Gebelikte 21. Hafta

0

Gebeliğin 21. haftasında rahatlayın! Bu hafta muhtemelen gebeliğinizin en keyifli haftalarından biri olacaktır. Bakalım bu hafta siz anne adayını neler beklemekte?

Gebeliğin 21. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Parmaklarınızı göbeğinizin yarım santim üstüne yerleştirdiğinizde rahminizi hissedebilirsiniz. Karşılaştığınız insanların büyük çoğunluğu hamile olduğunuzu artık farkına varacaktır. Bacak ve ayaklarınızın günün sonuna doğru şiştiğini fark ederseniz, gün içinde oturup dinlenebileceğiniz ortamlar ve zamanlar yaratmayı deneyebilirsiniz.

Yüzünüzün ya da vücudunuzun bazı kısımlarında yağlı cilt ve/veya artmış cilt döküntülerini yumuşak sabun veya suyla günde iki kez yıkayabilirsiniz.

Çoğu kadın hamileliğin en çok bu haftasında tadını çıkarmaktadır. Erken gebelik belirtilerinin çoğunu başarıyla atlamışlar ve bu durumun rahatsızlığını da hissetmemişlerdir. Bu süre içinde rahatlamaya çalışmalı ve hamile olmaktan keyif almalısınız.

Gebeliğin 21. Haftasında Bebeğin Kilosu ve Boyu

Bu haftaya kadar, bebeğinizin uzunluğu başından poposuna (CRL) kadar ölçülürken şimdi bebeğinizin uzunluğu tepeden tırnağa kadar (CHL) ölçülmektedir. Bebeğiniz 28 cm uzunluğunda yaklaşık 400 gram ağırlığındadır.

Hamileliğin 21. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor?

Bebeğinizin göz kapakları bu hafta itibariyle gelişimini tamamlamakta ve bebeğiniz amniyon sıvısını yutmakta ve çok hareketli davranmaktadır.

Bebeğiniz amniyon sıvıyı yutarken, sindirim sistemi olgunlaşmaya devam etmektedir. Bebeğiniz kız ise, vajinası tamamen oluşmakta, ancak doğumuna kadar gelişmeye devam etmektedir.

Gebeliğin 21. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

Hamileliğiniz sırasında daha fazla kilo aldıysanız varisli damarlarınızın gelişmeye başladığını fark etmektesiniz. Çoğu kez bacaklarda görülmektedir, ancak vulva (dişi canlılarda üreme organının dış bölümüdür) ve rektumda (kalınbağırsağın son kısmı) da görülmektedir.

Büyüyen rahmin basıncı ve kan akışı değişiklikleri varisli damarları kötüleştirebilmektedir. Bazı kadınlar bacaklarında ağrısız mor veya mavi leke fark ederken diğerleri ise ağrılı ve şişmiş damarlara sahip olmaktadır.

Şişme normalde hamilelik sonrasında kaybolmaktadır, ancak varis genelde tamamen yok olmayacaktır.

Hamileliğinizi Daha İyi Geçirebilmeniz İçin İpuçları

Bir idrar yolu enfeksiyonu ya da mesane enfeksiyonu, idrar yolu bakteriyel enfeksiyonudur. İYE, idrar yolu sistemindeki değişiklikler nedeniyle hamilelik süresince daha sık görülmektedir. Rahim doğrudan mesanenin üzerinde oturmaktadır.

Rahim büyüdükçe artan ağırlık mesaneden boşaltılmasını engellemektedir ve enfeksiyona neden olmaktadır. İYE tedavi edilmezse böbrek hastalığına neden olabilmektedir.

Birkaç şey yaparak gelişen idrar yolları enfeksiyon ihtimalini en aza indirgeyebilirsiniz:

  • Her gün düzenli olarak 6-8 bardak su tüketmelisiniz.
  • İdrar yaptıktan sonra, önden arkaya doğru silmelisiniz.
  • Cinsel ilişki öncesi ve sonrasında idrar yapmalısınız.
  • Sıkı pantolon giymekten kaçınmalısınız.
  • Pamuklu iç çamaşırı ve külotlu çorap giymelisiniz.

Anne Adayının Ortağı Baba İçin İpuçları

Baba adayının idrar yolu enfeksiyonu şansını arttırabileceğinizi biliyor muydunuz? Bakteriler vajinal bölgenin hemen üstündeki idrar yolu sistemi içine girmekte, idrar yolu enfeksiyonları artabilmektedir. Bu genellikle cinsel ilişki sırasında veya farklı cinsel ilişki türleri sırasında meydana gelmektedir.

Herhangi bir cinsel ilişki oluşmadan önce duş alarak bakterilerin idrar yolu sistemine girmesini önleyebilir ve anne adayının cinsel ilişki öncesinde ve sonrasında baba adayını ikna etmesi sağlanabilir.