Gebelikte 17. Hafta

0

Hamileliğinizde yarı yola girmek üzeresiniz. Artık 17.haftanızda öğreneceğiniz sonuçlar sonrasında bazı planlar yapmaya başlamalısınız örneğin; bebeğinizin cinsiyetini öğrenip öğrenmeyeceğinizi ve hangi doğum sınıfını seçmek isteyeceğiniz gibi. Bu kararları vermeye başlarken hamilelik daha gerçekçi, süper heyecan verici olmanın yanında muhtemelen biraz endişe verici de olabilir. Sizin için olabilecek en iyi tavsiye, hepsini kendiniz yapmaya çalışmayın; çevrenizden yardım isteyin. 

Gebeliğin 17. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Gebelikte çatlak oluşumuna dikkat. Bu haftada anne adayının karnının büyümesi ile birlikte çatlaklar yavaş yavaş görünmeye başlayabilir. Bu yüzden özellikle duştan sonra nemlendirici kremler kullanılabilir, bu kremler hamileler için üretilen kremler olsa da krem içeriğinin bebeğe zarar vermemesi adına doktor ile paylaşılmasında fayda vardır. Bunun yanında bol sıvı almak, antioksidan maddelerin bol miktarda içerdiği sebze ve meyve tüketimine özen göstermek ve düzenli egzersiz yapmak da çatlakları önlemede faydalı olabilir. Bazı anne adayları hiç bir önlem almamış olmalarına rağmen hiç çatlak oluşmazken, bazılarında da tüm önlemlere rağmen yaygın çatlaklar ortaya çıkabilmektedir. Bu cildin yapısıyla da ilgili bir durumdur.

Karnınız büyümeye devam ederken, rahim ve bebeğinizin büyümesini telafi etmek için diğer organlar da içeride hareket halindedir. Rahmin üst kısmı daha yuvarlak ve uzun bir gönüm kazanmaktadır. Büyüyen rahminiz, bağırsaklarınızı karnınıza doğru yukarıya doğru itmeye başlayacaktır.

Anne adayı artık bu dönemde eski halsiz, bitkin dönemleri geride bırakır ve kendini daha enerjik hissetmeye başlar.

Gebeliğin 17. Haftasında Bebeğin Kilosu ve Boyu

Bebeğiniz yaklaşık 18 cm uzunluğunda ve 180 gr civarında bir ağırlığa sahiptir.

Gebeliğin 17. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor?

Bebeğinizin göbek kordonu uzamakla kalmayıp aynı zamanda daha kalın ve daha güçlü hale gelmektedir. Kulakların tamamı oluştuğunda ve nihai konuma geldiğinde bebeğinizin işitme duyusu da gelişmiş olacaktır.

Bebeğinizin sahip olduğu güzel özelliklerin oluşmasına yardımcı olacak yağ dokusu adipoz oluşmaya başlamaktadır. Yağ dokusu, vücudun sıcaklığını ve metabolizmasını düzenlemekte önemlidir.

Bu haftaya kadar anne adayı karnında bebeğinin olduğunu bilse de, ultrasonda görse de bebeğinin hareketlerini hissetmek daha başka bir his ve bağ yaratmaya başlar. Bebeğin hareketleri bu hafta itibariyle yeni başladığı için sayısının ya da sıklığının önemi yoktur, bu haftada hareketler genellikle tek tük hissedilir.

Gebeliğin 17. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

Hamileliğiniz süresince, var olan alerjinizin eskisinden daha fazla arttığını fark etmiş olabilirsiniz. Bu durum, gebeliğin normal bir parçasıdır. Doktorunuza danışarak artan alerjiniz için nasıl bir yol izleyeceğiniz hakkında tavsiye alabilirsiniz.

Gebeliği Daha İyi Geçirebilmeniz için İpuçları

Bacaklarınızda düzenli aralıklarla ağrı yaşadığınızı fark etmişsinizdir. Buna siyatik sinir ağrısı denir. Siyatik sinir vücudunuzdaki en büyük sinirdir ve bel omurundan başlayıp, aşağıya kalça kısmına ve daha sonra bacaklara yayılmasıdır. Siyatik sinir ağrısının, gelişmekte olan bebeğinizin sinir üzerine baskı uyguladığından kaynaklandığı düşünülmektedir.

Siyatik sinir ağrısı için esneme egzersizleri yapılabilir. Yan yatmaya çalışılmalı ve beslenme şeklini potasyum içeriği zengin besinler tüketilerek değiştire bilinir. Birkaç gün dinlenerek siyatik sinir ağrısı hafifletebilir; ancak uzun süreli yatak istirahati faydalı değildir çünkü fazla hareketsizlik de belirti ve semptomların artmasına neden olacaktır.

Anne adayının ortağı baba için ipuçları

Anne adayları bu dönemde oldukça hassas ve duygusal olmaktadır. İzledikleri bir film sahnesine ya da şahit oldukları bir olay karşısında duygusal tepki verebilirler. Bu dönemde onları telkin etmek eşlerin görevi olacaktır.