Gebelikte 24. Hafta

1

Hafta hafta gebelikte hamileliğinizin 24.haftasındasınız ve bebeğiniz artık canlı sayılıyor. Gelişmesi hızla sürmektedir. Bakalım bu hafta siz anne adayını neler beklemekte?

Gebeliğin 24. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Artık rahminizi, karnınızın yaklaşık 5 cm kadar üstünde hissedebilirsiniz. Karnınızda ve göğsünüzde cilt gerginliği yaşamaktasınız ve bu durum bu bölgelerde kaşıntıya neden olmaktadır. Çoğu zaman kaşıntı cildin kuru olmasından da kaynaklanmaktadır.

Kaşıntı ve / veya kuru cilde sahipseniz, nemlendirici veya losyon kullanabilirsiniz. Ancak kimyasal içermemesi adına kullanacağınız losyonları doktorunuza danışmanız büyük taşımaktadır. Hamilelik sırasında gözleriniz de daha hassas ve kuru hissedilebilir. Gözlerinizi nemli tutmak için suni gözyaşı kullanarak bu rahatsızlığınızı biraz olsun hafifletebilirsiniz.

Gebeliğin 24. Haftasında Bebeğin Kilosu ve Boyu

Bebeğiniz 32 cm uzunluğunda ve yaklaşık 640 gr ağırlığındadır.

Hamileliğin 24. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor?

Şu anda bebeğinizin beyni hızla büyümektedir. Tat tomurcukları da oluşmaktadır ve akciğerler daha geniş ve karmaşıklaşmaktadır. Ana akciğerin dallarının yanı sıra sürfaktan maddesini üreten özel hücreler oluşmaya başlanmıştır. Sürfaktan, hava keseciklerinin kolaylıkla şişirilmesi için gerekli olan maddedir.

Erken doğan bebekler sıklıkla nefes almakta zorluk çekmektedirler çünkü bu hücreler yeterli miktarda sürfaktan (yüzey aktif maddesi) üretmemekte ya da üretememektedirler.

Gebeliğin 24. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

24 ile 28 hafta arasında çoğu sağlık kuruluşu şeker yükleme testi (glikoz tarama testi) yapacaktır. Bu test gebelik diyabetini kontrol etmektedir. Gebelik diyabeti, vücudun hamilelik sürecinde şeker seviyelerini ayarlamak için yeterli miktarda insülin üretmediği, geçici (çoğu durumda) şeker hastalığı şeklidir.

Belirti ve bulgular şunları içerebilir:

  • İdrardaki şeker
  • Alışılagelmiş susuzluk
  • Sık idrara çıkma
  • Yorulma
  • Mide bulantısı

Bebek bekleyen anne adaylarında yaklaşık %2-5i Gestasyonel Diyabet (Gebelik Diyabeti) gelişmektedir. Doktorlar anne adaylarından, (plasenta insülin direncine neden olabilecek büyük miktarlarda hormon üretiyor olduğu için) 24. ile 28. Haftalar arasında Gebelik Diyabet testinin yapılmasını talep etmektedirler. Sonuç yüksek seviyelerde çıkarsa, Gebelik Diyabet tanısını doğrulamak için daha fazla test yapılması gerekmektedir.

Hamileliğinizi Daha İyi Geçirebilmeniz İçin İpuçları

Mide ekşimesi ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız gün boyunca daha küçük yemek yemeyi denemek isteyebilirsiniz. Birçok kadın, günde beş ya da altı küçük öğün yemek yiyerek yaşadığı mide ekşimesi miktarını azalttığını söylemektedir. Mide ekşimesinin miktarını gece atıştırmaları ve öğünlerini atlayarak düşürebilirsiniz.

Baba için İpuçları

Romantik bir kaçamak planlayın. Eşinizin her zaman gitmek istediği ya da sizin için önemli ve anlamı olan bir yer de olabilir. Eşinize bu kaçamak iyi gelecektir.