Gebelik Döneminde Sık Görülen Hastalıklar

0

Gebelik Döneminde Sık Görülen Hastalıklar; Bebek her geçen gün karın içinde büyürken tarifsiz bir mutluluk duyulmaktadır. Ancak bir zaman sonra tatlı heyecanların yerini şikayet alabilmektedir. Bazı kadınlar hamilelik sırasında sağlık problemleri yaşamaktadır. Bu sağlık sorunları annenin sağlığını, fetüsün sağlığını veya her ikisini de içerebilmektedir. Gebe kalmadan önce sağlıklı olan kadınlar bile sağlık sorunları yaşayabilirler. Bu sağlık sorunları sebebiyle gebeliği yüksek riskli bir gebelik haline getirebilmektedir.

Erken ve düzenli doğum öncesi bakımın sağlanması, sağlık hizmeti sağlayıcılarının, koşulları ciddi hale gelmeden önce teşhis, tedavi veya yönetme olanağı sağlayarak sorun riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu yazımızda hamilelik süresince yaşanan şikayetlerin hamileliğin doğal bir sonucu olduğunu belirterek rahat bir hamilelik geçirmek adına dikkat edilmesi gereken bazı noktalara dikkat çekmekteyiz.

Mide Bulantıları (Sabah hastalığı)

Hamilelik sırasında yaşanan mide bulantıları anne adayı için biraz zorlayıcı olabilir. Sık sık zor anlar yaşatan mide bulantıları anne adayının keyfini kaçırabilir. Araştırmalara göre hamilelerin yüzde 50 ile 90ında mide bulantısı görüldüğü söylenmesi rağmen henüz kesin bir nedeni bilinmemektedir. Ancak bulantıların bazı hormonel değişikliklerden kaynaklandığı öngörülmektedir. Hamilelik öncesi rahatsız etmeyen yemek, parfüm sigara gibi kokular hamilelikte mide bulantılarına yol açabilmektedir. Bazen mide bulantılarının psikolojik nedenlerden ötürü de olduğu kabul edilmektedir. Doğum ve anne olma endişesi, işini kaybetme korkusu, çocuk isteğinin şiddetli olması ve aile içi sorunlar gibi durumlar bazı anne adaylarında mide bulantılarına sebep olabilmektedir. Temelinde yatan neden anne adayını bebeğe toksik olabilecek maddelerden korumaktır. Çoğu kadın gebeliğin erken döneminde sigaranın verdiği kokudan bu sebeple nefret etmektedir. Mide bulantıları hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için Gebelikte Sabah Hastalığı (Sabah Bulantıları) yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı

Genellikle bel ağrısı ve kalça ağrısı gibi sanılan hamilelik sırasındaki ağrı kuyruk kemiği ağrısıdır ve en yaygın olanıdır. Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı nedenleri ve tedavisi konusunda daha detaylı bilgiye sahip olmak için Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.


Gebelikte Yorgunluk ve Halsizlik

Hamile kadınlar genellikle yorgun hissedebilirler. Bu durum hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Hamilelik sırasında halsizlik bebek bekleyen birçok anne tarafından yaşanan yaygın bir hayal kırıklığıdır. Enerji eksikliğine bağlı yorgunluk yaşamanın seviyesi kadından kadına farklılık gösterebilir ve gebelikten gebeliğe farklı olabilir. Bir sandalyeden ya da banyodan çok çabuk ayağa kalktığınızda halsizlik hissedebilirsiniz, ancak sırt üstü uzanırken de olabilir. Gebelikte yaşanılan yorgunluk ve halsizlik hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için Gebelikte Halsizlik, Bitkinlik ve Yorgunluk yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Gebelikte Sırt Ağrısı

Hamilelik sırasında sırt ağrısı yaygın bir rahatsızlıktır. Sırt ağrısı, hamileliğin herhangi bir döneminde yaşanabilir; Ancak, en yaygın olarak, bebek büyüdükçe, yani gebelikte ortaya çıkmaktadır. Sırt ağrısı günlük rutininizi boza bilmekle beraber iyi bir uyku uyumanıza engel edebilmektedir. İyi haber, yaşadığınız sırt ağrısını azaltmak için bazı tavsiyelerimiz bulunmaktadır. Gebelikte yaşanılan sırt ağrıları hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için Gebelikte Sırt Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Gebelikte Hemoroid

Hamilelik sırasında hemoroid sık görülmektedir. Hemoroid, rektumda (kalın bağırsağın son bölümüdür) şişmiş damarlardır ve genellikle acı vericidir. Bu rahatsızlık, en sık hamileliğin son üç aylık döneminde yaşanmaktadır. Gebelikte yaşanılan Hemoroid ağrıları hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için Gebelikte Hemoroid Ağrısının Nedenleri,  Tedavisi ve Önleme Yöntemleri yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Gebelikte Vajinal Kanama

Gebelik sırasında vajinal lekelenme ve kanama sık görülmektedir. Hamile kadınların % 50’si vajinal kanama ve bunun paniğini yaşamaktadırlar. Bunun nedeni olarak düşük olduğunu mu düşünüyorsunuz ya da hamilelik dönemi yaşıyor olabilir misiniz? Tedirginlik hissetmeden önce, hamileliğin erken dönemlerinde vajinal kanamanın sizi endişelendirmesi gereken bir şey olmadığını bilmelisiniz. Konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için Gebelikte Vajinal Lekelenme ve Kanama yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi)

Gebelik zehirlenmesi, yalnızca gebelik sırasında ortaya çıkan bir durumdur. Bir diğer adıyla preeklampsinin bazı semptomları, gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkan idrardaki yüksek tansiyonu ve proteini içerebilir. Genellikle gebelik hipertansiyonu tarafından engellenmektedir. Gebelikte yüksek kan basıncının preeklampsiyi göstermediği halde, başka bir sorunun işareti olabilir. Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi) gebeliklerin en az % 5-8’ini etkilemektedir. Konu hakkında daha fazla detaylı bilgiye sahip olmak için Gebelik Zehirlenmesi yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Gebeliğiniz süresince sağlıklı günler dileriz.