Gebelikte 20. Hafta

3

Hamileliğinizin 40 haftalık sürecinin yarısını tamamladınız. 20. hafta hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için yazımızı takip ediniz.

Gebeliğin 20. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Rahminizin üst kısmı şimdi karnınızla aynı seviyededir. Bu noktaya kadar yaklaşık 8 ile 10 kilo almış olabilirsiniz.

Kilo miktarı, gebelik öncesi kilonuza bağlı olarak az ya da çok olabilmektedir. Doktorunuz ya da sizi takip eden ebe/hemşireniz, sağlıklı bir hızda kilo alıp almadığınızı ve beslenme ve aktivite düzeyinizde herhangi bir planlama gerektiğinde sizi bilgilendirmelidir.

Gebeliğin 20. Haftasında Bebeğin Kilosu ve Boyu

Bebeğiniz yaklaşık 25 cm uzunluğunda ve yaklaşık 320 gram ağırlığındadır.

Hamileliğin 20. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor?

Bebeğiniz verniks kazeoza denilen beyaz bir madde ile kaplıdır. Bu madde amniyon sıvıya batırılmış halde olan bebeğinizin cildini tahriş olmaktan korur. Ayrıca bebeğinizin doğum sırasında doğum kanalından geçmesine yardımcı olur.

Bebeğiniz, ilk pis/kirli bezini oluşturacak koyu yeşil veya siyah bir yapışkan madde olan mekonyum üretmeye başlamaktadır. Mekonyum, yutulan amniyon sıvısı ve sindirim salgılarından oluşmaktadır.

Gebeliğin 20. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

Bebeğinizin doğumunu düşünmeye başlamanın zamanı gelmektedir. Bu, hayatınızın en unutulmaz, yaşamı değiştirecek ve heyecan verici deneyimlerinizden biri olacaktır. Bu özel ve önemli gün için umutlarınızı ve dileklerinizi düşünerek biraz zaman harcamayı isteyeceksiniz.

Bir günlükle başlayarak, kucağınıza alacağınız gün için düşüncelerinizi ve planlarınızın birçoğunu yazmaya başlayabilirsiniz. Günlüğünüz, fikirlerinize öncelik vermenize ve bunları ifade etmenize yardımcı olacaktır. Bir doğum planı hazırlamak, doğum sırasında size destek sağlayacak tüm insanlar ile net bir şekilde iletişim kurmanıza yardımcı olabilir.

Hamileliğinizi Daha İyi Geçirebilmeniz için İpuçları

Diyetinizde, özellikle de demirde, yeterli miktarda besleyici madde bulunduğundan emin olmanızın hayati önem taşıdığını unutmayın. Demir alımının artması, bebeğinizde hemoglobin üretimine yardımcı olmaktadır ve anemi (kansızlık), düşük doğum ve erken doğumu önlemektedir.

Hamilelik sürecinde 27-30 mg demir almanız gerekmektedir.

Tüketebileceğiniz demir kaynakları şunlardır:

  • Kırmızı et
  • Ispanak
  • Baklagiller
  • Kurutulmuş meyveler
  • Buğday tohumu
  • Yulaf ezmesi
  • Demirle kuvvetlendirilmiş tahıllar

Baba için İpuçları

Siz ve eşiniz bebeğin odasını süslemek için bir temaya karar vermiş ya da istemiş olabilirsiniz. Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmişseniz, bu hazırlıklara başlamak için bu hafta başlayabilirsiniz.

Eşinize yardım etmek istiyorsanız, bebek için bazı özel eşyalar alabilirsiniz. Almış olduğunuz bebek odası takımını birlikte temizleyip yerleştirebilirsiniz.