Erken Gebelik Belirtileri

4

Gebelik testleri ve ultrason hamile olup olmadığınızı belirlemek için en sağlıklı yoldur, ancak siz de diğer belirti ve bulgular sayesinde hamile olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Hamileliğin erken belirtileri olarak geciken adet dönemi, implantasyon kanaması (yerleşme kanaması), vücut sıcaklığında ve nabızda artış, nabız, meme değişiklikleri, ruh hali, sık idrara çıkma, şişkinlik, sabah bulantıları, mide ekşimesi, koku alma hassasiyeti ve yorgunluk hissi gibi durumlar ile de hamilelik ihtimalini sezinleyebilirsiniz.

Erken Gebelik Belirti Zaman Çizelgesi

Belirtiler ne zaman başlamaktadır?

Tuhaf gelse de, gebeliğinizin ilk haftası, adet döneminizin sonuna denk gelmektedir. Son adet döneminiz gebeliğin ilk haftası olarak kabul edilir. Tahmini doğum tarihi, son adet döneminin ilk günü olarak hesaplanmaktadır.

Belirti ve bulgular Zaman çizelgesi
Hafif kramp ve lekelenme Hafta 1 ile 4
Adet gecikmesi 4. Hafta
Yorgunluk Hafta 4 veya 5
Mide bulantısı Hafta 4 ile 6
Ağrıyan göğüsler Hafta 4 ile 6
Sık idrara çıkma Hafta 4 ile 6
Şişkinlik Hafta 4 ile 6
Yol tutması Hafta 5 ile 6
Ruh halinde değişiklikler Hafta 6
Vücut sıcaklığındaki değişiklikler Hafta 6
Aşırı yorgunluk ve mide ekşimesi Hafta 9
Daha hızlı kalp atışı 8 ile 10 Hafta
Meme ve meme başı değişiklikleri Hafta 11
Belirgin kilo artışı Hafta 11
Yüksek tansiyon

İmplantasyon Kanaması

Birinci haftadan dördüncü haftaya kadar, her şey hala hücresel düzeyde olmaktadır. Döllenmiş yumurta, bebeğin organlarında ve vücut bölümlerinde gelişecek bir blastosist (sıvı dolu hücre grupları) oluşmaktadır. Gebelikten sonra yaklaşık 10 ila 14 gün (hafta 4), blastokist, endometriuma (rahim astarı) yerleştirecektir. Bu durum, implantasyon kanamasına neden olmaktadır.

İşte implantasyon kanamalarının bazı işaretleri:

Renk: Her bölümün rengi pembe, kırmızı veya kahverengi olabilir.
Kanama: Kanama genelde adet döneminizle karıştırılır.
Ağrı: Ağrı hafif, orta veya şiddetli olabilir. 4539 kadın üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, kadınların yüzde 28’i lekelenme ve hafif kanamaları ağrı ile ilişkilendiriyor.
Durum: İmplantasyon kanamasının muhtemelen üç günden az sürmektedir ve tedaviye ihtiyacı yoktur.
Sıcaklık: Erken gebelik sırasında vücut ısısının yükselmesi yani bazal vücut ısısı da gebeliğin işaretidir. Egzersiz sırasında veya sıcak havalarda vücudunuzun ana sıcaklığı da daha kolay artabilir. Bu süre zarfında daha fazla su içmeniz gerekmektedir.
Yorgunluk: Hamileliğin erken dönemlerinde yorgunluk yaşandığı gibi, aslında hamilelik dönemi boyunca da her zaman yaşanacaktır. Bu belirti, gebeliğin erken belirtileri arasında sık görülmektedir. Progesteron düzeyiniz yükselir ve sizi uyku halinde hissettirir.

İpuçları: Gebeliğin ilk haftaları sizi bitkin hissettirebilir. Yeterince uyumak için gayret göstermelisiniz. Yatak odasını serin tutmak da yardımcı olabilir. Vücudunuzun sıcaklığı gebeliğin ilk aşamalarında daha yüksek olabilir.

Nabız

Erken gebelikte kalp hızı artışı ile 8 veya 10’uncu haftalarda, kalbiniz daha hızlı ve daha sık pompalanmaya başlayabilir. Düzensizlikler gebelikte sık görülmektedir. Bu normal olarak hormonlara bağlıdır.

Meme Değişiklikleri

Karıncalanma, ağrı ve büyüme gibi göğüslerde erken değişimler dördüncü ve altıncı hafta arasında gerçekleşebilir. Hormon değişikliklerine bağlı olarak göğüslerde hassasiyet ve şişlik yaşanmaktadır. Vücudunuzun hormona göre ayarlandığı birkaç hafta sonrasında bu durumun kaybolması muhtemeldir.

Hormonlar göğüslerinizin büyümesine neden olmaya devam etmektedir. Areola – meme başı çevresindeki alan – daha koyu bir renge dönüşebilmekte ve daha büyük hale gelmektedir.

İpuçları: Göğüs hassasiyetini rahat ve destekleyici bir emzirme sütyeni satın alarak hafifletebilirsiniz. Pamuklu ve balensiz (telsiz) bir sütyen çoğu kez en rahatlatıcı sütyen olacaktır. Meme başı ve meme ucundaki ağrıyı azaltmak için sütyeninize uyan göpüğ pedleri kullanabilirsiniz.

Ruh Hali

Hamileliğin ilk dönemlerinde ruh halindeki değişiklikler Östrojen ve progesteron seviyeleri hamilelik sırasında yüksek olacaktır. Bu artış, ruh halinizi etkileyebilir ve sizi her zamankinden daha duygusal veya reaktif yapabilir. Ruh halindeki değişiklikler gebelik sırasında sık görülür ve depresyon, sinirlilik ve gerginlik gibi duygulara neden olabilmektedir.

Sık İdrara Çıkma

Erken gebelikte sık idrara çıkma ve idrar kaçırma görülmektedir. Hamilelik sırasında vücudunuz pompaladığı kan miktarını artırır. Bu, böbreklerin normalden daha fazla sıvı geçirmesine neden olur, bu da mesanenizde daha fazla sıvıya neden olmaktadır. Hormonlar mesane sağlığında da büyük rol oynamaktadır. Daha sık tuvalet ihtiyacı yaşanacaktır.

Şişkinlik

Hamileliğin erken dönemlerinde kabızlık ve kabızlığa bağlı şişkinlik yaşanması doğaldır. Adet dönemin semptomlarına benzer şekilde, hamileliğin erken dönemlerinde şişkinlik meydana gelebilmektedir. Bu, aynı zamanda sindirim sisteminizi yavaşlatan hormon değişikliklerine de bağlı olabilmektedir. Kabızlık, aynı zamanda karında şişkinlik hissini de artırabilmektedir.

Sabah Rahatsızlığı

Bulantı ve sabah yorgunluğu genellikle dördüncü haftadan altı haftaya kadar devam erken gebelik belirtileridir. Sabah hastalığı denmesine rağmen, gündüz veya gece her an olabilmektedir. Bulantıya ve sabah hastalığına tam olarak ne sebep oluyor belli değil, ancak hormonlar rol oynayabilmektedir.

İpuçları: Sabah kalkmadan önce yatağınızın başucunda tuzlu krakerlerden oluşan bir paket tutup birkaç tane yiyerek sabah bulantısı ile başa çıkabilirsiniz.
Bol miktarda su içerek midenizi rahatlatabilirsiniz.

Yüksek Tansiyon

Çoğu durumda, gebeliğin erken evrelerinde yüksek veya normal tansiyon yaşanmaktadır. Kan damarları genişlediğinden, bu da baş dönmesi hissi yaratabilmektedir.
Yüksek tansiyonu, gebelik sonucu olarak belirlemek daha zordur. İlk 20 hafta içinde neredeyse tüm hipertansiyon vakaları temel sorunları belirtir. Hamileliğin erken dönemlerinde gelişebilir, ancak önceden de bulunabilir. Doktorunuz ilk ziyaretiniz sırasında normal bir kan basıncı ölçümü için tansiyonunuzu kontrol edecektir.

İpuçları:Tansiyonunuz düzenli olarak nasıl takip edeceğinizi öğrenmelisiniz.
Yeterli miktarda su içmek ve düzenli olarak beslenmek baş dönmesini önlemeye yardımcı olabilmektedir. Ani hareketlerden de kaçınmalısınız.

Koku Alma Hassasiyeti

Erken gebelik sırasında koku duyarlılığı yaşanan en belirgin belirtidir. Koku duyarlılığı mide bulantısını ve kusmayı tetikleyebilceğinden dolayı önemli olabilir. Ayrıca gıda isteksizliklerine de neden olabilmektedir.

Kilo Alma

Hamilelikte kilo artışı ilk üç aylık dönemin sonuna doğru daha yaygın hale gelmektedir. İlk birkaç ayda kendinizi 1 ile 4 kilo kazandırabilirsiniz.

Daha sonraki aşamalarda, gebelik ağırlığı aşağıdakiler arasında dağılımı olmaktadır:

Göğüsler (yaklaşık 1 ile 3 kilo)
Rahim (yaklaşık 900 gr ile 1 kilo)
Plasenta (yaklaşık 1 ve 1/2 kilo)
Amniyon sıvısı (yaklaşık 1 kilo)
Artmış kan ve sıvı hacmi (yaklaşık 5 ile 7 kilo)
Yağ (yaklaşık 3 ile 4 kilo)

Mide Ekşimesi

Gebelik başlangıcında, hormonlardan ötürü mide ve yemek borusu arasındaki sıvı akışkanlığının basınç yüksekliğine sebebiyet vermektedir. Bu, mide asidinin sızıntı yapmasına ve mide ekşimesine neden olmaktadır.

İpuçları: Az ve sık sık yemek yiyerek gebelikle ilgili mide ekşimesini önleyebilirsiniz.
Yemeğinizin sindirimi için en az bir saat dik oturmaya çalışmalısınız.