Gebelikte 25. Hafta

0

Bu hafta endişelerinizin yerini heyecanlarınız almakta ve karışık duygular içine girmektesiniz. Bakalım gebeliğinizin 25.haftasında sizi bekleyen yenilikler nelerdir görelim.

Gebeliğin 25. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Rahminiz yaklaşık olarak bir futbol topu boyutundadır. 25 haftalık hamileliğinizde kilo almanız endişe kaynağınız olabilir. Yavaş yavaş ve istikrarlı bir şekilde kilo almanız sizin için sağlıklı olandır. Gerçekçi olmak gerekirse, her hafta aynı miktarda kilo almanızın gerçekleşmesi mümkün değildir – doğal olarak bazı dalgalanmalar olması normaldir – doktorunuz sizden sağlıklı kilo almanız için bir hedef koymanızı ve siz ve bebeğinizin olabildiğince sağlıklı gelişmesini istemektedir.

25. haftadaki fetal hareket daha belirginleşmektedir; muhtemelen bebeğinizin bazı hareketlerini fark etmektesinizdir. Düzenli hareket sağlıklı, aktif bir bebeğin işaretidir.

Bebeğinizin bir süre hareket ettiğini hissetmediyseniz ve her şeyin yolunda olduğuna dair biraz güvence almak istiyorsanız, biraz buzlu su için, müzik dinleyin veya eşinizin hafif bir masaj yapmasını isteyin.

25 Haftalık Gebelikte Bebek Kilosu ve Boyu

Bebeğiniz artık 33 cm uzunluğundadır ve yaklaşık 700 gr ile 800 gr ağırlığındadır.

Hamileliğin 25. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor?

Bebeğiniz o kadar büyük görünmese de aslında yavaş yavaş bebek kilo almaktadır. Bu, bebeğinizin daha az kırışmış görünmesine neden olacaktır. Bebeğinizin saçı varsa rengi ve yapısı/dokusu bu haftada ultrason görüntüsünde daha rahat görülmektedir. Ancak bebeğiniz doğduktan sonra bu durum değişebilmektedir.

Bebeğin Cinsiyeti

Bir oğlan ya da bir kıza sahip olduğunuzu söyleyecek her türlü durumları duyarsınız. Bebeğin kalp atışı hızı çok hızlıysa, bir kıza sahip olursunuz. Eğer kalp atışı daha yavaşsa o zaman bir erkek çocuğudur. Çevrenizdeki bazı kişiler, bebeği nasıl taşıdığınıza ya da vücut şeklinize göre bebeğinizin cinsiyetini tahmin edecek sözler söyleyebilir.

Eğer alçak/düşük şekilde taşıyorsanız bebeğiniz oğlandır ve eğer yüksek taşıyorsanız da kızdır. Bunlar hamile kadınların çevresinden sıkça duyduğu hikayelerdir.

Bununla birlikte, cinsiyeti belirlemek için yalnızca birkaç bilimsel yol vardır. Bu bir ultrason, amniyosentez, Koryon villus biyopsisi (CVS) ve Non İnvaziv Prenatal Tarama (NIPT) testi ile saptanabilir.

NIPT, kan testi, cinsiyet ve de bazı kromozomal durumların varlığını belirlemek için kullanılmaktadır. Yüksek riskli gebeliklerde önerilmekle birlikte, gebelikte 10.haftadan itibariyle de kullanıla bilinmektedir.

Amniyosentez, doğum öncesi yapılan bir testtir ve test sırasında fetüsün çevresindeki kese içerisinden az miktarda amniyon sıvısı alınmaktadır. Amniyon sıvısının örneği ultrason yardımıyla karnın içinden rahim içerisine yerleştirilen ince bir iğne ile gönderilmektedir. Sıvı daha sonra analiz için bir laboratuvara gönderilmektedir. Bu test 15-20 hafta arasında yapılmaktadır.

Koryon villus biyopsisi yine özel bir iğne eşliği ile plasentanın içine girerek plesantadan bir doku parçası alınmasıdır. Bu doku incelemeye gönderilmektedir. Gönderilen testin sonucuna göre bebekte herhangi bir anormallik olup olmadığı anlaşılmaktadır. 9 ile 14 haftalar arasında yapılmaktadır.

Gebeliğin 25. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

Hamileliğinizin son üç aylık bölümünde renkli ultrason yaptırmanız cazip olabilir. Bu hizmetler, özel anlar yaratmak için bir güzellik sunsa da dikkate alınması gereken bir takım sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Örneğin; renkli ultrason işlemi, teşhis görüntüleri üretmek için yüksek frekanslı ses dalgaları içermektedir.

Hamileliğinizi Daha İyi Geçirebilmeniz İçin İpuçları

Bebeğinizin cinsiyetini bilseniz de bilmeseniz de, bebek isimleri hakkında düşünmek isteyebilirsiniz. Siz ve eşiniz bunu önceden tartışmış olabilir ve isim seçmişsinizdir.

Eğilim gösterdiğiniz isimler hakkında kendinize şu soruları sorabilirsiniz:

Baş harfleri ne anlama geliyor?
Bu adla ilişkilendirilmiş takma adlar var mıdır?
Başka deyişle bu isimle kafiye takıldı mı?

Bu, çocuğunuz için isim seçerken düşünmek için yalnızca bir kılavuzdur.