizilenlerin büyüklüğü daha önemli veya baskın olduğunun anlamı ortaya çıkmaktadır. Örneğin, rakamların daha büyük çizilmesi dikkate alınması gerektiğini ve bir anlam yüklü olduğunu göstermektedir.

Çizilen resimlerde silahların olmaması bazen saldırgan olmayan çocukların belirtisi olarak yorumlanırken, bazen ellerin büyüklüğünün abartı şekilde resmedilmesi figürün kendi portresi olduğu durumlarda ise, saldırgan eğilimlerin simgesi olarak görülmektedir. Aynı şekilde, küçük ayaklar güvensizliğin bir işareti olarak yorumlana bilmektedir.

 • Dürtüsel çocuk: Çizimlerinde büyük figürler, boyun ve asimetri uzuvları kullanmaktadır.
 • Endişeli çocuk: Bulut, yağmur, uçan kuşlar, gözler olmayan şekiller kullanmaktadır.
 • Utangaç çocuk: Kısa figürler, burun ya da ağız, vücuda yakın küçük figürler ve kollar
 • Kızgın çocuk: Büyük eller ve dişler, uzun kollar, çapraz gözler
 • Güvensiz çocuk: Canavar figürler, minik kafalar, el yok ve eğimli figürler

Çocuk çizimleri ve renklendirmeleri, çocuklarımızı daha iyi tanımak için iyi bir yoldur. Çizimleri sayesinde duygularını, çevreyle nasıl ilişki kurduklarını ve kişiliklerinin bazı özelliklerini keşfedebiliriz. Çocuk çizimleri yorumunun bir uzman tarafından yapılması gerektiğini kabul ederken, ebeveynler de bazı sonuçlar çıkarabilirler.