Gebelikte 12. Hafta

0

Birçok anne adayı gebeliğin 12. haftasında mide bulantılarında azalma yaşayacaktır ve yorgunluk şikayetleri de azalacaktır. Hamileliğin 12. haftasında bakalım sizleri neler beklemektedir.

Hamileliğin 12. Haftasında vücudunuzda hangi değişiklikler meydana geliyor?

Rahim büyümeye devam etmekte ve doktorunuz rahminizi alt karında hissedebilmektedir. Bu haftada henüz hamile kıyafetlerine ihtiyacınız olmayabilir ancak bazı kıyafetlerinizin artık yavaş yavaş uygun olmadığını fark etmektesinizdir.

Cildinizin değiştiğini bu hafta fark etmeye başlayacaksınız; meme uçlarınızda koyulaşma da bu değişime dahildir. Dikkat etmiş olabileceğiniz diğer değişiklikler ise yüzünüzde ve boynunuzda olacaktır: Düzensiz ve koyu renkli lekeler belirmektedir. Bunlara kloazma veya gebelik maskesi de denir. Bu lekelenmeler normalde doğumdan sonra kaybolmakta veya kısa süre sonra daha açık hale gelmektedir.

Bu hafta bebeğiniz tanınabilir bir görünüm kazanmaya ve kulakları nihai konumlarına yaklaştıkça daha fark edilebilecek bir görünüm almaya başlayacaktır.

Bağırsaklar, göbek kordonuna kadar uzanacak kadar hızlı büyümekte ancak karın içine geri dönmeye başlamaktadır. Bu hafta itibariyle bebeğiniz emme gibi refleksleri geliştirmeye başlayabilir.

Gebeliğin 12. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor?

12 haftalık fetus vücudunun önemli sistem ve parçalarını geliştirme aşamasındadır, yani bundan sonra büyümek ve daha gelişmek anlamına gelmektedir. Evet, bebeğin organları ve dokuları büyüyüp hızla gelişeceği büyüme ve olgunlaşma evresine girmek üzeredir.

12 haftalık bebek, parmaklarını açarak kapatmakta ve bebeğin beyni hızla gelişmektedir.

Bebeğinizin kasları bu aşamada yığılmaya başladıkça, gergin ve gerginleşiyor. Elinizi

Gebeliğin 12. Haftasında Bebeğin Kilosu ve Boyu

Bebeğiniz bu haftadan sonra 5-6 cm uzunluğunda ve 15 gram ağırlığındadır.

Gebeliğin 12. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

Şimdi, beslenmenize dikkat etmek ve hem sizin hem de bebeğinizin ihtiyacınız olan tüm besin maddelerini almasını sağlamak için harika bir zamandır. Hamile oluşunuz size istediğiniz her şeyi yemeyi önermediğini farkında olmanız önemlidir.

Aşırı kilo almamanız konusunda dikkat etmeniz gereken hususlar:

  • Dondurulmuş ve hazır yiyeceklerden kaçınmalısınız.
  • Gece atıştırmalıklardan kaçınmalısınız.
  • Yağlı ve tatlı yiyecekleri sınırlandırmalısınız.

Gebeliği Daha İyi Geçirebilmeniz için İpuçları

Birçok anne adayı, gebelik öncesi, sırası ve sonrasında Kegel egzersizlerinden yararlanmaktadır. Kegel egzersizleri vajinal kasları güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Bu egzersizleri gerçekleştiren gebe kadınlar doğum sonrası kasların sağlıklı hale geldiklerini belirtmektedirler.

Baba için ipuçları

Gebelik hem sizin hem de eşinizin ruh dünyasını fazlasıyla değiştirmektedir. Siz gebeliğe bedensel ve zihinsel olarak adapte olurken, baba adayı da ruhsal olarak babalığa adapte olmaktadır. Erkeklerde bedensel adaptasyon elbette olamamaktadır, zaten olacak olursa da ancak sizinle birlikte kilo almak şeklinde olacaktır.

Eşinizi takdir ettiğinizi ve ona yardımcı olduğunuzu göstermenin iyi yolu, uzun bir günün sonunda ellerini, ayaklarını veya sırtını ovmaktır. Kokusunu sevdiği bir losyon ya da masaj yağı kullanarak bu zamanı daha da özelleştirebilirsiniz.