Gebelikte 26. Hafta

1

Gebeliğin 26. haftası ikinci üç aylık dönemin son haftasıdır. Henüz bebeğinizle tanışmadınız, ancak hayatınızı ele almış durumdadır. Uykunuza müdahale etmektedir. Hatta stresle ve baş ağrısı ile başa çıkmak durumunda kalabilirsiniz. Bu çok normal bir durum. Aslında sizi doğum sonrası uykusuz gecelere ve bununla birlikte gelecek süreçlere hazırlamaktadır.

Bebeğe hazır olmak için dokuz ayınız olduğunu söylediklerinde, sadece bebeği büyütmek veya araba koltuğu almak gibi hazırlıklar anlamına gelmemektedir. Dikkatimizin merkezi haline gelmesi için yeni doğana zihinsel olarak hazırlanmamız gerekmektedir. Bakalım bu hafta siz anne adaylarını neler beklemektedir.

Gebeliğin 26. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Rahminiz, karnınızın üzerinden yaklaşık 6-7 cm yukarıda hissedilebilmektedir. Hamilelik sürecinin bitimine kadar yaklaşık haftada bir 1 ile 2 cm büyüyecektir. Eğer hamileliğiniz süresince kilo alımınız dengeli şekilde izlendiyse kilo alımınız 26. haftaya kadar 7 ile 10 kg arasında olmalıdır.

26 Haftalık Gebelikte Bebeğiniz Ne Kadar Büyüklüktedir?

Bebeğinizin boyu yaklaşık 34 cm ve 550 gram1.3 kg arası ağırlığındadır.

Gebeliğin 26. Haftasında Bebeğinize Neler Oluyor?

Bu haftada ortaya çıkan gelişmeler küçük ve anlamsız görünebilir, ancak doğum öncesi gelişmeler bebeğiniz için çok önemlidir. Kulaklardaki sinirler gelişmekte ve bebeğinizin seslere daha duyarlı yanıt vermesi hissedilmektedir.

Bebeğiniz akciğer gelişimini teşvik eden amniyon sıvıyı yutmaya devam etmektedir. Küçük bir oğlan çocuğu bekliyorsanız, testisleri oluşmaya başlamaktadır.

Gebeliğin 26. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

Sağlıklı bir diyet uygulamaya henüz başlamadıysanız, başlamak için zaman kaybetmiş değilsiniz. Hamilelik sırasında çok fazla kilo alınmasını önleyerek kendinize pek çok fayda sağlamış olursunuz. Kilonuzu kontrol altında tutmak, hipertansiyon ve gestasyonel diyabet gibi komplikasyonların riskini azaltır. Bunu yapmanın en iyi yolu dengeli bir diyet yapmak ve güvenli bir egzersiz rutini sürdürebilmektir (veya başlatmaktır).

Hamileliğinizi Daha İyi Geçirebilmeniz İçin İpuçları

Hamile kalmayı planlıyorsanız daha fazla balık tüketmelisiniz, ancak balıklardaki civa seviyeleri ile ilgili endişeye kapılmanız çok doğaldır. Lütfen balıklardaki civa seviyelerine dikkat ederek balık tüketiminizi tavsiye etmekteyiz. Balıklardaki civa seviyesine göre haftada 2 ile 3 porsiyon balık yemenizi önermekteyiz.

Hamilelikte Deniz Ürünleri Yerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Baba için ipuçları

Eşiniz ikinci üç aylık dönemin sonuna geldiğinde, kendini daha az çekici hissetmeye başlayabilir. Onun gerçekte ne kadar güzel olduğunu anlatmanız eşiniz için önemlidir. Özel gezi planlayarak kendisini özel hissetmesi için bu hafta eşinizden randevu alabilirsiniz.