Gebelikte 23. Hafta

0

Gebeliğin 23. haftasında çevrenizdeki çoğu insan, vücudunuzdaki şekil değişikliğini fark etmeye başlamaktadır. Hem sizin hem de bebeğinizde değişen birçok şey hakkında ek bilgi için Gebelikte 23. Hafta yazımızı okumalısınız. Bakalım siz ve bebeğinizi bu hafta neler beklemektedir.

Gebeliğin 23. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Kilo alma miktarınız 6 ile 7 kg arasındadır. Arkadaşlarınız ve aileniz, gebelik yaşınız için çok büyük veya çok küçük olduğunuzu söyleyerek bedeniniz hakkında yorum yapabilir. Ancak bunu kişisel olarak algılamayın ve beslenmeniz için herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuz ile mutlaka konuşmanız gerekmektedir.

Rahminiz doğrudan mesane üstünde oturmaktadır ve iç çamaşırınıza arada sıvı sızmasına neden olmaktadır. Bazen idrarı, amniyon sıvısından ayırmak zor olmaktadır. Zar yırtıldığında, ani fışkırma veya sabit damlama ile ortaya çıkabilecek amniyon sıvısı akışına neden olmaktadır.

Amniyon sıvısı kokusuzdur, ancak sıvının sızdığını fark ederseniz, idrar gibi kokabilmektedir. Bu sebepten ötürü kokusuz olup olmadığını belirlemeye çalışmalısınız. İdrar gibi görünmüyorsa derhal doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Gebeliğin 23. Haftasında Bebeğin Kilosu ve Boyu

Bebeğiniz yaklaşık 550 gram ağırlığında ve yaklaşık 31 cm uzunluğundadır.

Hamileliğin 23. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor?

Bebeğiniz kilo almaya devam etmektedir. Önümüzdeki birkaç hafta içinde bebeğiniz gerçekten karnınızın içini doldurmaya başlayacaktır. Lanugo veya bebeğinizin vücudunu örten ince saçlar bu noktada koyulaşabilir, böylece bebeğiniz ultrasonda daha rahat fark edilebilir hale gelmektedir. Bebeğiniz daha çok bir yeni doğana benzemektedir.

Gebeliğin 23. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

Halen çalışıyorsanız, analık izniniz için planları ve evrak işlerinizi tamamlamalısınız. Birçok kadın hamile kaldığı süre boyunca çalışmaya ne kadar devam etmeleri gerektiğini merak etmektedirler. Bazı kadınlar 7. veya 8. ayda çalışmayı bırakırken, diğer kadınlar doğum gününe kadar çalışmaktadırlar. Ne kadar çalışmaya devam edeceğinize dair doğru veya yanlış bir cevap yoktur. Yatak istirahati gerektiren komplikasyonlar gelişmediği sürece kendinizi rahat hissedeceğiniz sürece çalışabilirsiniz.

Ayrıca şunları düşünmek isteyeceksiniz:

  • Bebek doğduktan sonra işime geri mi döneceğim ya da evde annelik mi yapacağım?
  • Çalışmaya karar verirseniz, bebeğinizin bakımını kim üstlenecek? Gündüz/yarı zamanlı bakıcı mı, gece yatılı bakıcı mı, kreş mi, anane mi babaanne mi?
  • Eşinizle bu konuları paylaşmaya başlamanız ve çocuk bakımı ile ilgili gerekli düzenlemeleri yapmalısınız.

Hamileliğinizi Daha İyi Geçirebilmeniz İçin İpuçları

Bol miktarda sıvı, özellikle de su içmek gebelik sırasında son derece önemlidir. Su içmek en iyisiyken, sebze suyu, katkısız meyve suyu, süt veya bazı bitki çayları da içebilirsiniz. Kafein içerdiğinden dolayı kahve ve gazlı içecekleri bırakmanız yararlı olacaktır.

Ayrıca diüretikler (idrar söktürücüler), vücudunuzdaki sıvı miktarını azaltabilmektedir. Yeterli miktarda su içiyorsanız idrarınızın rengi soluk sarı veya açık olmalıdır. Koyu sarı renkli idrar, yeterince su içmediğinizin göstergesidir.

Yeterli miktarda su içmek bazı etkenleri de önlemeye yardımcı olabilmektedir:

Baba için İpuçları

Babalık izni, bebek doğduktan sonra hak ettiğiniz izindir ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının belirlediği süre kadardır.

Babalık izniyle elde edeceğiniz izin günlerinde eşinizle olan yardım amaçlı işlerinizi organize edebilir ve yeni doğacak bebeğinizin hayatının ilk birkaç haftası için bir bakım planı oluşturmaya başlayabilirsiniz.