Gebelikte 19. Hafta

0

Bebeğinizi kucağınıza almaya bir hafta yakınsınız artık. Bakalım gebeliğin 19. haftasında sizleri neler bekliyor.

Gebeliğin 19. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Yuvarlak bağ ağrısı ikinci üç aylık döneminizde en yaygın ağrı çeşididir. Yuvarlak bağ ağrısı karın veya kalça bölgesine uzanan bir veya her iki tarafta keskin ağrı ile tanımlanmaktadır. Bazı hamile kadınlar kasık bölgesine uzanan bir kasık ağrısıymış gibi de tanımlayabilirler. Yuvarlak bağ ağrısı, gebeliğin normal bir parçası olarak kabul edilmektedir, çünkü vücudunuz büyüyen bebeğinize hazırlanmaktadır.

Gebeliğin 19. Haftasında Bebeğin Kilosu ve Boyu

Bebeğiniz, 19 hafta boyunca çok büyümüştür. Bu hafta 22 cm uzunluğunda ve yaklaşık 280 gram ağırlığındadır.

Hamileliğin 19. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor?

Bebeğiniz büyümeye devam ederken, meydana gelen gelişme çok özeldir. Örneğin, böbrekler idrar üretmeye ve bebeğinizin kafa derisinde saçları filizlenmeye başlamıştır. Buna ek olarak, beyin duyulardan sorumlu bölümleri uzmanlaşmış durumdadır.

Bebeğinizin cinsiyeti kız ise yumurtalıklarında 6 milyon yumurta oluşmuştur.

Gebeliğin 19. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

Şifalı otları doğal sağlık aracı olarak kullanmaya alışmış olabilirsiniz ancak hamile olduğunuza göre hangi otları kullandığınıza dikkat etmeniz önemlidir. Doktorunuza başvurmadan hiçbir bitkisel ilacı almamanızı öneririz.

Tamamen zararsız olduğunu düşündüğünüz birçok otlar, düşük yapma olasılığına sahip rahim kaslarını uyarabilir. Gebelik süresince her zaman güvenle her şeyi yapmak en iyisidir.

Hamileliğinizi Daha İyi Geçirebilmeniz için İpuçları

Birçok hamile kadın baş dönmesi geçirmektedir. Gebelikte baş dönmesi genellikle hipotansiyon (tansiyon düşüklüğü) veya düşük kan basıncından kaynaklanmaktadır. Yattığınızda, rahim vücudunuzdaki ana kan damarları olan aort ve üst ana toplardamar üzerine baskı yapmaktadır.

Bu büyük kan damarlarına olan baskıya sırtüstü hipotansiyon denir. Sırtüstü hipotansiyonu, sırt üstü yatmaktan ziyade yan yatarak hafifletebilirsiniz.

Postüral hipotansiyon, otururken, çömelme veya diz çökmüş durumdayken kan basıncının hızlı bir şekilde yükselmesi sonucu oluşmaktadır.

Yer çekimi, kan basıncınızın düşmesine neden olmaktadır; bu da başınızı döndürüyor demektedir.

Anne Adayının Ortağı Baba için İpuçları

Siz yapmak istemeseniz bile eşinizin yapmak istediği bir şeyi yaparak onu mutlu edebilirsiniz. Bunu isteyerek ve şikayet etmeden yapmaya çalışın. Hamileliğin keyfini beraber yaşayın.