Çoğul Gebelik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

6

Hamile kalmak ve hamilelik sürecinde yaşananlar, hayatınızda yeterince değişiklik yaratmaktadır. Buradaki değişiklik vücuttaki değişiklik değildir, ikiz veya daha fazla çoğul gebeliklerin olmasını hayal etmek zor görünebilir. 

Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi’ne göre, ikiz doğum sayısı %74 arttı ve çoğul gebelik sayısı (ikizler, üçüzler, dördüzler vb.) 1980’den 2000 yılına kadar beş kat artmıştır.


Çoğul Gebelik Olasılığını Arttıran Faktörler Nelerdir?

 • Genetik yatkınlık: Aile geçmişinde çoğul gebelik olması,
 • İleri anne yaşı (örneğin; 35 yaş üzeri gebeliklerde iki kat sık görülür),
 • Doğurma sayısı (4. doğumdan sonra ikiz gebelik olasılığı 2 kat artar),
 • Doğurganlık tedavilerinde kullanılan ilaçları ile çoğul yumurtlama
 • Tüp Bebek ve Aşılama yöntemleri ile gebe kalınması


Çoğul Gebelik Belirtileri

 • Birinci üç aylık dönemde hızlı kilo artışı
 • Rahmin beklenenden daha büyük oluşu
 • Ciddi bulantı , kusma , göğüs hassasiyeti veya diğer gebelik belirtileri
 • Yüksek hCG seviyeleri


Risk Altında Oluşabilecek Komplikasyonlar


Çoğul Gebelik için Prenatal Bakımın Zorunlu Yönü

 • Erken doğum öncesi bakım
 • Erken artmış besinsel alım miktarı

Ayrıca ilave ultrason kontrolüne ihtiyaç duyulması ve yatak istirahati çoğul gebelik için önemlidir.


Çoğul Gebelikte Doğum Öncesi Bakım

Çoğul gebelik yaşayan kadınların, tek bir bebek taşıyanlara kıyasla farklı deneyimleri olmaktadır. Bebeklerin her gelişiminde oluşabilecek komplikasyon riskinden dolayı doktor anne adayını daha sık görmek isteyecektir.


Ne Sıklıkta Doktor Kontrolüne Gidilmeli?

Birinci üçüncü aylık dönemde prenatal kontrolde tek gebelik için yapılandan farklı olmayabilir; fakat sağlık uzmanı anne adayını iki üç hafta boyunca sık sık görmek isteyebilmektedir. İkinci üç aylık döneme girildikten sonra ayda iki prenatal ziyaret uygun görünmektedir.

Sonrasında, üçüncü üç aylık dönemde haftalık doğum öncesi randevuları önem araz etmektedir. Sağlık uzmanınız, anne adayının ve bebeklerinin sağlığına bağlı olarak randevu miktarını değiştirebilir.


Neden Daha Sık Doktor Kontrolü Yapılması Gerekiyor?

Çoğul gebelik yaşayan kadınlar gebelik süresince komplikasyon yaşama riski daha yüksektir. Sık sık doğum öncesi ziyaretler, sağlık uzmanı tarafından anne adayının sağlığını ve bebeklerinin sağlığını izlemesi önemlidir.

Bu sık kontroller, meydana gelebilecek herhangi bir komplikasyonun uygun bir şekilde önlenmesini, tespit edilmesini ve uygulanmasını sağlamaktadır. Eğer komplikasyonlar oluşursa, ziyaretler daha sık olacaktır. Sağlık uzmanı, hem anne adayına hem de bebeklere fayda sağlayacak kesin doğum öncesi programı belirleyecektir.

Ayrıca, Çoğul gebeliklerde tekrarlama şansı olabilmektedir. Çoğul gebelik geçirmiş bir kadının takip eden gebeliğinde çoğul gebelik yaşama şansı 10 kat daha fazladır. Genel nüfus yoğunluğuna oranla ikiz gebeliği olan beyaz tenli kadınlarda 0 ve A kan grubuna daha sık rastlanmaktadır.

Bebeklerin doğumuyla birlikte, annenin yorgunluğu kat ve kat daha fazlalaşır. Doğum sonrası, birden fazla sayıda bebekle ilgilenmek, bebeklerin her birine aynı ilgiyi gösterebilmek ve bakımlarını yapmak annenin en fazla zorluk yaşayacağı durumdur.

Eğer bu durum, sorun olursa, doğum sonrasında depresyon etkisi yaratabilir. Bu durumda eş ve özellikle aile büyüklerinin bu konuda yapacağı destekler, eşlerin bebeklerin sorumluluğu alma açısından en büyük yardımcıları olacaktır.