Dış Gebelik (Ektopik Gebelik) Nedir?

2

Normal bir hamilelikte, döllenmiş bir yumurta fallop tüpü üzerinden rahime gider ve yumurtalar artık rahimdedir ve büyümeye başlarlar. Fakat dış gebelikte, döllenmiş yumurta rahmin dışında bir yere genellikle fallop tüpüne gider veya yerleşir. (bazen Tubal gebelik adı da verilir.) Nadiren bazı vakalarda, yumurta serviks veya göbeğe de yerleşebilir.

Ektopik gebelik, normal bir hamileliğe dönüşemez. Eğer yumurta fallop tüpünde büyümeye devam ederse, tüpler hasar görebilir veya gebelik sonucu oluşan kese patlayabilir ve ölümcül olabilecek ağır kanamaya neden olabilir. Bu yüzden, Ektopik gebelik için hızlı tedavi yapılması gerekmektedir.


Dış Gebelik (Ektopik) Nedeni Nedir?

Ektopik gebelik genellikle fallop tüplerinde hasara neden olmaktadır. Döllenmiş yumurta, tüpten geçerken hasar verebilir, sebebi yumurtanın tüpe yerleşmesi sonucu büyümesidir.

Ektopik hamilelik olasılığı ve Fallop tüp hasarı daha yüksek olan durumlar arasında şunlar sayılabilir:

 • Ne kadar çok sigara içiliyorsa, ektopik hamilelik riski o kadar yüksektir.
 • Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) fallop tüpleri ve yumurtalıklar (overler) gibi üst üreme organlarının enfeksiyonlarıdır.
 • Fallop tüpleri veya çevresinde skar dokusuna neden olabilen Endometrioz .

Bazı tıbbi tedaviler ektopik hamilelik riskinizi artırabilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:


Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Ektopik hamileliğin ilk birkaç hafta içerisinde yorgunluk, mide bulantısı ve göğüs ağrısı gibi normal bir gebelikle aynı semptomlara sahip olunur.

Ektopik hamileliğin başlıca belirtileri şunlardır:

 • Pelvik veya karın ağrısı: İlk önce ağrı bir tarafta keskin olmakta ve daha sonra karına yayılmaktadır. Hareket edilmesi veya gerinilmesi durumunda ağrı daha kötü hissedilmektedir.
 • Vajinal kanama: Sık sık durup, tekrar başlayabilmektedir. Kanama açık veya koyu renkli olabilir.
 • Omuz Ağrısı: Uzanıldığı zaman hissedilmektedir.
 • İshal ve Kusma: Sık görülmektedir.
 • Baş dönmesi: Gözlerin kararması.

Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız ve bu belirtilere sahipseniz, derhal doktorunuza başvurmalısınız.


Dış Gebelik Nasıl Teşhis Edilir?

Ektopik hamilelik olup olmadığını öğrenmek için doktor aşağıda belirtilen adımları yapacaktır:

 • Pelvik Muayene: Rahmin boyutunu kontrol etmek ve karındaki büyüme veya hassasiyeti hissetmek için yapılmaktadır.
 • Hamilelik hormonunun seviyesini kontrol eden bir kan testi (hCG):  Bu test 2 gün sonra tekrarlanmaktadır. Hamileliğin erken dönemlerinde bu hormonun seviyesi her 2 günde iki katına çıkmaktadır.
 • Ultrason kontrolü


Dış Gebelik Nasıl Tedavi Edilir?

En yaygın tedavi ameliyattır. Çoğu durumda, doktor anne adayına zarar görmemesi için dış gebeliği hemen tedavi etmek isteyecektir.

Tibbi hasar görmeden dış gebelik erken bulunursa, ilaç kullanılabilir. Metotreksat olarak adlandırılan bir veya daha fazla dozda ilaç uygulaması hamileliği sona erdirecektir. Tedavi yönteminin yararlı olması için kan testleri takibi için doktorunuzu sık sık görmeniz gerekecektir.

İlk birkaç hafta ötesine geçen bir gebelik için, ameliyat daha güvenli ve daha işe yarama ihtimali daha yüksektir. Mümkünse ameliyat laparaskopi olacaktır. Bu tür ameliyatlar, karnınızdaki bir veya daha fazla küçük kesik (kesikler) yoluyla yapılır. Acil ameliyata ihtiyacınız varsa, daha büyük bir kesi olabilir.


Ektopik Hamilelikten Sonra

Ektopik hamilelik sonrasında depresyon yaşanması ve tedavi sonrası doğurganlığınız hakkında endişelenilmesi muhtemeldir. Ektopik hamilelik yaşanması, gelecekte normal bir gebelik olmayacağı anlamına gelmez. Ancak şu anlama geliyor:

 • Hamile kalmakta güçlük çekebilirsiniz.
 • Başka bir ektopik hamilelik ihtimaliniz daha yüksektir.

Eğer dış gebelik sonrası hamile kalınırsa, doktor daha önce ektopik hamilelik yaşandığını bilmesi gerekmektedir. Gebeliğin ilk haftalarındaki düzenli testler erken bir sorun bulabilir veya gebeliğin normal olduğunu bildirir.