Gebelikte 10. Hafta

0

Gebeliğin 10. haftası itibariyle, ilk üç aylık döneminizin sonuna yaklaşıyorsunuz demektir. Muhtemelen hamile olma fikrine alıştıkça büyüyorsunuz.


Hamileliğin 10. Haftasında Vücudunuzda hangi değişiklikler meydana geliyor?

Bazı bayanlar haberi paylaşmaya hem fiziksel hem de fiziksel hazır olabilirken, hala hamile olma fikrine adapte olmaya çalışan bayanlar da vardır. Hamilelik hakkındaki duygularınızı/endişelerinizi hem eşiniz hem de uzmanınızla ile açık bir şekilde paylaşmanız önemlidir.

Rahminiz büyümeye devam etmektedir. Kan hacminiz artmakta göğüslerinizdeki ve karnınızdaki damarların daha belirginleştiğini fark etmektesiniz.

Kabızlık, ilk üç aylık dönemde çok yaygın olan bir gebelik belirtisidir. Progesteron hormonu, bağırsağın hareketini, büyüyen bebeğin baskısıyla, özellikle gebeliğin son haftalarında yavaşlattığından, kabızlığın (hareketlerin geçilmesi zorluğu) yaşanması normal bir süreçtir.


Kabızlık için ne yapabilirsiniz? 

İlk olarak, rafine edilmiş (veya beyaz) ekmek, pirinç ve makarna gibi bağırsak yollarını tıkayacak gıdalardan uzak durulmalıdır.

İkincisi, lifli yiyecekler tüketilmelidir.

Bol miktarda sıvı, özellikle su ve meyve suyu içilmelidir.

Gebeliğin 10. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor?

Bebeğinizin organları büyümeye ve olgunlaşmaya devam ederken bu hafta itibariyle embriyo dönemin sonu ve fetüs döneminin başlangıcıdır. Bu aynı zamanda hamileliğin en tehlikeli döneminin de atlatıldığının habercisidir. Bebeğiniz bu dönemle birlikte artık bir insan görünümüne kavuşmaya da başlamaktadır. Bebeğinizin yaşamsal organlarının çoğu (böbrekler, karaciğer, akciğer ve beyin dâhil) çalışmakta ancak hamileliğinizin geri kalan süresi boyunca olgunlaşmaya devam edecektir.

Bebeğinizin başı vücudun yarı uzunluğunu oluşturur ve alında beynin gelişmesine izin veren bir çıkıntı bulunur. El tırnakları, ayak tırnakları ve kıllar bu hafta görülebilecektir. Parmaklar artık pergel şeklini almıştır.

Bebeğiniz, amniyon sıvısını aktif şekilde yutmakta ve bacaklarıyla tekmelemeye başlamaktadır.

Gebeliğin 10. Haftasında Bebeğin Kilosu ve Boyu

Gebeliğin 10. haftasında bebeğiniz 4 cm boyunda ve yaklaşık 6 gram ağırlığındadır.

Gebeliğin 10. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

İkinci kontrolünüz 12 ve 16 haftalık aralıklarda gerçekleşecektir. Bu ziyaretiniz sırasında uzmanınız bebeğinizi ilk kez görmenizi sağlayacak olan bir ultrason uygulaması yapabilir.

Doktorunuz, bebeğinizin kalp atışlarını tespit etmek için Doppler stetoskop kullanabilir.

Doktorunuz ultrason uygulamasında bebeğinize uygulayacak bir eylem ile bebeğinizi hareketlendirebilir. Hareketlendirme, anne adayının hissettiği ilk fetüs harekettir. Bu genelde “küçük oynamalar/hareketlenmeler” olarak tanımlanır ve 13-16 haftalar gibi erken bir tarihte hissedile bilinir.

Gebeliği Daha İyi Geçirebilmeniz için İpuçları

Hamile olsanız bile, vücut şeklini korumanız için katılabileceğiniz çok çeşitli etkinlikler vardır. Hamilelik öncesinde aktif olup olmamanıza bakmazsınız, sizin için en uygun faaliyetlerin hangisi olduğuna ilişkin olarak doktorunuza danışmanıza fayda olacaktır.

Birçok sağlık kuruluşu tüm gebelik süresince uygulayabileceğiniz düşük ve etkili egzersiz olarak yürüme ve yüzme önermektedir. Egzersiz sizi kuvvetli ve dayanıklı yapar. Böylece hamileliğiniz ve sonrasında rahat edersiniz, aldığınız kiloları daha kolay verirsiniz.

Baba için ipuçları

Anne adayını düzenli olarak egzersiz yapmaya teşvik etmeniz büyük önem taşımaktadır. Onunla konuşabilir ve birlikte yapabileceğiniz alıştırmalar veya etkinlikler olup olmadığını görebilirsiniz. Çift olarak yapabileceğiniz etkinlikler arasında Yürüme ve Yüzme uygun olandır.

Önemli olan egzersiz yaparken birlikte vakit geçirmenizdir.