Doğum Kontrol Yöntemleri

4

Kontrasepsiyon, gebeliği önleme yöntemleri için kullanılan ve çoğunlukla doğum kontrolü olarak adlandırılan bir terimdir. Doğum kontrol yöntemleri hem kadınlar hem de erkekler için mevcuttur. Bazı yöntemler kalıcı olarak kabul edilirken bazıları ise geri dönüşümlüdür.

Doğum kontrol yöntemlerinin çoğunluğu bariyer veya hormonal olmak üzere iki kategoriden birine girmektedir. Diğer yöntemler sterilizasyon (ameliyat), çekilme ve doğal aile planlamasıdır.

Kullanılacak doğum kontrolü yöntemini belirlediğinizde, farklı doğum kontrol yöntemlerini ve bunlarla ilgili diğer hususları incelemek önem taşımaktadır. Çoğu doğum kontrol yöntemi gebeliği yüzde yüz olmasa da önlemektedir, ancak hepsi cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşmasını önlememektedir. Ayrıca, doğum kontrolünün her biçiminde bir başarısızlık oranı vardır. Hamilelik belirtileri yaşıyorsanız, hamilelik testi yaptırmalısınız .

Doğurganlık Bilinci Yöntemi / Doğal Aile Planlaması

Doğurganlık bilinci oluşturma yöntemi Doğal Aile Planlaması olarak da bilinir. Bu yöntem, gebeliği önlemek için kullanılan cihazlara veya ilaçlara dayanmamaktadır.

Yumurtlamayı belirlemek için vücudunuzun doğal işlevlerini ve adet döngüsünü kullanan doğal korunma yöntemidir. Bu, bazal vücut ısınızı ve servikal mukustaki değişikliklerinizi her gün takip etmeyi içermektedir.

Bir kadının yumurtlama döneminde gebe kalmaktan kaçınma yaklaşık 7-10 gün gerektirir. Bazı kadınlar, bu zaman çerçevesinde bir bariyer yöntemi veya çekme yöntemini kullanmayı tercih etmektedirler.

Bariyer Yöntemleri

Engelleme veya cihaz kontrasepsiyon yöntemleri, spermlerin bir rahim içine girmesini engellemek için tasarlanmış fiziksel veya kimyasal engellerdir.

Erkek Kondomu (Prezervatif):

Erkek kondomu, vajinaya temas etmeden önce dik penisin üzerine sarılmış ince bir malzemeden (lateks kauçuk) oluşan üründür. Erkek prezervatifi en yaygın bariyer yöntemidir.

Kadın Kondomu (Prezervatif):

Kadın prezervatifi, iki esnek halkalı poliüretan maddeden üretilmiş belli bir uzunluğa sahip bir torbadır ve cinsel ilişkiden önce vajina içine yerleştirilir. Kadın prezervatifi serviks, vajinal kanalı ve vajinanın çevresini kapsar. Spermisitler, spermi öldürmek için tasarlanmış kimyasallardır. Bu kimyasallar köpük, jöle, köpüren tabletler ve vajinal fitiller olarak mevcuttur.

Hormonal Yöntemler:

Bir hap, yama, iğne, halka olarak uygulansa da, hormon ilaçları östrojen ve/veya progesteron hormonlarının üretilmiş formlarını içermektedir. Hormonal korunma yöntemleri cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşmasına karşı koruma sağlamamaktadır.

Hormonal yöntemler üç yoldan biriyle korumaktadır:

  • Kadının yumurtalıklarının her ay bir yumurta bırakmasını önleme;
  • Servikal mukusun kalınlaşmasına neden olan spermlerin içeri girmesini ve yumurtaya nüfuz etmesini zorlaştırır;
  • Rahim duvarını inceltmek; böylece döllenmiş bir yumurtanın rahim duvarına yerleştirilme olasılığını azaltır.

Doğum Kontrol Hapları:

Doğum kontrol hapları, doktorunuz tarafından öngörülen şekilde günlük olarak ağızdan alınmaktadır. Doğru şekilde alındığında % 99.9’a kadar etkili olmaktadır.

Depo-Provera: Depo-Provera , doktorunuz tarafından üç ay boyunca gebeliği önleyen bir enjeksiyondur.

Vajinal Halka: Bu halka, üç hafta boyunca vajinaya sokulan, bir hafta boyunca çıkarılan ve daha sonra yeni bir halkayla değiştirilen esnek bir halkadır. Östrojen ve progesteronu vücudunuza bırakmaktadır.

Rahim İçi Araç (Ria): Bir diğer adı spiral olan bakır veya hormonlar içeren küçük bir plastik cihazdır ve tıbbi bir profesyonel tarafından rahime sokulmaktadır. Spiral, spermin rahime girmesini durdurmaz; servikal mukusu değiştirmekte ve döllenme olasılığını azaltmaktadır. Ayrıca döllenme gerçekleşmesi durumunda yerleşmenin önlenmesi için rahim ağzını değiştirmektedir.

Geri Çekilme ve Sterilizasyon: Cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşmasını veya korunmasını önlememektedir.

Geri Çekilme: Geri çekilme, boşalmadan önce ereksiyon olmuş penisin, vajinadan çıkarılması işlemidir.

Sterilizasyon

Kadın: Yumurtalıkları rahime götüren fallop tüplerinin cerrahi olarak kapatılmasını içermektedir. Bu işleme tüp ligasyonu denmektedir.

Erkek: Sperm taşıyan tüplerin cerrahi olarak kapanmasıdır. Bu işleme vazektomi denmektedir.