Gebelikte 1. ve 2. Hafta

0

Tebrik ederiz! Bu ilk iki hafta boyunca, vücudunuz hamilelik müjdesine hazırlanıyor.


Gebelik Nasıl Hesaplanır?

Bebeğinizin gelişmeye başladığı günü hesaplamak ve gebelik tarihlerinizi takip etmek zor olabilir. Gebeliğin gelişimi, anne adayının son adet döneminin ilk gününden itibaren, ancak fetusun gelişimi, yaklaşık iki hafta sonraki gebelik dönemine kadar başlamış olarak sayılmaz. Yani fetusun gelişimi 4 hafta sonra başlamış olacaktır.

Gebelik haftası hesaplama hakkında daha fazla bilgi için lütfen tarihleri otomatik hesaplayıcıya giriniz.


Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Gebelik döneminiz yeni başladı ve gebe kalmayı düşünüyorsunuzdur. Sizin yumurtlama zamanınız gebe kalmaya çalışırken en önemli zamandır. Yumurtlama, olgun bir yumurta yumurtalıktan salındığında, fallop tüpünü ittirip döllenmeye hazır olduğunda ortaya çıkar.

Döllenmiş bir yumurta hazır olduğunda rahim tabakası kalınlaşır. Eğer gebelik oluşmazsa, döllenmiş yumurta rahim astarından dökülür. Döllenme olmayan bir yumurtanın rahim astarından dökülmesinin sonucunda adet yeniden başlamış olur.

Yumurtlama ilişkin bilmeniz gereken birkaç gerçek vardır:

  • Yumurtalıktan ayrılan yumurta 12-24 saat arası yaşamakta canlı olarak kalmaktadır.
  • Normal şartlarda her yumurtlama işleminde bir sağlıklı ve kaliteli yumurta çıkmaktadır.

Yumurtlama stres, hastalık, seyahat ve ağırlık, egzersiz ve uyku düzenindeki önemli değişikliklerinden etkilenir.

Bazı anne adaylarının karşılaştığı lekelenme durumu yumurtlama sırasında olursa bu gerçek adet dönemi olarak düşünülmekten ziyade daha çok yumurtlama kanaması olarak düşünülmelidir.


Bebeğinizde Neler Oluyor?

Aslında henüz bir şey olmuyor, ancak ortam hazırlanırken sabırlı olmak gerekir. Çok geçmeden bir yumurta salınacak ve döllenmeye hazır olacak.


Yumurtlamayı Nasıl Takip Etmeliyiz?

Bir anne adayının aylık yumurtlama döngüsü adet dönemin ilk gününden sonraki dönemin ilk gününe kadar ölçülür. Ortalama olarak, bir anne adayının döngüsü normalde 28-32 gün arasındadır. Yumurtlama, adet dönemin ilk gününden başlayarak hesaplanır.

Çoğu anne adayı, kendi döngüsünün 11. gününden 21. gününe kadar herhangi bir günde yumurtlama yapar. Bu döngü genelde “bereketli zaman” ya da  “doğurganlık penceresi” olarak adlandırılır. Bu süre zarfında cinsel ilişkiye girmek gebelik şansını oldukça arttırır.


Peki Bu Dönemde Ne Plan Yapmalıyız?

Gebe kalma ve sağlıklı bir bebek sahibi olma şansınızı arttırmak için şuan da yapılan bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapılması gerekebilir. Nedir bu değişiklikler? Yeterli egzersiz ve dengeli bir diyet yapılması gereken en önemli faktörlerdir.

Doktorunuz ilaç kullanmanızı tavsiye ederse düzenli ilaç kullanımına başlamalısınız. Gebelik döneminde beslenme hakkında daha fazla bilgi için gebelik öncesi beslenme hakkında bilgileri inceleyiniz.


Anne adayının ortağı olan Baba için İpuçları

Birçok baba adayının gebelikte rol aldığı düşünülmektedir. Bununla birlikte sağlığı ve yaşam tarzını değiştirmesi baba adayının da yapması gereken en önemli faktördür ve gelecekte doğacak olan bebeğinizi de olumlu etkileyecektir.

Beslenmesine dikkat etmelidir. İlaç alımını ve sigara içme alışkanlıklarını ya da alkol kullanımını aslında doğru olan temelli bitirmeli ya da bitiremiyorsa da en azından aza indirgemelidir.