Gebelik Çizgisi (Linea Nigra) Nedir ?

0

Hamilelik, vücudunuzda birçok değişikliği beraberinde getirmektedir. Bazıları, alışılmadık yerlerde oluşan tüylenmeler gibi bazıları da karnınızın ortasında beliren koyu renkli çizgidir. Resmi olarak bilinen gebelik çizgisi ya da linea nigra, her zaman var olmuştur, ancak hamileliğinizin ortasında, daha belirgin hale gelecektir.

Gebelik Çizgisi Nedir?

Midenizin ortasına doğru uzanan yatay bir çizgi bulunur. Burası, karın kaslarınızın bağ dokusunun buluştuğu yerdir ve linea alba olarak adlandırılır ve Latincede beyaz çizgi de denebilir.

Hamileyken bebeğiniz ve karnınız, linea albayı büyütür ve gerginleştirirken, çizgi koyulaşmaya başlar ve linea nigra olarak bilinir. Latince de ‘siyah çizgi, yani koyu renkli çizgi’ denmektedir.

Çizgi genellikle kasık kemiğinden göbeğinize kadar, bazen kaburganıza doğru devam etmektedir.

Gebelik sırasında artmış bir östrojen üretiminden dolayı vücudunuz ekstra melanin üretmeye başlar. Melanin, cildin koyulaşmasına neden olan bir pigmenttir ve gebelik sırasında meme uçlarınızın etrafında renk koyulaşmasına neden olur.

Gebelik çizgisi asla siyah değildir, kahverengi ve koyu renktedir. Hamilelik geliştikçe gebelik çizgisi veya linea nigra daha koyu hale gelir.

Gebelik Çizgisini Önlemek İçin Ne Yapabilirsiniz?

Gebelik çizgisini önlemek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Hamilelik sürecinin doğal bir parçasıdır. Maalesef, bu doğal olgunun oluşmasını engelleyemezsiniz. Folik asit, cildinizdeki pigment değişimini kontrol etmenin en iyi yoludur. Kepekli buğday, kuşkonmaz, fasulye, ıspanak ve portakal suyu gibi pek çok gıdada bulunur ve tamamen olmasa da linea negrayı önemli ölçüde azalttığı söylenir.

İyi haber, bebeğinizin doğumundan kısa bir süre sonra gebelik çizgisi azalacak ve kaybolacaktır.