Gebelikte 14. Hafta

0

İkinci üç aylık döneme hoş geldiniz! 14 haftalık hamilelik sürecinde birçok değişik belirtiler yaşanmaktadır; daha az mide bulantısı ve daha enerjik olduğunuzu hissedebilirsiniz. Çünkü bu hafta gebeliğin “balayı evresi” olarak bilinen haftaya başlıyorsunuzdur. Hamileliğinizin 14.haftasından başlayarak biraz egzersiz yapmanın, yapılacak işlerin tadını çıkarmanın ve eğlenmenin vakti gelmiştir. Bu haftaların keyfini çıkarmalısınız.

Gebeliğin 14. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Hamile kıyafetleri bu hafta itibariyle bazı anne adayları için bir gereklilik olabilir. Başka anne olmuş arkadaşlarınızdan mevsimine uygun olan kıyafetleri ödünç olarak kıyafet konusundaki masraflardan kurtulabilirsiniz.

Vücudunuzun bu sefer ki gebeliğe yanıt verme şekli, daha önce hamile kalmanıza ve vücudunuzun önceki gebeliklerde nasıl değiştiğine bağlıdır.

Burun kanamaları ve horlama gibi gebeliklerin tuhaf yan etkilerini yaşıyor olabilirsiniz.  Gebelikte burun kanamaları, vücudunuzun etrafında pompalanan kan dolaşımında bir artışa ve rahatsızlığa neden olmadığı sürece endişelenilecek bir şey değildir.

Hamileliğinizin cazip yan etkilerinden biri olan saçlarınızın daha kalın ve daha parlak hale geldiğini fark edebilirsiniz.

Gebeliğin 14. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor?

Bebeğiniz gerçek bir ‘birey’ olmaya başlamaktadır. Bebeğiniz büyümeye ve olgunlaşmaya devam etmektedir. Bebeğinizin kolları uzamaya başlayacak ve vücudun geri kalan kısmı ile daha orantılı hale gelecektir. Karaciğer safra üretmeye başlamakta, dalak ise kırmızı kan hücreleri üretmeye başlamış durumdadır.

Bebeğinizin beyninin gelişmesi,  yüz kaslarının buruşturmasını ve kaşlarını çatmasını sağlar. Bebeğiniz parmağını emiyor bile olabilir. İkinci üç aylık dönemi yaşamaya başladınız ve kritik gelişimin çoğu tamamlanmış ve hatta düşük yapma riskiniz azalmıştır.


Gebeliğin 14. Haftasında Bebeğin Kilosu ve Boyu

Bebeğiniz 8-10 cm uzunluğunda ve 40-50 gram ağırlığındadır.


Gebeliğin 14. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

Hamileliğinizin bu haftasında aşırı derecede karamsar hissetmeye başlayabilirsiniz. Endişelenmenize hiç gerek yoktur çünkü bu ruh hali gebelik sırasında sık sık görülür. Hamile kalmanız sizi heyecanlandırabilir, ancak stresli veya bunalmış hissedebilirsiniz.

Kendinize aşağıdaki sorular sormaya başlayabilirsiniz:

  • İyi bir ebeveyn miyim?
  • Mali açıdan nasıl yetebilirim?
  • Bebeğim sağlıklı olacak mı?
  • Bebeğim için doğru hazırlığı yapıyor muyum?

Gebelik, her türlü fiziksel ve duygusal değişiklikle dolu hayat boyu değişen bir olaydır. Kendinize dikkat ettiğinizden emin olun ve stresle baş edebilecek bazı yollar öğrenin.


Hamileliği Daha İyi Geçirebilmeniz için İpuçları

Vücudunuzda ilk defa benleriniz olduğunu fark etmiş olabilirsiniz ya da benlerinizin hamileliğiniz sırasında değişmeye başladığını fark etmişsinizdir. Bu değişiklikler gebelikle ilgili olsa bile, özellikle garip bir şekil veya rengi varsa, doktorunuz tarafından yeni beni veya değişen benleri değerlendirmek akıllıca olacaktır.


Anne adayının ortağı baba için ipuçları

Hamilelikte bu haftaya erene kadar çoğu zaman yorgun hissetmekle mücadele eder. Anne adayının, işten eve döndüğünde ya da evde işlerini bitirdikten sonra uyuyarak dinlenmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin evde başka çocuklarınız varsa, onlarla oynamak gibi etkinlikler yaparak anne adayının üzerinden bazı sorumlulukları hafifletebilirsiniz.

Bu düşünceli jestiniz anne adayı tarafından takdir edilecektir. Onu gerçekten mutlu etmek istiyorsanız, uyandığında önüne hazırlayacağınız akşam yemeğinin tadını çıkarmasını sağlayarak onu şaşkına çevirebilirsiniz.