Emzirme ve Biberonla Beslenme

0

Emzirme ve Biberonla Beslenme ; Annelerin, tıbbi bir neden olmadığı sürece, bebeklerini emzirmeye şiddetle teşvik edildiğini belirtmektedir. Sonuçta, ebeveynler tarafından karar verilir, ancak ebeveynler, anne sütü ile beslenmeyi sağlık açısından bilinçli bir seçenek olarak kabul etmelidir. Birçok sağlık kuruluşu aile için emzirmeyi önermektedir. Eğer emzirme konusunda daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız emzirme danışmanından tavsiyeler alabilirsiniz.

Bazen emzirememenin tıbbi nedenleri olabilmektedir (hastalıklar, ilaçlar vb.) veya bir kadın yeterli miktarda anne sütü üretemez; bunlar emzirmeye yönelik anlaşılır engellerdir. Gerçek anlamda tıbbi kaygılar varsa, doktorun tavsiyelerini takip etmek önemlidir. Anne sütü düşükse, üretimi arttırmanın yolları hakkında bilgilenilmelidir.

Az miktarda anne sütü bile (özellikle ilk 6 ayda) bebeğiniz için faydalı olabilir!

Aşağıdaki tablo, anne sütü ile beslenip beslenmeyeceği, formül mama ile (biberonla) beslenip beslenmeyeceği veya ikisinin bir kullanılması gerektiğinde göz önünde bulundurulması gereken hususların altını çizmektedir.

Emzirme Biberon ile Formül Mama
Besinlerin mükemmel dengesi Anne sütü olarak verimli bir şekilde kullanılan
Yüksek düzeyde besin içerir Besin içeriği uygun olan markalar tercih edilmelidir
Kolayca sindirilir ve emilir Bazı bebekler, formül mamanın içerisindeki bazı besin maddelerini tolere etmekte zorluk çekebilirler
Beslenme gereksinimlerini karşılayan süt üretim aşamasına göre anne sütü miktarı değişmektedir Çocuk doktoru miktarını belirler
Maliyetler
Süt ücretsizdir Formül mama, markaya bağlı olarak değişmektedir
Emzirme pedleri, emzirme sütyenleri vb. Biberonlar, biberon ısıtıcıları vb.
Göğüs pompası (isteğe bağlı)
Avantajları
Her zaman mükemmel sıcaklık Bebekleri herkes besleyebilir
Hazırlık süresi yok
Süt her an ve her yerde kolayca kullanılabilir
Anne sütü, bebek için pasif bağışıklık sağlayan İmmünoglobulinler içerir
Anne ile bebek arasında bağ destekleyici hormon salgılar (oksitosin)
Dezavantajları
Anne besleme için uygun olmalı ya da eğer uygun değilse pompalanmış süt sağlamalıdır Formül mamayı uygun sıcaklıkta ısıtmak gerekmektedir
Annenin bazı kullanmakta olduğu/kullanacağı ilaçlar emzirmeyi kesebilir Formül mama bazı zamanlar ishal yapabilir
Her zaman biberonları, formül mamayı ve hazırlama öğelerini yanınızda bulundurmanız gerekir
Formül mama, İmmünoglobulinler içermez (pasif bağışıklık yoktur)
Hazırlık süresi gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Hazırlık süresi değişir

Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, anne sütünün tüm içeriğini tam olarak bilmememizdir. Bu durum, formül mama şirketlerinin hiçbir zaman birebir aynı olamayacağı ancak anne sütü içeriğine yakın bir içerik ile üretildiği anlamına gelmektedir.

Pasif Bağışıklık Nedir? 

Bir bebek küçükken, bağışıklık sistemi işlevseldir, ancak karşılaşılan yaygın bakteri veya virüslerin çoğuna karşı duyarlı değildir. İmmün sistem yanıtının immünoglobülin (Ig) olarak adlandırılan bu antikor, annenin bağışıklık sisteminden bebeğe anne sütüyle geçmekte ve bebeğe annenin duyarlı hale geldiği durumlara geçici bir bağışıklık kazandırmaktadır. Bebeğin yarattığı bir bağışıklık olmaması ve anneden bebeğe verilmesinden dolayı “Pasif” denmektedir.

İmmünoglobülinlerle birlikte giden ve bebeği korumaya yardımcı olan diğer faktörler sindirim sisteminin olgunlaşmasına, bakterilere, mantarlara, virüslere ve beyaz kan hücrelerine karşı koruma sağlayan proteinlerin olgunlaşmasına yardımcı olan faktörlerdir. Bu antikor vasıtasıyla emzirilen bebeklerin genellikle daha sağlıklı olmaları, sütü daha iyi emmeleri ve esas olarak formül mama ile beslenen bebeklerden daha az sindirim sorununa sahip olmalarının bir parçasıdır.

Oksitosin Nedir? 

Oksitosin hipotalamus tarafından üretilen ve hipofiz bezi tarafından salgılanan bir hormondur. Bu önemli hormon doğum sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. Bebek doğduktan sonra, oksitosin memeyi hareket ettirerek emzirmeyi teşvik etmektedir. Bebek annenin göğsünü emdiğinde, oksitosin salgısı süt salgılayarak bebeğin beslenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda oksitosin, daha fazla süt üretimini uyarmak için beyine salınmaktadır. Bebek beslemeyi durdurduktan sonra, hormon üretimi sonraki beslenmeye kadar durmaktadır.