Gebelikle ilgili İlginç Bilgiler

0

Gebelik, şimdiye kadar yaşanılan en büyüleyici durumlardan biridir. İnsanın kendi vücudunda bir başka insanı büyütmesi gibi bir şey yoktur. Bu büyüleyici durum hakkında bilinmedik ilginç bilgiler nelerdir, bakalım: 

Bebekler annelerinin yedikleri her şeyin tatlarını alırlar. Gece yarısı anne adayının canı bir şey mi çekti? Baba adayı bin bir uğraş sonucu bulduğu çileğin tadını sadece anne adayı değil, bebek de çıkarmaktadır.

 

Yaklaşık hamileliğin dört ayında, bebek içinizde idrar yapmaya başlar hatta günde bir litre kadar çiş yapmaktadır. 

 

Bilinen en uzun gebelik 375 gün yani 1 yıl ve 10 gün sürmüştür.

 

Bebeğin parmak izleri gebeliğin ilk üç ayında oluşur.

 

Bebekler rahimde ağlarlar.

 

Hamile bayanlar ve yeni anneler, ağlayan bir bebeğin sesi ile emzirebilirler.

 

Kız bebekler yumurtalarla birlikte doğarlar, ancak erkekler ergenlik dönemine kadar sperme sahip değildirler.

 

Gebelik sırasında rahime ek olarak bir kadının ayakları ve kalp boyutu da büyür.

 

Kadınların yaklaşık yüzde 90’ı, örneğin çiller dahil Gebelik maskesi (Kloazma) gibi, gebelik sırasında birçok cilt pigmentasyonu değişikliği yaşar.

 

Progesteron hormonu ağzınızdaki diş etlerini etkiler, bu nedenle diş eti şişmesi fırçalarken diş eti kanamasına neden olabilir.

 

Bebekler dişleriyle doğabiliyorlar yani bebeklerde süt dişi çıkması bazen doğuştan olabiliyor.

 

Gebelik sırasında, bebekler lanugo adı verilen vücutlarının tamamında saç geliştirirler. Bu saçlar doğumdan önce dökülür.

Hamilelik boyunca, rahim şeftali boyutundan orta boy bir karpuzun boyutuna kadar büyümektedir. Normal boyutunun yaklaşık 500 katı kadardır.

 

Koku alma duyusu gebelikte genellikle daha belirgin hale gelir. Bu durum da doğanın potansiyel olarak zararlı maddelerini yenilmesinden, içilmesinden ve teneffüs edilmesinden kaçınılmasına vesile olabilir.