Gebelikte 22. Hafta

0

Gebeliğin 22. haftasıyla beraber üçüncü üç aylık döneminize girmenize sadece birkaç hafta kadar uzaktasınız. Bakalım bu haftaya dair neler öğrenmeyi planlıyoruz.

Hamileliğin 22. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Birçok kadın bu haftayı en rahat üç aylık dönem olarak tanımlamaktadır.

Hamilelik sırasında, vücudunuz daha önce olduğundan daha yavaş saç dökmektedir. Kalın telli saç sizin için bir nimetse, tadını çıkarmaya bakın. Saçınızdaki bu değişimler hamilelik sürecine ait bir değişimdir. Doğum sonrası saçlarınızın uzaması ve kalitesi eskisi gibi olacaktır.

Androjen (her iki cinste de bulunan ve çoğunluğu böbrek üstü bezinin kabuk kısmınca salgılanan madde) olarak bilinen bu hormon çene, üst dudak ve yanaklarda kıllanmaya neden olabilir. Ayrıca göbek, bacak ve sırt üstünde de kıllanma görülmektedir.

Tırnaklarınız her zamankinden daha çabuk uzuyor olabilir ve doku değişikliklerini fark edebilirsiniz.

Göbeğiniz büyüyen bebeğinize uyum sağlamak için genişledikçe, göbeğinizin üzerinde değişik renkte çizgiler oluşmaktadır. Hamilelerin, yaklaşık %75’inde gözlenmektedir ve genelde 3. ve 4. ayda belirginleşmektedir. Göbek deliğinden, kasıklara doğru uzanan cilt üzerindeki koyu renkli bu çizginin belirmesi hormonlardaki değişimden kaynaklanmaktadır. Uzmanlar, her dört hamile kadından üçünde göbek çizgisinin görülebileceğini bildirmektedir. Bu çizgi çoğu zaman doğumla birlikte veya hormon düzeylerinin normal seviyeye dönmesiyle kendiliğinden kaybolur veya hafif, silik iz şeklinde de kalabilir.

Meme uçlarınız ve çevresindeki pigmentli alan gittikçe büyümekte ve koyu hale gelmektedir.

Ayaklarınız yarım ya da bir numara büyüyebilir. Gevşek bağ dokuları ayağınızın biraz daha yayılır hale gelmesine neden olmaktadır. Ancak doğumdan sonra kaybolmaktadır.

Gebeliğin 22. Haftasında Bebeğin Kilosu ve Boyu

Bebeğiniz yaklaşık 29 cm uzunluğunda ve yaklaşık 470 gram ağırlığa sahiptir.

Hamileliğin 22. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor?

Bebeğiniz yeni doğmuş gibi görünmektedir ama henüz daha çok küçüktür. Bu gelişme, önümüzdeki 18 hafta içinde devam edecektir. Bebeğiniz, cildi doldurmak için henüz yeterli kiloyu alamamış olması nedeniyle bebeğinizin cildi kırışık görünmektedir.

Dudaklar da daha belirgin hale gelmektedir. Gözler tamamen oluşmaktadır, ancak iris (gözün renkli kısmı) hala pigmen içermemektedir. Göz kapakları ve kaşlar yerine oturuyor ve pankreas olgunlaşmaya devam etmektedir.

Gebeliğin 22. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

Evinize gelecek minik misafiriniz için eviniz hazır mı, hazırlık provası yaptınız mı? Yatak odanızda bebeğinizin karyolası için bir düzenleme yapmanız gerekmektedir.

Günlük yaşam alanlarınızın organizasyonu hakkında da düşünün. Emzirme oturumları için her şeyin kolayca erişebildiğinden emin olmanız gerekir.  Ayrıca, çalışan anneler analık izninize en erken başlayabilmeniz için beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesine kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen kadın çalışan, isteği halinde doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda çalışabilmektedir. Bu durumda doğum öncesinde bu rapora dayanarak fiilen çalıştığı süreler doğum sonrası analık izni süresine eklenir sağlık durumunun uygun olduğunu tabip raporu ile belgelendirmeden kurumunda çalışmaya devam eden çalışan anne adayının fiilen çalıştığı sürelerin doğum sonrası analık iznine eklenmesi mümkün değildir. Doğum tarihinden daha önce doğum yapan çalışan anne adayının, erken doğum nedeniyle doğum öncesi kullanamadığı analık izni süreleri doğum sonrası analık izni süresine eklenmektedir.

Hamileliğinizi Daha İyi Geçirebilmeniz İçin İpuçları

Birçok kadın, özellikle alt karın ağrısı, sırt ağrısı, pelvik bölgede basınç, kramp ve vajinal akıntıdaki değişikliklerden dolayı erken doğumdan endişelenmektedir. Bu semptomlar normal da olabilir veya erken doğum göstergesi de olabilir.

Şimdi tam olarak ne olup bittiğini belirlemek için yapılabilecek bir test vardır. Fetal fibronektin (fFN) hamilelik boyunca amniyon kesesini (bebeğiniz için rahimde tampon görevi gören sıvı dolu bir zar) rahim çeperine bağlayarak tutkal görevi gören bir proteindir. Fetal fibronektin amniyon kesesinde ve cenin zarında bulunmaktadır. Bununla birlikte, bu protein 22 haftadan sonra kaybolmakta ve 38 haftaya kadar da tekrar görülmemektedir.

Fetal fibronektin testi erken doğumu bertaraf etmek için kullanılmaktadır. Erken doğum riski düşük olan kadınlar için genellikle yararlı değildir. Ama erken doğum bulgu ve belirtileri taşıyan kadınlar veya erken doğum riski yüksek olan kadınlar için değerli bilgiler sağlamaktadır.

Bu protein, 22.haftadan sonra ancak 38.haftadan daha kısa bir süre önce kadının vajinal akıntılarında bulunursa erken doğum riski artmaktadır. Protein yoksa anne adayı düşük bir risk taşımakta ve önümüzdeki iki hafta içinde doğum yapmak durumunda kalabilmektedir. Bu durumdan ötürü Pap Smear testi yapılmakta ve sonucunu da 24 saat içinde almaktasınızdır.

Baba için İpuçları

Bebek doğduktan sonra anne ve baba adayları birbirlerine daha vakit ayıracaklarından bebek doğmadan önce birlikte bir şeyler yapmanız önerilmektedir. Yürüyüş yapmak, sinemaya gitmek veya bir günün keyfini çıkarmak isteyebilirsiniz. Bunun hem keyif aldığınız hem de eğlendiğiniz bir etkinlik olduğundan emin olmalısınız.