Gebelikte 13. Hafta

0

Tebrik ederiz! Gebeliğin 13. haftasına girdiniz ve ilk üç aylık dönemin bitmesine bir hafta kaldı. Güzel haber: Plasenta tamamen gelişti ve hamileliğinizi sevdiklerinizle paylaşmak için hazır olabilirsiniz.

Hamileliğin 13. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Henüz doğum kıyafeti giymeye başlamamışsanız, sıkı olan kıyafetlerinizi daha rahat kıyafetlerinizle değiştirmeniz sizin yararınıza olacaktır. Karın, göğüs, kalçalar ve çatı kemiğinizde germe belirtileri görülmektedir.

Mide bulantıları bu hafta itibariyle azalarak mide ekşimesi yaşamaya başlayacaksınız. Göğüslerinizde bazı değişiklikler fark edebilirsiniz.

Göğüs derisinin hemen altında damarların belirginleştiğini fark edebilirsiniz. Ek olarak, ikinci üç aylık dönemde Kolostrum oluşmaya başlar; bu anne sütünün ilk aşamasıdır ve masaj yaptığınız zaman meme ucunda fark edile bilinir.

Hamileliğinizin bu aşamasında fiziksel gebelik belirtileri yaşayabilirsiniz:

 • Meme değişiklikleri ve hassasiyet
 • Yorgunluk
 • Mide yanması veya gaz
 • İştah artışı
 • Mide yanması, hazımsızlık veya kabızlık

Gebeliğin 13. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor?

Bu haftaya kadar, bebeğinizin başı bedenin en büyük parçasıymış gibi görünmekteydi, ancak bu görüntü değişmeye başlamıştır.  Bebeğinizin kafası şimdi yalnızca vücudunun yaklaşık 1/3ü kadardır. Eşsiz parmak izleri artık bebeğinizin parmaklarının ucunda yerini almıştır. Böbrek ve idrar yolu sistemi tamamen işlevsel olup, bebeğinizin yutkunması için amniyon sıvı atılmasına izin vermektedir.  Ayrıca, bebeğinizin cildi, Lanugo adı verilen ince ve yumuşak saç ile kaplıdır.

Gebeliğin 13. Haftasında Bebeğin Kilosu ve Boyu

Hamileliğinizin on üçüncü haftasına gelindiğinde, bebeğiniz yaklaşık 6-8 cm arası uzunlukta ve 25-30 gram arasında ağırlıktadır.

Gebeliğin 13. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

Bayanlar ilk üç ayı bitirdikçe libido artışının olduğunu fark etmektedirler. Çiftlerin, hamilelikte seks yapmanın doğru/güvenli olup olmadığını merak ettikleri doğrudur. Birçok çift, rahimde bulunan amniyon sıvının bebeği koruduğunu, mukusun da rahim ve karın duvarınızı enfeksiyona karşı koruduğunu bilmediğinden seksin güvenli olmadığını düşünmektedirler. Oysa bu dönemde yaşanılacak seksin güvenli olduğu apaçıktır.

Eğer, aşağıda belirtilen durumlar varsa seksten kaçınılmalıdır:

 • Erken doğum ihtimali ya da erken doğum geçmişi varsa
 • Düşük ihtimali ya da geçmişi varsa
 • Karın içindeki sıvı azalmışsa
 • Açıklanamayan vajinal kanamalar varsa
 • Doğum kanalı tıkanıklığı ya da alçak plasenta durumu varsa
 • Siz ya da eşinizin cinsel yolla bulaşan hastalığa sahip olması

Gebeliği Daha İyi Geçirebilmeniz için İpuçları

Hamile kadınların neredeyse %90ında deri çatlakları görülmektedir. Karın ve/ veya göğsünüzde pembemsi veya kırmızımsı çizgiler ve gerilme izleri/çizgileri görülmektedir. Eğer hızlı kilo almazsanız çatlakların görülme olasılığı daha az olabilir ve bu durum doğmamış bebeğinizin için de daha sağlıklı olacaktır.

E vitamini ve alfa hidroksi asitleri içeren losyonları egzersiz yaparken uygulamak aynı zamanda gerilmeden dolayı oluşacak çatlaklarınızı önlemeye yardımcı olacaktır. Bu uygulamalar sizin için şuanda fayda etmiyorsa, doğumdan sonra bu çatlakların solgunlaştığını/gideceğini bilerek rahatlayabilirsiniz.

Çatlakların tedavisinde kullanmayı düşündüğünüz ürünleri kullanmadan önce doktorunuza danışmanız büyük önem taşımaktadır. Bu kremlerin bir kısmı deriyle annenin kan dolaşımına etki etmektedir, yani bebeğe geçmektedir.

Hamilelik sırasında, kendinize ve gelişmekte olan bebeğinize dikkat etmelisiniz. Hamilelik sırasında alkol veya sigara kullanmaktan kaçınmalısınız.

Baba için ipuçları

Anne adayının arabasının yakıtını doldurun. Bu oldukça basit gibi görünebilir, ancak birçok gebe kadın yakıt kokusuna fazlasıyla duyarlıdır. Eşiniz bu durumdan etkilenmiyorsa bile, siz yine yardımcı olun ki yardımınız takdir edilsin, anne adayı benim için bir şeyler yapılmaktadır diye motive olsun.