Gebelikte 16. Hafta

0

Karnınızda kelebekler var mı? Bebeğiniz tekmeleyebilir! Bebeğiniz el ve kollarını harekete geçirdiği için hareketleri artacaktır. Aynı zamanda anne karnındaki bebek bu haftadan itibaren ultrason muayenesinde seslere karşılık vermeye başlar. Dördüncü ayın sonuna ulaştınız! Bebeğinizin 16. haftasında nasıl geliştiği ile ilgili bilgi edineceksiniz.

Gebeliğin 16. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Rahim ve plasentanız da büyümektedir. Vücudunuz hamileliğiniz sırasında bebeğinizin korunmasına yardımcı olan miktarda amniyon sıvı üretmektedir.

Şu anda vücudunuz, bebeğinizi çevreleyen 0.2 kg kadarlık amniyon sıvısına sahiptir.

Hamileyken, kan hacmi % 30-50 artar ve vücudunuzda daha fazla kan dolaşımı olur. Kan dolaşımındaki bu artış, yüzünüzün parlak olmasına neden olan hormonlar üretmektedir.

Cildiniz yağlı hale gelirse, yüzünüzü temizlemek için yağsız bir temizleyici kullanabilirsiniz. Bunun dışında, sadece gülümseyin ve gebeliğin yüzünüze yansıttığı ışıltının keyfini çıkarın!

Gebeliğin 16. Haftasında Bebeğin Kilosu ve Boyu

  1. haftanın sonuna gelindiğinde, bebeğiniz yaklaşık 14 cm uzunluğunda ve 130 gr  ağırlığındadır.

Gebeliğin 16. Haftasında Bebeğinize neler oluyor?

Bebeğiniz, önümüzdeki birkaç hafta için de büyümek için hazırlanmaktadır. Bebeğinizin başı, önceki haftalardan çok daha dik durur. Kulaklar ve gözler son durumlarına göre yerleşmekte ve bebeğinize daha belirgin bir görünüm kazandırmaktadır.

Bebeğinizin idrar ve dolaşım sistemleri de dâhil olmak üzere, daha karışık vücut sistemlerinden bazıları işlev görmeye başlamaktadır. Bebeğinizin kalbi günde yaklaşık 25-30 litre kan pompalamaktadır. Nabzı oldukça hızlıdır. Kan dolaşımının vücuda ve bebeğin eklemlerine çok faydası vardır. Çok hareket etmektedir. Bu hareketin amacı ana rahminde bebeğin oksijensiz kalmasıdır. Bebek bol hareket ederek bulunduğu ortamı havalandırmaktadır.

Gebeliğin 16. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

Bir sonraki doğum öncesi randevunuz önümüzdeki birkaç hafta içinde olabilir.

Bu ziyaret sırasında, aşağıdakileri de içeren bazı ekranlar veya testler önerebilir:

  • Ultrason
  • Alfa-Feta Proteini (AFP)
  • Üçlü tarama testi
  • Amniyosentez

Doktorunuz, ayrıca sizinle aşağıdaki konular hakkında konuşmak isteyebilir:

  • Erken doğum
  • Bir çocuk doktoru seçmek
  • Doğum öncesi sınıfları

Gebeliğinizi Daha İyi Geçirebilmeniz için İpuçları

Bebeğinizin ilk hareketlerini 16 ila 20 hafta arasında hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu, ilk hamileliğinizse, bebeğinizin ilk hareketleri genellikle gaz kabarcıkları veya çırpınma hissi gibi hissedilir.

Hareket miktarı ve oluşumu bir gebelikten diğerine değişebilir, bu nedenle mevcut gebelik deneyiminizi önceki gebeliklerde yaşadığınız deneyime dayanarak değerlendirmek doğru değildir.

Şu anda yan uyuma pozisyonunda uyumak daha önemli hale gelir; birçok sağlık kuruluşu, 16. haftaya ulaştıktan sonra sırt üstü yatılmamasını önermektedir. Bu nedenle gece boyunca yan yatış pozisyonunda uyurken vücudunuzu desteklemek için yastık kullanmak en iyisidir.

Anne Adayının Ortağı Baba için İpuçları

Anne adayı bebeğin ilk hareketlerini önümüzdeki birkaç hafta boyunca hissetmeye başlayacaktır. Bu, anne ve çocuk arasındaki bağlanma deneyimini artırabilir, ancak bazen baba adayı unutulmuş ve önemsenmemiş gibi hissedebilir. Anne adayları, babaları da bebeğin hareketini hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Anne için huzursuz olan uykular bu dönemde başlayacak ve annenin yan yatması için eşlerin yardımı son derece önemlidir. Gece kontrol etmeli ve anne adayı sol yana yatırmalıdır. Hatta bu dönemde anne adayının yatakta rahat bir uyku çekmesi amaçlanmalıdır ve gerekirse de anne adayı rahat yatsın diye eşler bir süre ayrı yatmalıdır. Eğer eşiniz sürekli olarak sırt üstü yatıyorsa minderlerle dönmesini engelleme gibi çözümler yaratabilirsiniz.