Gebelik Maskesi (Kloazma) Nedir ?

2

Hamile bayanların %50-70i gebelik maskesi ile uğraşmaktadır. Neyse ki anne adayları için sevindirici haber: Kötü kimyasallar veya lazerler olmadan gebelik maskesini tedavi etmenin yolları vardır. İşte doğal olarak kloazmayı tedavi etmeye yönelik bazı fikirler.


Hamilelik Maskesi Nedir?

Hamilelik sırasında vücudunuz hormonlarla doludur ve bu ekstra hormonlar, özellikle östrojen, hiper pigmentasyona neden olabilir. Bu hiper pigmentasyon yüzünüzde, özellikle alnınızda, yanaklarınızda ve ağzınızda benek şeklinde koyu lekelere neden olmaktadır.

Gebelik Maskesine Neden Olur?

Melanosit uyarıcı hormonlar (MSH), UV ışığına (yani güneş ışığı) yanıt olarak hipofiz, hipotalamus ve cilt tarafından oluşturulan bir grup hormondur. Deri hücrelerinin kanser gibi DNA hasarından korunduğu melanin adı verilen koruyucu pigment üretir.

MSH’deki artış lekelenme artışlarına neden olur. Ancak güneş maruziyeti çok daha büyük bir bulmacanın küçük bir parçasıdır.

Hormonal dengesizlik gebelik maskesinde önemli bir faktördür. Hamilelik öncesinde hormonlarınız zaten dengesiz ise hamilelik döneminde hormonal dengesizlik belirtileri gösterme olasılığınız daha yüksektir.

Hamilelik Maskesi için Önlemler


Hormon Dengesi

Geçmişte hamileliğiniz olup olmadığına bakılmaksızın, hormonlarınızın dengede olduğundan emin olmalısınız.

Hormonal dengesizlikleri düzeltmek cilt canlılığına yardımcı olabilir. Gebe kalmadan önce hormonları kontrol altında tutmak en iyisi olsa da, hamilelik döneminde hamilelik maskesini rahatlatmaya yardımcı olacaktır.


Doğal Yiyecekler ile Beslenme

Vücudunuz bebeğinizi beslemek ve ihtiyaç duyduğu hormonu üretmek için uygun yapı taşlarına ihtiyaç duyar.

Doğal yem ile beslenen hayvansal gıdalar, organik sebzeler ve meyveler gibi sağlıklı yiyeceklerden bol miktarda kaliteli beslenmelisiniz. Vücut, özellikle hormon üretmek için, yeterli şekilde çalışması için doymuş ve doymamış yağlara ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca, rafine (işlenmiş) şekerini tamamen önlemek ve doğal şekerler tüketimini de sınırlamak gerekmektedir.


Toksinlerden Kaçının

Kimyasal maddeler içeren temizlik malzemeleri, güzellik ürünleri, mobilya ve plastik gibi günlük maddelerin toksinleri vücudun hormonların üretmesini durdurabilir.

Evde kimyasal maddeler içeren temizlik ürünlerini değiştirmelisiniz.

Geleneksel şampuanlar yerine içeriği daha güvenli olan alternatif bir şampuan kullanmalısınız.

Mümkün olduğunca plastik kullanmayın ve bunun yerine cam saklama kaplarına yatırım yapmalısınız.


Yeterli Kalitede Uyku

Bu, birçok insan için zor belki ama özellikle bu ilk hamileliğiniz değilse de, hormonların dengelenmesi için gereklidir. Uyku, vücudunuzda hormonlarınız için bakım yapılan zamandır.


Dengeli Egzersiz

Çok ağır egzersiz vücudunuz için daha fazla stres yaratabilir ve daha kötü bir dengesizlik oluşabilir. Yürüyüş, yüzme ve yoga gibi hafif egzersiz seçmelisiniz.

Aslında en güzel tedavi yöntemi mutluluk ve pozitif enerjidir!

Enerjinizi yüksek tutun. Bu ipucu muhtemelen gebelik maskenizi her şeyden daha fazla azaltmaya yardımcı olacaktır. Enerjinizi yüksek tutarak bakır ve östrojen düzeylerinizi dengeleyeceksiniz.

Mutlu olun ve gebeliğinizin keyfini çıkartın.