Gebelikte 18. Hafta

0

Hamileliğinizde neredeyse yarı yola giriyorsunuz. Bebeğiniz gebeliğin 18. haftasında önemli şekilde gelişiyor. Bebeğinize neler olduğunu ve ayrıca kendi enerjinizi nasıl artırabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Gebeliğin 18. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Vücut yapınız değişmeye devam etmekte ve çoğu insan, özellikle hamile kıyafetleri giyiyorsanız artık hamile olduğunuzu fark edebilmektedir. Bununla birlikte, kimsenin göremediği birçok başka değişiklik vardır. Kalp ve damar sisteminiz hamilelik sürecinden etkilenmektedir ve tansiyonunuz düşük düzeyde seyredebilir. Bu yüzden, uzanır ya da oturur bir konumdan ayakta durma konumuna yavaşça geçmeniz önemlidir. Bu durum, karşılaşabileceğiniz baş dönmesi miktarını azaltır.

Gebeliğin 18. Haftasında Bebeğin Kilosu ve Boyu

Bebeğiniz yaklaşık 20 cm uzunluğunda ve yaklaşık 210 gram ağırlığındadır.

Hamileliğin 18. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor?

Bebeğinizin sinirleri etrafında miyelin adı verilen koruyucu bir örtü oluşmaya başlamıştır. Bu koruyucu örtü, bebeğinizin doğacağı güne kadar oluşmaya devam edecektir. Bebeğinizin cinsiyeti kız ise fallop tüpleri ve rahim bebeğinizin vücudunda doğru yere yerleşmiş durumdadır.

Eğer cinsiyeti erkek ise, cinsel organının bir sonraki ultrason kontrolünüzde görme imkanınız olacaktır. Ancak, cinsel organının görmek zordur, bazen göbek kordonu ile karıştırılmaktadır. Bu yüzden hemen kendinizi bir erkek çocuk sahibi olmaya inandırıp hazırlıklara başlamamalısınız.

Peki, bebeğinizle hiç konuştunuz mu? Kulaklarının içindeki kemikler ve sinirler işlem görecek şekilde artık gelişmiştir. Aslında, ani ya da yüksek sesler onu şaşırtabilir. Bu yüzden şarkı söylemeli, hikâyeler anlatmalı veya bebeğiniz için müzik çalmalısınız. Bebeğiniz şu anda bu sesleri anlamıyor ya da ayırt edemiyor olsa da, ileride kendi sesini diğer seslerden daha iyi tanıyor olacaktır.

Gebeliğin 18. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

Çoğunuz, gebeliğin 18. haftasındaki doktor ziyaretinizi beklemektesiniz. Bu ziyaretiniz birkaç farklı işlemden oluşacaktır. Doktorunuz normal bir sonografi veya seviye II sonografinizi görmek isteyebilir. Seviye II sonografisi, bebeğin gelişiminin belli bir bölümüne bakan bir ultrasondur.

Bu ziyaretiniz sırasında büyük olasılıkla bir Anne Serum Alfa-Fetoprotein Tarama (Maternal Serum Alpha-Fetoprotein (MSAFP)) veya Alfa-Fetoprotein Testi (AFP) göreceksiniz. MSAFP, gebelik sırasında anne kanındaki alfa-fetoproteinin seviyesini inceleyen bir tarama testidir. Bu bir tanı testi değildir.

Genellikle üçlü test taramasının bir parçası olup daha ileri tanısal testlerin gerekip gerekmeyeceğini değerlendirir.

Hamileliğinizi Daha İyi Geçirebilmeniz için İpuçları

Çoğu hamile kadın, uyku isteği olduğundan dolayı gününü uyumadan geçirmekte zorlanmaktadır. Ev hanım bir anne iseniz, diğer çocuklarınız uyudukları zaman sizin uyumanız faydalı olacaktır. Yetişkin çocuklarınız varsa ve artık uyumuyorlarsa, öğleden sonrasında dinlenmek için birkaç saatinizi ayırıp kendinize bir plan yapmayı deneyebilirsiniz.

Çalışıyorsanız, kısa bir süreliğine de olsa kendinize birkaç dakika ayırarak dinlenme planı yapabilirsiniz. Özel bir ofisiniz varsa, dinlenmek için kapınızı 15 dakikalığına kapatın ya da arabanıza gidip uzanarak dinlenebilirsiniz Sadece uykuya dalmadan önce bir alarm kurmayı unutmayın.

Baba için İpuçları

Hayatınızın anlamı olan eşiniz muhtemelen içinde başka bir insan hayatını büyütmenin ve beslemenin gerginliğini hissetmektedir. Eğer eşiniz çalışıyorsa veya aynı zamanda hem çalışıp hem de diğer çocuklarınızın bakımı ile de ilgileniyorsa, her gün sadece kendisi için 30 dakikalık bir mola ihtiyacı olabileceğini unutmayın.

Diğer çocuklarınızın bakımının sorumluluğunu biraz üstlenebilir, sorumluluğun yükünü biraz hafifletebilir ve eşinize bir akşam yemeğine çıkarmayı tekli edebilirsiniz. Böylece her gün süre gelen sorumlulukları konusunda biraz olsa rahatlamış olacaktır. Ona sunacağınız bu esnek saatlerini hamile eşiniz; uyumak yada egzersiz yapmak için kullanabilir.