Gebelikte 15. Hafta

0

15 haftalık hamile bir anne adayı hamileliğinin 4.ayındadır. Neşe kaynağınız olacak olan bebeğinizi karşılamaya bir hafta daha yaklaştınız. Büyük olasılıkla hamile olma fikrine alıştınız.

Artık ikinci üç aylık döneminiz devam ediyor, gebeliğin erken evrelerinde sabah hastalığı (gebelikte sabah bulantıları) yaşarsanız gelecek dönemler içinde kendinizi daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca genel olarak daha enerjik hissedebilirsiniz. Bu haftada sizi neler bekliyor birazdan öğreneceksiniz.

Gebeliğin 15. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Dış görüntünüzde çeşitli değişiklikler fark edebilirsiniz. Göğüs ve göğüs uçlarınızın yanı sıra göbeğiniz de büyümektedir. Dış görüntünüzdeki değişikliklerden dolayı, rahatlığınız için hamile giysilerini giymeye başlamayı düşünebilirsiniz. Bu fiziksel değişiklikler hamileliğinizi daha gerçekçi hissettirir. Birkaç hafta içinde bebeğinizin ilk hareketlerini hissedeceksiniz ve gebeliğiniz daha heyecan verici gelecektir.

Hamileliğinizin bu haftasında ortalama kilo artışınız yaklaşık 3 kilodur. Biraz daha fazla ya da biraz daha az almış da olabilirsiniz, tamamen normaldir. Bu durumda önemli ölçüde az ya da çok kilo almışsanız, doktorunuz bir sonraki kontrolünüzde sizinle diyet hakkında görüşmek isteyebilir.

Gebeliğin 15. Haftasında Bebeğin Kilosu ve Boyu

Bu haftanın sonuna gelindiğinde, bebeğinizin uzunluğu 10-12 cm ve ağırlığı da 57 gr olacaktır.

Gebeliğin 15. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor?

Bebeğinizin cildi çok incedir ve kan damarları aslında deriden görülebilmektedir. Bebeğinizin kulakları daha tanınabilir / fark edilebilir şekilde gelişmeye devam etmektedir. Bebeğinizin gözleri başın kenarından buruna doğru ilerlemektedir.

İskelette bulunan kemikler gelişmeye başlamaktadır, artık röntgen çekilecek olsa iskelet yapısında görüntüye sahip kemikleri belirgin hale gelmiştir. Bu hafta bebeğinizin baş parmaklarını ultrason görüntülerinde fark edilebilirsiniz.

Gebeliğin 15. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

Doktorunuz, doğum öncesi randevularınızda fundus (karın duvarı) ve fundal (rahim boyutu) yüksekliğini ölçmeye başlayacaktır. Bu ölçüm bebeğin gelişimini izlemek için yapılması gerekmektedir.  Bu, kasık kemiğinizin üstü ile rahmin üstü arasındaki mesafedir. Bebeğin pozisyonu hakkında da bilgi verir. Yüksek bir fundal yükseklik pozisyonunu gösterebilirken, daha küçük bir fundal yükseklik yana doğru bir pozisyon gösterebilir. Ultrason ve pelvik (alttan muayene) muayene bunları doğrulayabilir.

Gebeliği Daha İyi Geçirebilmeniz için İpuçları

Birçok kadın hamilelik sırasındaki yatış pozisyonları hakkında soru sormaktadır. Yan yatış pozisyonunda uyumaya başlamak en iyisidir. Bu, en konforlu ve en sağlıklı uyku pozisyonudur. Sırt üstünde uyumak, rahminizin altına ve bebeğe kan sağlayan aorta baskı yapmasına neden olur. Bundan dolayı da hamilelikte bu nefes almanın daha zor olmasına neden olabilmektedir. Karnınızın üstünde veya yüz üstü uyumak rahminize aşırı baskı uygular ve bu yatış pozisyonundan kaçınılmalıdır.

Yan yatış pozisyonunda uyumaya başlamak için en kolay yol birkaç ekstra yastık ve hamile yastığı kullanmaktır. Hamilelik yastığı tüm vücudunuzu desteklemektedir. Birçok kadın sırtlarının arkasına yastık koyuyor ve dizleri arasında yastık sıkıştırıyor bu yöntem hamile yastığı almaktan daha ucuz olduğundan tercih edilebilmektedir.

Anne adayının ortağı baba için ipuçları

Eşinizin gece uykusunun rahat ve huzurlu olması için yardıma ihtiyacı olabilir. Onu rahat hissettirmek için yastıklarını ayarlamasına yardımcı olabilirsiniz. Yatmadan hemen önce ayak ve sırt masajı yapmayı teklif edebilirsiniz, böylece çok rahatlayabilir ve daha rahat ve huzurlu bir uyku çekebilir.

Gece uyanmalarına veya sabah erken saatlerde kalkmalarına karşı duyarlı olmalısınız ve hatta uyandığında uykuya dalması uzun sürebileceğini de unutmayınız.