Gebelik Psikolojisi

0

Gebelik; büyüme, değişim, zenginleşme ve meydan okumayla dolu bir deneyimdir. Bir çift olarak ebeveyn olma konusundaki korkularınızı ve beklentilerinizi karşılarken kendi ebeveynlik tarzınızı belirlemeye başladığınız zamandır. Gelecekteki ebeveynlik hem anne hem de babada psikolojik değişikliklere neden olur.

Aşağıdaki bölümler, gebeliğin farklı evrelerinde ortaya çıkan normal psikolojik değişiklikleri anlamanıza yardımcı olacaktır. Günlük yaşamınıza veya ilişkilerinize müdahale eden psikolojik problemler yaşıyorsanız, doktorunuzla konuşun ve yardım alın. Endişelenmeyin, bu değişiklikler hamilelik gibi büyük bir yaşam değişikliği göz önüne alındığında normaldir.

Birinci (İlk) Üç Aylık Dönemde Psikolojik Değişiklikler

Çoğu kişi, tüm hamile kadınların güzelleştiğine ve mutlu olduğuna inanmaktadır. Gerçek şu ki, kadınlar gebelik sırasında ilk üç aydan başlayarak birçok duyguyu bir arada yaşamaktadırlar.

Tüm gebeliklerin belirli genel benzerlikleri olsa da, her hamilelik kendine has özellikler taşımaktadır. Vücudunuzun görüntüsündeki farklılıklar, hormonlarınızdaki değişiklikler ve kültürel baskılara ve beklentilere yönelik tutumunuz, hamileliğinizi benzersiz kılmak için birçok etkendir.

İkinci Üç Aylık Dönemde Psikolojik Değişiklikler

İlk üç aylık dönemin duygusal stresinden ve endişesinden sonra, ikinci üç aylık dönemde hafif bir ruh hali bekleyebilirsiniz.

Bu dönemde (dört ila altı aylar) genel bir rahatlık duygusu gelişmektedir. Düşük yapma korkusu ortadan kaybolmakta ve ilk üç aylık dönemin fiziksel rahatsızlıkları azalmaktadır.

Üçüncü Üç Aylık Dönemde Psikolojik Değişiklikler

İkinci üç aylık dönemden sonra, hamilelik çağındaki anneler hem fiziksel hem de duygusal doğum için hazırlık yapmaya başlarlar.

Bu dönem, artık bekleme zamanıdır. Yakında, dokuz aylık bekleyiş sona erecek ve bebeğiniz doğacaktır. İlk kez anneler, doğum sancısı ve doğumla ilgili endişeye sahip olacaktır. Hazırlanan doğum sınıfları, genellikle hamileliğin yedinci veya sekizinci aylarında başlamakta, ebeveynleri eğitmek için neler bekleyebilecekleri konusunda çok yardımcı olmaktadırlar.