Gebelikte 11. Hafta

0

11. haftada düşük yapma ihtimali aklınızda olabilir. Endişe etmemek zor – anneliğe hoş geldiniz! Ama bebeğinizin kalp atışlarını duyduğunuza göre, düşük yapma riski yalnızca yüzde 3’e düşmüştür. Gelecek ay boyunca bu oran daha da düşecektir. Bebeğiniz gerçek bir küçük insan gibi görünmeye başlayacaktır. Haftaları tamamladıkça bu küçük insan görüntüsü şekillendikçe sizi daha heyecanlandıracaktır.

Hamileliğin 11. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Bebeğiniz rahmin içinde hızla büyürken, fiziksel görünüşünüzde gözle görülür değişiklikler hala yavaşlayabilir. Bununla birlikte, bazı kadınlar tüylerin büyümesi gibi saç, el ve ayak tırnaklarındaki değişiklikleri fark edebilir.

Bunlar gebelik sırasında normal kabul edilir. Sağlık uzmanları bunun neden oluştuğunu tam olarak emin değildir ancak bunun dolaşımdaki veya hormon değişikliklerinin artmasından kaynaklandığına inanmaktadır.

Ayrıca, bir sabah uyanıp göbeğinizin ortasındaki koyu renkli çizgi nedir ve neden oradadır? Bu çizgi Linea Nigra adı verilen gebelik belirtisidir. Bu koyu çizgiye hormonal değişiklikler neden olur ve kalıcı değildir. Doğumdan sonra, özellikle emzirirseniz, kaybolduğunu fark edeceksiniz.

Gebeliğin 11. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor?

Bebeğinizin başı tüm uzunluğunun neredeyse yarısını oluşturuyor. Her iki parmak ve parmak araları 11. haftaya kadar ayrılmıştır. Bebeğin cildi halen çok şeffaftır ve kemikler sertleşmeye başlamıştır. Dış genital bölge neredeyse tamamen oluşmuştur ve birkaç hafta içinde bir oğlunuz ya da bir kızınız olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bebeğinizin hareket ettiğini hissedemiyorsanız da bebeğiniz aslında çok aktiftir.

Bebeğinizin su altında nefes alabileceğini biliyor muydunuz? Şu an bunu yapıyor. 10. ve 11.haftada fetüs, bebeğinizin ciğerlerinin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olan amniyon sıvısında teneffüs etmeye ve nefes almaya başlayacaktır.

Gebeliğin 11. Haftasında Bebeğin Kilosu ve Boyu

Bebeğiniz, kafa ile popo arasındaki boyu (CRL) 4-6 cm uzunluğunda ve yaklaşık 8 gram ağırlığındadır.


Gebeliğin 11. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

Gebeliğin ilk birkaç haftasında sabah hastalığından dolayı kilo almak yerine kilo vermiş olabilirsiniz. Endişelenmeye gerek yok; ilk üç ayda 3-4 kilo alınmaktadır. Çok yakında her hafta 1 kilo almaya başlayacaksınız. Kilo aldıkça, bu alınan kiloları göğüslerinize ve kalçalarınıza aldığınızı fark edeceksiniz.

Progesteron ve östrojen hormonları tarafından harekete geçen göğüsleriniz (ve içindeki süt üreten bezler) yakında bluzunuzun düğmelerini zorlayabilir. Yakında yeni sutyen alış veriş zamanı gelmiş olabilir. Emzirmeyi planlıyorsanız, direkt olarak alışveriş mağazasındaki emzirme bölümüne gitmenizi öneririz.

Bebeğiniz büyüdükçe ve gebeliğiniz ilerledikçe, bebeğinizin ve sizin sağlık durumuna daha iyi bir gözle bakabilmek için belli haftalarda belli testlerin yapılması istenmektedir. Bunlardan biri de 11-14 haftalık gebeliklerde Down Sendromu taramasıdır. Bu test bir tarama testidir. Ultrason aracılığı ile bebeğin ense kalınlığı (cilt altı dokusunda toplanan sıvı kalınlığı) ölçümüne ve eşlik eden anne kanında gebeliğe özgü plasenta ile ilgili protein A ve serbest beta-HCG ölçümü yapılmaktadır.

Hamileliğinizi daha iyi geçirmeniz için ipuçları

Çoğu hamile kadın hamilelik sırasındaki seyahatle ilgili birçok soru sormaktadır. Tanımlanmış gebelik komplikasyonları veya gebeliğinizle ilgili endişeler olmadığı sürece, doktorunuza danışmanız şartı ile hamilelik süresince seyahat etmenizde bir sakınca bulunmamaktadır.

Hamilelik sırasında seyahat etmek için ideal zaman ikinci üç aylık dönemdir.


Baba için ipuçları

Değişen vücut ölçüleri anne adayı eşinizi üzmektedir. Moralini yüksek tutun ve hamileliğin ona çok yakıştığını daima söyleyin. Bu onun psikolojisine çok iyi gelecektir.

Hamilelik hakkında birlikte bilgilenmeniz için Hamilelik kitabı alın. Bu kitabı düzenli olarak birlikte okumak için zaman ayırın. Bu durum eşinize hamilelikle ilgilendiğinizi gösterecektir. Bu aynı zamanda ikiniz için korkuları ve heyecanları birbirinizle paylaşmanız için bir fırsat sunacaktır.

Gebelik süresince eşinizle birlikte yapacağınız her şeyin keyfini çıkartın ve mutlu olmaya bakın.