Gebelik Diyabeti (Gestasyonel Diyabet) Nedir ?

4

Gebelik sırasında – genellikle 24. haftada – birçok kadın gebelik diyabeti yaşamaktadır. Gestasyonel diyabetsen, gebelikte veya doğumdan sonra diyabet olunacağı yani daha önce şeker hastası olduğu anlamına gelmez. Ancak gebeliğinizi planlarken doktorunuzun kan glikozu (kan şekeri) düzeyleri ile ilgili tavsiyelerini takip etmeniz önemlidir, böylece hem siz hem de bebek sağlıklı olacaktır.

Daha önce hiç diyabet yaşamamış fakat gebelik sırasında yüksek kan şekeri (şeker) seviyesine sahip olan gebelerin gestasyonel diyabet olduğu söylenebilmektedir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından 2014 yılında yapılmış analize göre, gestasyonel diyabetin (Gebelik Diyabeti) oranı % 9.2 kadar yüksektir.

Gestasyonel şeker hastalığına neyin neden olduğu bilinmemektedir, ancak bazı ipuçları vardır. Plasenta büyüdükçe bebeği desteklemekte ve plasenta hormonları bebeğin gelişmesine yardımcı olmaktadır. Ancak bu hormonlar aynı zamanda anne adayının vücudundaki insülininin etkisini de engellemektedir. Bu durumu İnsülin direnci denmektedir.

İnsülin direnci, annenin vücudundaki insülini kullanmasını zorlaştırmaktadır. Bu durumda anne üç misli kadar insüline ihtiyaç duyabilmektedir.

Gebelik diyabeti, vücudunuz hamilelik için ihtiyaç duyduğu insülini üretip kullanamadığında başlamaktadır. Yeterli insülin olmadan kan glikoz bırakmaz ve enerjiye dönüşmektedir. Glikoz, yüksek seviyelerde kanda oluşmaktadır. Buna Hiperglisemi denmektedir.

Gebelikte Diyabet Bebeğinizi Nasıl Etkiler?

Gebelik diyabeti, bebeğin vücudu oluştuktan sonra gebeliğin sonlarında bazen sadece anneyi etkilemektedir. Bu nedenle gebelik diyabeti, sadece anneleri etkileyeceğinden bebeklerde bazen görülen doğum kusurlarına neden olmayacaktır.

Bazen de, tedavi edilmemiş veya yetersiz kontrol edilen gestasyonel diyabet bebeğinize zarar verebilmektedir. Gebelikte şeker hastalığınız olduğunda, pankreasınız fazla mesai yaparak insülin üretir ancak insülin kan şekeri seviyenizi düşürmemektedir. Bu, bebeğin pankreasına, kan şekerinden kurtulmak için fazladan insülin vermesine neden olmaktadır. Bebek büyümek ve gelişmek için ihtiyaç duyduğu enerjiden daha fazlasını aldığı için, ekstra enerjiyi yağ olarak depolamaktadır. Bu makrozomik ya da “yağ” bebeğine neden olabilmektedir.

Makrozomili bebekler doğum sırasında her türlü hasarı kapsayan sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmaktadır. Bebeğin pankreası tarafından ekstra insülin üretmesinden ötürü, yeni doğanların doğumda çok düşük kan glikozu seviyeleri olabilmekte ve aynı zamanda nefes alma sorunları için daha yüksek risk taşımaktadır. Aşırı insüline sahip bebekler, obezite riski taşıyan ve tip 2 diyabet riski taşıyan yetişkin çocuklar haline gelmektedir.

Gebelik Diyabeti Nasıl Tedavi Edilir?

Gestasyonel diyabet size ve bebeğinize zarar verebilir, tedaviye hemen başlamanız gerekmektedir.

Gestasyonel diyabet tedavisi, kan glikoz düzeylerini gestasyonel diyabetli olmayan gebe kadınlara eşit tutmayı amaçlamaktadır. Gestasyonel diyabet tedavisinde her zaman özel yemek planları ve planlanan fiziksel aktivite bulunmaktadır. Günlük kan şekeri testleri ve insülin enjeksiyonları da içerebilmektedir.

Kan şekerinizi test ediliyorsanız, aşağıdaki ölçümler baz alınmalıdır:

Yemekten önce: 95 mg / dl veya daha düşük
Yemekten 1 saat sonra (yemek sonrası): 140 mg / dl veya daha düşük
Yemekten 2 saat sonra (yemek sonrası): 120 mg / dl veya daha düşük

Gestasyonel şeker hastalığı tedavi edilirse sağlıklı bir hamilelik ve doğum sağlayacaktır ve bebeğinizin gelecekte olumsuz sağlık sıkıntıları yaşanmasını engellenmiş olacaktır.