Eve Yeni Bir Kardeş Getirmek

0

Eve yeni bir kardeşin gelmesi ailenize büyük etkisi olabilir. Büyük çocuğunuzu nasıl hazırlayacağınızı, yeni bebeği nasıl tanıtacağınızı ve sağlıklı bir kardeş bağını nasıl kuracağınızı teşvik eden yazımız size yol gösterici olacaktır.

Eve yeni doğan bebeğinizi getirmek, bu kez biraz farklı olacaktır. İlk çocuğunuzla, doğumdan kurtulmak ve bir bebeğe nasıl bakılacağını anlamak için odaklanmıştınız. Artık evde durumlar ve düşünceler farklı şekillenmektedir. İkinci bebeğinizle, büyük çocuğunuzun yeni bir kardeş sahibi olmasına nasıl tepki vereceğini merak etmektesiniz.


Büyük çocuğumun yeni bir kardeşe nasıl hazırlanmasını isterim?

Büyük çocuğunuzla yeni kardeşinin gelişi hakkında konuşarak başlayın. Büyüyen karnınızı büyük çocuğunuza gösterin. Büyük çocuğunuza yeni doğacak bebeğin çoğu zaman yemesi, uyması ve ağlaması gerektiğini açıklayın. Bebeğiniz doğmadan önce büyük çocuğunuzun tuvalet eğitimini tamamlamaya çalışın veya süreci başlatmak için yeni doğan bebeğiniz doğduktan sonra birkaç ay kadar bekleyin.


Büyük çocuğumu yeni kardeşine nasıl tanıtmalıyım?

Yeni bebek geldiğinde, eşiniz veya diğer aile fertleriniz büyük çocuğunuzu kısa bir ziyaret için hastaneye getirmeliler. Büyük çocuğunuzun, yeni doğan bebeğinize sarılmasını sağlamanız aralarında geleceğe dönük bağ kurmaları açısından büyük önem taşımaktadır.

Büyük çocuğunuzun yaşı ve gelişimi, yeni bir kardeşe nasıl tepki vereceğini etkileyecektir. Büyük çocuklar genellikle yeni bir kardeşle tanışmak isterken, daha küçük çocuklar şaşkına dönebilir veya üzgün olabilir.

2 yaşından küçük çocuklar muhtemelen yeni bir kardeş sahibi olmanın ne anlama geldiğini anlamayacaklardır. Ailenize yeni dâhil olan bebeğiniz hakkında çocuğunuzla konuşun. Bebekler ve aileler hakkında resimli kitaplara bakın.

2 ila 4 yaşları arasındaki çocuklar sevgisini bir yeni doğanla paylaşmaktan rahatsızlık duyabilirler. Yeni doğan bebeğiniz için alışveriş yaparken büyük çocuğunuzun alışverişe katılımını teşvik etmelisiniz.

Okul çağı çocukları yeni bir bebeğin ne kadar dikkat çektiğini farkına varıp kıskançlık hissedebilirler. Büyük çocuğunuzla yeni doğan bebeğinizin ihtiyaçları hakkında konuşun. Büyük çocuğunuzdan bebeğin bakımına yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

Büyük Çocuğa Yeni Kardeş Nasıl Tanıtılmalı

 • Doğumdan önce arkadaş olmalarını sağlayın
  Büyük çocuğunuza, doğum öncesi, yeni kardeşini, onun anlayış düzeyine bağlı olarak anlatabilirsiniz. Bebeğin ultrason görüntüleri şekillenmeye başladıkça büyük çocuğunuza gösterebilirsiniz. Büyüyen karnınıza dokunmasını, bebekle konuşmasını ve bebeğin tekmelendiğini hissettirebilirsiniz. Bebeğiniz hakkında konuşabilir ve doğduktan sonra onunla çok eğleneceğinden bahsedebilirsiniz.
 • Büyük çocuğunuz için hediye alın
  Yeni bebeği ziyaret ederken büyük çocuğunuz için kardeşinin doğarken beraberinde onun için hediye getirdiğini düşündürtmek için hediye alabilirsiniz ve hastanedeki ilk ziyaretindeki karşılaşmalarında büyük çocuğa hediyesini vermelisiniz.
 • Kardeşin önemini hissettirin
  Büyük çocuğunuza ailecek yaptığınız organizasyonda bir iş verebilirsiniz. Çocuğunuza, onun yardımına ihtiyacınız olduğunu söyleyebilirsiniz ve yardım edişini övebilirsiniz.
 • Büyük çocuğunuzun duygularına açık olun
  Çocuğunuzu olumsuz duygularının yanı sıra olumsuzluğunu da ifade etmeye teşvik edebilirsiniz. Size “Ben o bebekten nefret ediyorum” gibi olumsuz şeyler söylediğinde, “Ah, bunu demek istemezsiniz!” gibi bir şey söylemeyerek, aslında sen “bebeği/kardeşini seviyorsun” gibi cümleler ile fikrini değiştirmeye yöneltebilirsiniz.

Bir çocuğun yeni bir kardeşe verdiği tepkiler şunlardır:

Regresyon (Gerileme)

Büyük çocuğunuzun, yeni doğan bebeğinizi eve getirdiğinizde biraz gerilediğini gözlemleyebilirsinizYeni doğan bebeğin yaptıklarını izlerken, tekrar bebek gibi davranmaya çalışacaktır. Biberon veya emzik kullanımını bırakan çocuğunuz bir daha isterse, olmaz dememelisiniz, tepki göstermemelisiniz, ancak bunların bebeklerin kullandığı şeyler olduğunu açıklamalı, büyük çocuklar için uygun olmadığını belirtebilirsiniz. Tuvalet eğitimi almış bir çocuk tekrar bez bağlanmak isteyebilir. Çoğu çocuk için bu gerileme evresi birkaç ay içinde geçer.

Öfke

Yeni bir kardeş eve geldiğinde tüm çocuklar bir dereceye kadar harekete geçer. Çocuğunuzun her iki ebeveynden de bire bir ilgi görmesi durumunda daha az harekete geçecektir.

Çocuğunuz biraz ters gibi görünen şeyler söylüyorsa örneğin; “bebeğin hastaneye geri dönmesini istiyorum!” aslında bu doğru yönde atılmış bir adımdır. Bunlar güçlü duygulardır ve ebeveynlerin yapabileceği en iyi şey, çocuğunun ne hissettiğini dinlemek ve kabul etmektir.

Büyük çocuğunuzun yeni aile üyesinin temsil ettiği muazzam değişime alışması zaman alacaktır. Bu yüzden çocuğunuza olan aşkınız hakkında her gün gerekirse her saat konuşmalısınız. Kalbinizin, hem büyük çocuğunuza hem de kardeşine yetecek kadar sevgiye sahip olduğunu açıklamalısınız. Çocuklar, yeni bir kardeşi olduğunda en çok duyması gereken söz “Seni çok seviyorumdur!”.